İlk ticari astronot eğitim merkezi İngiltere’de inşa edilecek
Blue Abyss 120 milyon £’a mal olacak ve 2019’da açılacak.
Bedfordshire’daki dünyanın ilk özel araştırma merkezinin kurulması yönünde planlar açıklandıktan sonra; hükümetin ticari uzay uçuşu misyonuna İngiltere uygun görüldü.

120 milyon £’luk Blue Abyss Tesisi, 50 metre derinliği olan dünyanın en büyük havuzuna sahiptir. Tesis ayrıca; 120 odalı bir otel, Astronot Eğitim Merkezi ve “dalgıçlara yardımcı olacak” İnsan Performans Merkezi olarak da kullanılacak.

 

2020’de tamamen kapanacak olan üs, astronotların alan şiddetine alışmasını sağlayan bazı imkânları barındırıyor. Örneğin, santrifüj tabanı, uzay gemicilerini ticari astronot eğitim programının bir parçası olan uçtaki G kuvvetlerine maruz bırakacak şekilde tasarlanmıştır.
Blue Abyss

NASA’nın 12 metrelik Nötr Yüzdürme Laboratuvarından (NBL) üç kat daha derin olacak olan havuz, sadece uzay projeleri için kullanılmayacak. Offshore petrol, gaz ve yenilenebilir şirketler ekipmanlarını Blue Abyss’in sularında test etmeleri için davet edilecek. Submersibles, şirketlerin “aşırı ortamlarda” sualtı araçlarını test etmelerini de sağlayacak.


İngiltere hükümeti, İngiltere’nin uzay sanayii alanında büyümesini güvence altına alacak yeni mevzuatı açıkladı. Uzay Sanayi Fonu, Birleşik Krallık’ın ilk uzay aracının geliştirilmesine ön ayak oluyor.

Hükümet ilk olarak 2014 yılında uzay alanı (spaceport) için sekiz yer ayırdı. Bunların arasında İskoçya, Galler bölgeleri de yer alıyor.
Londra Gherkin Kulesi’nin arkasındaki adam olan Robin Partington tarafından tasarlanan Blue Abyss Tesisi 2019’da faaliyete geçecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

NASA, James Webb teleskobunun gönderdiği ilk fotoğrafı paylaştı

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nun…