Robotik

Bimanual Robot Manipulasyonu

0

Wisconsin Üniversitesi ve Deniz Araştırma Laboratuvarı araştırmacılarından oluşan bir ekip, ortak kontrol yoluyla bimanuel robot manipülasyonuna izin veren bir robotik sistem tasarladı ve kurdu. Science Robotics dergisinde yayınlanan makalesinde, grup çalışmalarının arkasındaki fikirleri ve pratikte ne kadar iyi çalıştıklarını açıklıyor.
Araştırmacıların belirttiğine göre, bir görevi tamamlamak için aynı anda çalışan iki el kullanmak çok karmaşıktır: Aynı anda aynı görevde bağımsız olarak çalışan iki elden çok daha fazlasını gerektirir. Biri kavanozu açtığında, örneğin, beynin her iki eline de sinyalleri alıp gönderirken, eylemi yönlendiren bir çeşit arabulucu görevi görmesi gerekir. Bu kadar basit işler; aslında o kadar karmaşıktır ki robotlar bunları gerçekleştiremezler. Bu yüzden neredeyse tüm robotlar tek elle çalışır. Bu yeni çalışmada araştırmacılar; robotlara bir görevi tamamlamak için iki eli nasıl kullanacaklarını öğretme yönünde küçük bir adım attılar.

Araştırmacılar; birçok yarı robotik uygulamanın, robotların kendi başlarına hareket etmeleriyle, rol yapmalarına izin verdiğini belirtti. Bir robotun elini; kendi elini kullanarak, yönlendiren cerrah buna bir örnektir. Ancak, basit taklitçiliğin iki elle yapılmasının robotik sistemler için işe yaramayacağına da dikkat çekiyorlar. Buldukları çözüm; taklitçiliği derin bir öğrenme ağı ile birleştirmekti. Sonuç, bir robotun insanla kontrolü paylaşarak, bimanual görevleri yerine getirmesini sağlayan bir teknikti.

Çalışma; bir robotu iki kolu ve eliyle donatmakla başladı. Robot kollarının derin bir öğrenme ağı ve bir insana yerleştirilmiş sensörler ile iletişim kurmasına izin verecek donanım eklediler. Robota hangi görevin deneneceği söylendi. İnsanın yaptığı gibi, robot da hareketi aynı anda taklit etmek için elinden geleni yaptı. Prosedürü birçok kez tekrarlamak; robotun ana görevin yerine getirilmesinde rol oynayan birçok küçük görevi öğrenmesini sağladı ve bu da kendi tarafında bazı sezgilere yol açtı.

Zaman içinde; robot bir insanla birlikte çalıştığı için, daha iyi bir sonuç elde etmek için kendi komutlarını ekledi. Araştırmacılar; böyle bir robotun kısmen engelli insanlar için bir asistan olarak görev yapabileceğini belirtiyorlar. Ayrıca, Deniz Kuvvetleri böyle bir robotu uzak sualtı operasyonları için kullanabilir.

Spread the love

Transkraniyal Doğru Akım Stimülasyonu ile Hafıza Performansı

Previous article

Otomatik Makine Öğrenmenin Kara Kutusu

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up