Fizik/Kimya

Aynada Ne Görüyoruz?

0

Geleneksel aynalar, aynaların her iki tarafından gelen ışığa karşı her zaman simetrik tepkilere sahiptir. Son zamanlarda, Aalto Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, gradyan meta-yüzeyler kavramını kullanarak bir aynanın açı simetrik tepkisini başarıyla kırdılar. Yapay olarak sentezlenen yüzeyler, gözlemci için zıt yönde “karanlık” iken, bir yönde “parlak” görünecek şekilde tasarlanabilir.

Aalto Üniversitesindeki araştırmacılar, aşırı açılı asimetrik tepkiye sahip meta-yüzeyler geliştirdi. Yeni cihaz, ışığın çarptığı açıya bağlı olarak iyi veya kötü bir yansıtıcı olabilir.

Bir aynaya bir açıdan baktığımızda, ters yönde bulunan nesnenin görüntüsünü görürüz. Bunun nedeni, cismin saçılan ışığının aynadan yansıması ve daha sonra gözlemcilerin gözleri tarafından algılanmasıdır. Speküler yansıma olarak bilinen bu işlem, açı simetriktir: Kişi aynanın sol tarafında durduğunda, doğru kişiyi görebiliyorsa, doğru kişi her zaman aynı netlikte solu görebilir.

Meta-yüzeyler, alt dalga boyu ölçeğinde periyodik düzenlenmiş meta-atomlardan oluşan düzlemsel yapay malzemelerdir. Meta-atomlar geleneksel malzemelerden yapılır, ancak bunlar tekrar eden bir paternde yerleştirilirse, dizi doğal malzemeler tarafından gerçekleştirilemeyen birçok sıradışı etki gösterebilir. Aalto ekibi, iki karşıt eğimli açıdan gelen dalgalar için parlaklığın kontrast oranını geliştirmek için gradyan meta-yüzeyleri kullanır.

Prof. Sergei Tretyakov’un gözetimi altında, elektromanyetik metasürler üzerinde çalışan doktora öğrencisi Xuchen Wang: “Bulgularımız, düz bir yüzeyin açı spektrumunda aşırı optik asimetriyi gerçekleştirebileceğini gösteren ilk gösteriyi sağlıyor. Bu, hem fizik hem de mühendislik topluluklarında önemli bir dönüm noktasıdır.”

Spread the love

Yapay Davranışsal Hareket Yakalama İle ‘Davranış Dilini’ Çevirmek

Previous article

Hareketsiz Görüntülerden Etkileyici 3D Animasyonlar Yapmak

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up