Akıllı Sistemler

Bir Gömleğe Dokunan Sensörler Hayati Belirtileri İzleyebilir

0

MIT araştırmacıları, elektronik sensörleri esnek kumaşlara dahil etmenin, sıcaklık, solunum ve kalp atış hızı gibi hayati belirtileri izlemek için kullanılabilecek gömlekler veya diğer giysiler yaratmalarını sağlayan bir yol geliştirdiler.

Makinede yıkanabilir sensör gömülü giysiler; onları giyen kişinin vücuduna yakın olacak şekilde özelleştirilebilir. Araştırmacılar, bu tür algılamanın evde veya hastanede hasta olan insanları, sporcuları veya astronotları izlemek için kullanılabileceğini düşünüyorlar.

LG Elektronik Medya Geliştirme ve Yardımcı MIT Profesörü Canan Dağdeviren: “Her gün kullandığımız tekstillere ticari olarak temin edilebilen elektronik parçalara veya özel laboratuvar yapımı elektronik cihazlara sahip olabiliriz. Bunlar özelleştirilebilir, bu nedenle vücutlarından sıcaklık, solunum hızı ve benzeri gibi bazı fiziksel verilere ihtiyaç duyan herkes için giysiler yapabiliriz.”

Gömülü Sensörler

Diğer araştırma grupları, sıcaklığı ve diğer hayati belirtileri ölçebilen ince, cilt benzeri yamalar geliştirmiştir, ancak bunlar hassastır ve cilde bantlanmalıdır. Media Laboratuvarı’ndaki Dagdeviren’in Uyumlu Kod Çözücüleri ekibi ise; çıkarılabilir elektronik sensörler içeren esnek bir kumaş kullanarak, normalde giydiğimiz kıyafetlere daha benzer giysiler oluşturmak için yola çıktı.

Dağdeviren: “Bizim durumumuzda tekstil elektriksel olarak işlevsel değil. Günlük faaliyetleriniz sırasında cihazları rahat ve uygun bir şekilde takabilmeniz için bu sadece giysimizin pasif bir unsurudur. Ana hedefimiz, vücudun fiziksel aktivitesini sıcaklık, solunum, hızlanma açısından, aynı vücut kısmından, herhangi bir fikstür veya bant gerektirmeden ölçmekti.”

Elektronik sensörler, epoksi ile kaplanan ve daha sonra kumaştaki dar kanallara dokunan uzun, esnek şeritlerden oluşur. Bu kanallar, sensörlerin cilde maruz kalmasına izin veren küçük açıklıklara sahiptir. Bu çalışma için araştırmacılar; 30 sıcaklık sensörü ve kullanıcının hareketini, kalp atış hızını ve solunum hızını ölçebilen bir ivmeölçer içeren bir prototip gömlek tasarladılar. Giysi daha sonra bu verileri kablosuz olarak bir akıllı telefona aktarabilir.

Araştırmacılar; nem emme özellikleri ve egzersiz sırasında giyilen sıkıştırma gömleklerine benzer şekilde, kumaşlarını (polyester karışımından) seçtiler.

Araştırmacı Dağdeviren: “Dışarıdan normal bir tişört gibi görünüyor, ancak içeriden cildinize dokunan elektronik parçaları görebilirsiniz. Vücudunuzu sıkıştırır ve sensörlerin aktif kısımları cilde maruz kalır.”

Giysiler, içine yerleştirilmiş sensörler ile yıkanabilir ve sensörler de çıkarılabilir ve farklı bir giysiye aktarılabilir.

Uzaktan Gözlemleme

Araştırmacılar, prototip gömleklerini spor salonunda egzersiz yapan kullanıcılar tarafından test ederek sıcaklık, kalp atış hızı ve solunum hızındaki değişiklikleri izlemelerine izin verdi. Sensörler vücudun geniş bir yüzeyini kapladığından, araştırmacılar; vücudun farklı bölgelerindeki sıcaklık değişikliklerini ve bu değişikliklerin birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu gözlemleyebilirler.

Dağdeviren, gömleklerin bir dizi yaş ve vücut tipine uyacak şekilde farklı boyutlarda üretilebileceğini söylüyor. Pantolon gibi diğer giysi türlerini geliştirmeye başlamayı planlıyor ve kan oksijen seviyelerini ve diğer sağlık göstergelerini izlemek için ek sensörler dahil etmeye çalışıyor.

Dağdeviren, bu tür bir algılamanın kişiselleştirilmiş teletıp için, hastaların evde kaldıkları süre boyunca doktorların hastaları uzaktan izlemelerini veya uzayda bulunduklarında astronotların sağlığını izlemelerini sağladığını belirtti.

Araştırmacı Dağdeviren: “Doktora gitmenize veya video görüşmesi yapmanız gerekmez. Bu tür veri toplama yoluyla, doktorların daha iyi değerlendirmeler yapıp hastalarına daha iyi yardımcı olabileceğini düşünüyorum.”

Spread the love

Mehmet Münih Paşa

Previous article

Mühendisler, Tarımsal Tesisler İçin Hassas Enjeksiyon Sistemi Geliştiriyor

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up