Bilim

Biyomateryal Keşif; Doku Benzeri Vasküler Yapıların 3 Boyutlu Basılmasını Sağlıyor

0

Uluslararası bir bilim insanları ekibi; doku benzeri vasküler yapılar oluşturmak için 3 boyutlu basılabilecek yeni bir malzeme keşfetti.

Nottingham Üniversitesi ve Kraliçe Mary Üniversitesi Profesör Alvaro Mata tarafından yönetilen Nature Natureations’da yayınlanan yeni bir çalışmada, araştırmacılar; vasküler dokunun bazı özelliklerini çoğaltan tübüler yapılara dönüşebilen bir protein ile grafen oksidin 3D basılması için bir yol geliştirdiler.

Dikkat Çekici Özelliklere Sahip Malzeme

Kendi kendine montaj; birden fazla bileşenin daha iyi tanımlanmış daha büyük yapılarda düzenlenebildiği süreçtir. Biyolojik sistemler; moleküler yapı taşlarını kontrol edilebilir bir şekilde bir araya getirerek karmaşık ve fonksiyonel materyaller halinde büyüme, çoğaltma ve güçlü fonksiyonlar gerçekleştirme kapasitesi gibi dikkate değer özellikler sergilemektedir.

Biyobasılı borulu yapıların yüzeyinde büyüyen endotel hücrelerini gösteren taramalı elektron mikroskobu görüntüsü./Profesör Alvaro Mata/Phys

Yeni biyomateryal, bir proteinin grafen oksit ile kendi kendine toplanmasıyla yapılır. Birleştirme mekanizması, proteinin esnek (düzensiz) bölgelerinin, grafen oksit sipariş etmesini ve bunlara uymasını sağlayarak aralarında güçlü bir etkileşim oluşturur. İki bileşenin karıştırılma şeklini kontrol ederek, hücrelerin varlığında ve karmaşık sağlam yapılara montajlarını çok boyutlu ölçeklerde yönlendirmek mümkündür.

Malzeme daha sonra karmaşık geometrilere ve 10 um’ye kadar çözünürlüklere sahip yapıları yazdırmak için 3 boyutlu bir baskı biyo-ink* olarak kullanılabilir. Araştırma ekibi, hücrelerin varlığında vasküler benzeri yapılar inşa etme ve biyolojik olarak ilgili kimyasal ve mekanik özellikler sergileme kapasitesini göstermiştir. Endotel hücreleri (yeşil) olan ve duvarın içine gömülü bir biyobaskı borulu yapının kesiti. / Profesör Alvaro Mata/Phys

*Bioinkler; karmaşık doku modellerinin 3D baskısı için kullanılabilen canlı hücrelerden yapılmış maddelerdir. Bioinkler; canlı hücrelerin yapışmasını, çoğalmasını ve farklılaşmasını desteklemek için hücre dışı bir matris ortamını taklit eden malzemelerdir.

Spread the love

Elektroniği Fiziksel Prototiplere Entegre Etme

Previous article

Yeni Bir Vizyon Modeli

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up