Bağlantı Kuramı

İnsan beyni, insan vücudundaki en sofistike organtır. Beynin yapabileceği şeyler ve bunların nasıl yapıldığı, yapay zeka modeline (AI) bile ilham vermiştir. Systems Neuroscience’de Frontiers adlı dergide yayınlanan yeni bir araştırma, insan istihbaratının, temel bir algoritmanın bir ürünü olabileceğini gösteriyor.

Augusta Üniversitesi Gürcistan Tıp Fakültesi’nde nörobilimadamı, Augusta Üniversitesi Beyin ve Davranış Araştırma Enstitüsünün Eş Direktörü ve Georgia Araştırmalar Birliği İdari Bilimler ve Bilişsel Sistemler Nörobiyolojisinde Eş Uzman Araştırmacı ve Yazar olan Joe Tsien‘e göre, “Bu algoritma Bağlantı Teorisi’nde bulunan, nispeten basit bir matematiksel mantık, karmaşık beyin hesaplamalarınızın altında yatıyor.” Teoriyi ilk Ekim 2015’te açıkladı.

 

Temel olarak, bilginin edinilmesinin yanı sıra, bunlardan genelleme ve sonuç çıkarma yeteneğimize ilişkin bir teori, milyarlarca nöronun bir araya getirilmesi ve hizalanmasının bir fonksiyonudur. Tsien, “Beynin inanılmaz derecede basit bir matematiksel mantık üzerinde çalıştığını gösteren kanıtları sunuyoruz” dedi.

Power-of-Two-Based Permutation Logic ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

Beynin Formülü

Teori, benzer nöron gruplarının, temel fikirleri veya bilgileri ele almak için nasıl bir karmaşıklık oluşturduğunu açıklar. Bu gruplar, olası tüm fikir kombinasyonlarını işleyen, fonksiyonel bağlantı motiflerine (FCM) kümelendirilir.

Tsien ve ekibi, test etmek için, algoritmanın yedi farklı beyin bölgesinde nasıl çalıştığını izlemiş ve belgelemiştir; her biri, farelerdeki ve hamsterlerdeki besin alma ve korku gibi temel işlemleri ele almıştır. Algoritma, çalışmaya göre, FCM için kaç tane kliğin gerekli olduğunu, yani iki tabanlı bir permütasyon mantığını (N = 2i-1) temsil ettiğini belirtti.

According to Dr. Tsien, our brains have a basic algorithm that enables intelligence. Image credit: Geralt / Kun Xie et al / Sci-News.com.

Hayvanlara dört farklı gıdanın (kemirgenlere bisküvi, topak, pirinç ve süt) çeşitli kombinasyonlarını verdiler. Beynin belirli alanlarına yerleştirilen elektrotları kullanarak, nöronların tepkilerini “dinleyebildiler”. Bilim Adamları, Bağlantı Kuramı öngörüldüğü gibi, gıda kombinasyonlarının çeşitliliğine cevap veren, 15 farklı nöron ya da klik kombinasyonunu belirleyebiliyorlardı. Ayrıca, bu sinirsel klikler, besin seçimlerini yapar gibi, göründüklerinde, beyinde önceden kablolanmış gibi görünüyorlar.

İnsan beynindeki istihbarat, bütün karmaşıklığında belirli bir algoritma ile özetlenebilirse, AI için bunun ne anlama geldiğini hayal edin. O halde, AI nöral ağlarının işleyişi için aynı algoritmanın uygulanması mümkündür, çünkü bunlar zaten beynin yapısal kablolamasını taklit eder.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…