(Nanowerk News) Organik olarak hareket etmek için yumuşak bir robot tasarlamak – örneğin, parmak gibi bükülüp, bıçak gibi dik duran- her zaman deneme yanılma işlemidir. Harvard John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimleri Yüksekokulu ve Biyolojik Mühimmat Mühendisliği Wyss Enstitüsü’nden araştırmacılar, istenen harekete dayalı yumuşak aktüatörleri(işleticileri) otomatik olarak tasarlamak için bir yöntem geliştirdiler.

Araştırma, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda (“Yörünge uyumu için fiber takviyeli yumuşak aktüatörlerin otomatik tasarımı”) yayınlandı.

*Harvard araştırmacıları, bir işaret parmağı gibi kıvrılmış, yumuşak bir robot tasarlamak için bir model geliştirdi ve tek bir basınç kaynağı ile güçlendirildiğinde bir başparmak gibi katlandı. (Harvard SEAS)

John L. Loeb Doğal Bilimler Doçenti ve gazetenin yazarı Katia Bertoldi, “Bu harekete geçiricileri ampirik olarak tasarlamaktansa, bir hareketi takabileceğiniz bir alet istedik ve hareketi gerçekleştirmek için aktüatörün nasıl tasarlanacağını anlattık” dedi.

SEAS Lisansüstü Öğrencisi ve Gazetenin İlk Yazarı Fionnuala Connolly, “Tasarım, hareketler üretmek için yeterli değildir, çünkü çok karmaşıktır” dedi. “Her biri farklı bir hareket uygulayan ve bunları tek bir girişle harekete geçirmek isteyen bir dizi aktüatör segmentine ihtiyacınız var.”

Ekip tarafından geliştirilen yöntem, belirli bir hareketi gerçekleştirmek için bir aktüatörün tasarımını optimize edip, sıvı ile çalışan, fiber takviyeli aktüatörlerin matematiksel modellemesini kullanır. Ekip, bu modeli, bir işaret parmağı gibi kıvrılmış yumuşak bir robot tasarlarken, kullanmış ve tek bir basınç kaynağı ile güçlendirildiğinde baş parmak gibi bükülmüştür.

Kaynak: Harvard John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…

İki Dillilik, Doğal Olarak Beynimize Geliyor

 Nörobilimcilerden oluşan bir ekip, beynin tek bir dildeki ve iki farklı dilden…

Dünyanın Manyetik Alan Haritası Tamamlandı!

Dünyanın manyetik alanı, gezegenin iklimi, tektonik kaymaları, yerçekimi ve hatta rotasyonunu etkiler.…

B1 Hücrelerinin Kökeni Hakkında

Yeni bir MDC çalışması immünolojide onlarca yıllık bir tartışmayı çözebilir: Prof. Klaus…