Yeni araştırmalara göre, beyin eğitim oyunları hafızayı güçlendirerek demans riskini azaltabiliyor. Alzheimer demans hastalığının en yaygın türüdür.

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, video oyunlarının, Alzheimer hastalığının belirtilerinden olan erken bellek problemlerini önleyerek beyin işlevini geliştirdiğini buldu.

Katılımcılara ipad üzerinden oynamak için bir oyun verildi. Oyunda doğru yerlerine farklı desenler koyarak altın madalyonu kazanmaya çalıştılar.

Beyin eğiten oyunlar popülerlik kazandıkça sayıları arttı. Ancak pek çok kullanıcı tekrar eden doğalarından sıkıldı.

Game Show olarak da bilinen yeni uygulama, oyuncuları uyararak giderek zorlaşıyor.

Oyun demans hastalığının öncüsü veya uyarı işareti sayılan 45 yaş üstü orta derecede hafif bilişsel bozukluğu olan 42 hasta üzerinde test edildi.

Hastaların yarısı bir ay boyunca haftada iki saat Game Show oynarken geri kalanlar video oyunları oynamadı.

Uluslararası Nöropsikofarmakoloji Dergisi sonuçları, oyuncuların “epizodik” belleklerini yaklaşık yüzde 40 oranında geliştirdiğini gösteriyor.

Epizodik bellek, araba anahtarının nerede kaldığını hatırlamak veya arabamızı çok katlı bir otoparka park ettiğimiz yerlerde ve günlük aktivitelerde yardımcı olur.

Oyunun yapımcılarından olan Profesör Barbara Sahakian, “Beyin eğitimi faydalı olabilir. Ancak ses araştırmalarına dayanması gerekiyor. Oyunumuz bize bir hastanın eğitim programını kişiselleştirerek eğlenmemize de imkan verdi. ” dedi.

Xray image of a human head brain

Yardımların ne kadar sürdüğünü görmek için daha büyük denemeler planlanıyor.

Araştırmacı Dr. Carol Routledge şunları söyledi: “Game Show hafif hafıza sorunu olan insanlar için bir miktar fayda sağlayabilir. Fakat daha fazla araştırma yapmadan, başka avantajlar sağlayıp sağlanmadığını bilemeyiz. Demans teşhisi konusundaki korku, her zaman yüksek ve bilişsel beyin eğitimine çok fazla ilgi çeker.” dedi.

Yaklaşık 850.000 Britanyalı demans hastası var Ancak 2025 yılına kadar rakamın bir milyona ulaşması bekleniyor.

Hastalık için halen bir tedavi yok. Ancak bazı ilaçlar ile semptomlar kontrol edilebiliyor.

Edinburgh Üniversitesi Bilişsel ve Sinirsel Sistemler Merkezi Direktör Yöneticisi Dr. Tara Spires-Jones, bulguları “umut verici” olarak ifade etti.

Spires-Jones ayrıca “Bu tip beyin egzersizi demans gibi hafıza hastalıklarını tedavi edip önleyemese de, hastalığın erken hafıza belirtilerini iyileştirmenin umut verici bir yolu.Sonuçlar, bilişsel (beyin) eğitimin hafif bilişsel bozuklukları olan insanlarda hafızayı geliştirdiği fikrini önceki çalışma ile birlikte daha da güçlendiriyor “dedi.

Yaşlılık Psikiyatrisi Profesörü Robert Howard,bu çalışmanın demansa karşı koruyucu beyin eğitiminin mümkün olabileceğinin kanıtı olduğunu söyledi.

Howard yapılan çalışmalarla ilgili son söz olarak “Bu kontrolsüz ve açık bir çalışma. Nöropsikolojik test puanlarındaki küçük ilerlemelerin ne kadar önemli olduğunu zaman gösterecek.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…