Bilim

Bal Arıları ve İnsan Beyin Aktiviteleri Arasında Benzerlik

0

Araştırma; arılardaki alfa salınımlarının (dalga benzeri elektriksel aktivite) beynimizdekine benzer özelliklere sahip olduğunu ortaya koydu.

Otago Üniversitesi Zooloji Bölümü Öğretim Üyesi Paul Szyszka: “Alfa salınımlarının dikkat, hafıza ve bilinç gibi beyin fonksiyonları ile ilişkili olması nedeniyle, arı beyinleri kendi beyinlerimizin nasıl çalıştığını anlamak için yeni yollar sağlayabilir.

İnsanlar üzerinde yapılan deneyler pahalı, lojistik açıdan zor ve zaman alıcıdır. Ayrıca, insan beyninde tanımlanmış bireysel nöronlardan kayıt yapmak mümkün değildir. Arıların beyinlerini inceleyerek bu sınırlamaları aşabilir ve bu bilgiyi araştırmaya ve hatta belki de hatta insan beyninin tedavisinde uygulamaya koyabiliriz. “

Almanya Heidelberg Üniversitesi’nden Dr. Tzvetan Popov ile işbirliği yapan Szyszka; Otago Üniversitesi’ndeki bu temel araştırmanın anlayışını genişletmeyi amaçlıyor.

Çalışma, açık hava kovanlarından düzenli bal arıları içeriyordu. Laboratuvarda, beyin aktivitelerini kaydeden mikroskopik elektrotlar sayesinde kokularla uyarıldılar.

phys

Szyszka: “Arıların; gıda ile kokuları insanlarla benzer şekilde ilişkilendirmeyi nasıl öğrenebileceğini görmek büyüleyici…. Şimdi yapmak istediğimiz şey, bu alfa salınımlarının farklı durumlarda nasıl değiştiğini incelemektir. Bir nöroetolog olarak, arıların nasıl olduğunu merak ediyorum… “

Szyszka şu anda beyin dalgaları ile öğrenme ve hafıza arasındaki ilişkiyi daha ayrıntılı bir şekilde incelemek için Zooloji veya Sinirbilim alanında ustalaşmak isteyen öğrencileri arıyor.

Spread the love

“Warsan Binası”: Dünyanın En Büyük 3D Baskılı Yapısı

Previous article

Bilgisayar Korsanlarına Karşı Yeni Bir Yol: Hassas Meta Verileri Koruma

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up