Bu gerçekten de harika birşey. Parmak ucunda yatan bilgi gerçekten de inanılmaz. Manyetik olarak yapılandırılabilir noktalar kullanılarak yenilikçi bir tablet geliştirildi.Bu sayede göremeyen insanlar için haritaları bilgiye dönüştürmek ya da görüntülere erişebilmek mümkün olacak.

Tabletin henüz ismi yok. Tablet Avrupa’daki BlindPAD projesinin bir parçası olarak son yıllarda geliştirildi. Portatif olarak alternatif sunmayı amaçlayan tablet piyasadaki dokunmatik ekranlı cihazlara göre oldukça ucuz. Tablet Lozan’da bulunan Ecole polytechnique fédérale‘deki araştırmacılar tarafından geliştirildi.

Tablet BlindPAD projesi kapsamında geliştirildi.

Tabletin Özellikleri

En son prototip, kalın bir iPad Mini boyutunda. Görüntü, harf ya da Braille’yi oluşturan noktaları yükseltmek ve düşürmek için akıllı bir mekanizma kullanıyor. (Onlar için oldukça büyük olmasına rağmen) Her küçük nokta bir mıknatısa yapıştırılmış.

Mıknatıs daima iki çelik tabaka ile birbirine bağlanıyor. Böylece komşu bobin üzerinden akım gerçekleşebiliyor. E-Paper ekranında olduğu gibi, herhangi bir güce gerek kalmadan mevcut konumunda durabilir. Bu da tabletin oldukça etkili olan bir yönü.

İşlem oldukça kısa sürüyor. Yine de tablet, noktalarına el ile bastırılmış veya kaymış olduğunu algılayabilyor. Ayrıca noktalar geri bildirim yapabilmek için animasyon ya da titreşim oluşturabilyor.

Aslında fikir göremeyen insanlar için bir tablet oluşturmak değildi. Ancak Braille ekranlarının belli bir boyuttan büyük olmak zorunda. Bu özellik te genellikle Blitab’da olduğu gibi farklı bir tür haptik (Dokunma duyusu ) görüntü ile sağlanır. BlindPAD tableti 12 sıra ve 16 sütun içerir. Bu da toplam 192 potansiyel nokta(taxel) olduğu anlamına gelir. Yani açıklamaktansa göstermek daha iyidir.

EPFL’den Herbert Shea “İnsanlar Braille alfabesiyle okuyabilir ve etraflarındaki engelleri beyaz baston ile algılayabilir. Tabletimiz,üretim de düşük maliyetli, gerçek zamanlı grafik bilgi sağlamak için geliştirildi. Böylece kullanıcı tableti evde veya sokakta rahatlıkla kullanabilir.” dedi.

Tablet gerçek zamanlı grafik bilgi sağlamak için geliştirildi.

Sonuçlar

Tablette köşede bulunan bir harita yardımıyla güvenli geçişlerin olduğu yerler gösteriliyor. Örneğin: iki kapıdan hangisinin uygun soyunma odasına gittiğini bildirip göremeyen bir öğrencinin, görme eşi olmadan kolaylıkla bir grafik veya geometri problemini sınıfta incelemesine izin veryor. Geçen yıl yapılan bir çalışmada kabartılmış kağıttaki noktalar yerine tabletin kullanılmasının, genç öğrenciler için daha avantajlı olduğu tespit edilmiştir.

Bulduğumuz sonuçlar, programlanabilir haritaların eğitsel / rehabilitasyon konularında grafiksel içeriği görüntülemek için etkili bir yol olduğunu gösteriyor. En azından geleneksel kağıt testlerinden daha etkili. Bununla birlikte üstün esneklik ve çok yönlülük de sağlar.

BlindPAD hala gelişmeye devam ediyor. Ama önceki tekrarlarına göre çok fazla yol katetti. Son geliştirilmiş olan tablet oldukça etkili, kablosuz ve portatif.

Shea bu tekniğin ayrıca el ile bastırılan eldivene benzer mekansal bilgi verme hatta belki de sanal gerçeklikte dokunsal geri bildirim olarak da kullanılabileceğini söyledi. Ekip en son sonuçları Danimarka’da yapılan ACM CHI Konferansı’nda açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…