BMW Motorrad’ın son konsept aracı “Sıfır Emisyonlu Scooter”.

BMW Motorrad’ın son konsept aracı “Sıfır Emsiyonlu Scooter”. Bu araç ile BMW şehrin etrafında rahatça gezmek isteyen sürücüleri hedefliyor.

BMW Motorrad Konsepti Lake Como’daki Concorso d’Eleganza Villa d’Este Araba Etkinliği’nde tanıttı.

BMW “Kentsel hareketliliği yeniden keşfede bilmenin” hem bağlantılı bir cihaz hem de bir taşıma yöntemi olacağını öne sürüyor.

Yeni Konsept

BMW Motorrad’ın Tasarımından Sorumlu Başkanı Edgar Heinrich “ BMW Motorrad Konsepti kentsel hareketliliğin yeni anlayışını ifade ediyor. Dijital ve analog dünyayı birbirine bağlayarak sürücülerin hem odaklanmayı hem de hareketlilik gereksinimlerini karşılıyor.” dedi.

Bisikletin tasarımı, elektrik teknolojisinden ip uçları alır.

Akıllı fonksiyonlar ile donatılmış iki tekerlekli araç sürücünün kişisel takvimine bağlanabilir. Bu sayede takvimdeki olayların yerini saptayarak ve en iyi rotaları önceden çizilebiliyor.

Sürücünün kıyafetleri de araçla etkileşim kurabilir. Yani sürücü kollarını kaldırdığında cekete bağlantılı bir eleman bagaj bölmesindeki kayar kapıyı açıp kapatabilir.

Scooter‘ın tasarımı, elektrik teknolojisinden ip uçları alır. Zemine oturan düz batarya takımlarının etrafında düz bir gövde bulunur.

Aynı zamanda ekran ve tuş takımları minimuma indirildi. Hızı göstermek için turuncu renkli bir ön cam kullanıldı. Navigasyon ve batarya bilgileri, sürücünün görüş hizasında yer alıyor. Gidonlar arasına yerleştirilen ikinci bir bilgi paneli ise haritayı gösterir.

Göstergeler, gidonlardaki düğmelere dokunularak değiştirilebilir. Bu da sürücünün yolculuk esnasında ellerini kullanmasına gerek kalmadığı anlamına gelir.

Sürücü koltuğu, farklı sürüş duruşlarına uyacak şekilde ayarlanabilir ve küçük eşyaları taşımak için küçük bir bagaj sağlar.

BMW bu konsept ile “Kentsel hareketliliği yeniden keşfede bilmenin” mümkün olacağını öne sürüyor.

Elektrik Sürüşü

Tasarımcılar, elektrik sürüşünü vurgulayan bir araç yaratmaya odaklandılar. Teknoloji “kasıtlı olarak vitrinde”. Tamamlanmamış yan paneller ise Scooter’ın iç elemanlarının görünümüne izin verir.

BMW Motorrad’ın Tasarımından Sorumlu Diğer Başkanı Alexander Buckan “BMW Motorrad Konsepti bugünün konseptine dayanmıyor. Ancak temel işlevsellik gereksinimlerini teknik mimari ve günümüz kullanıcılarının dijital gerçekliği ile buluşturuyor.” dedi.

BMW Motorrad’ın son konsept aracı “Sıfır Emisyonlu Scooter”.

Buckan “Elektrik sürüşünün teknik açıdan gerçeklikleri (Örneğin yeraltından alınan düz enerji paketleri ve arka tekerleğin kompakt sürücüsü gibi) yeni bir segment oluşturarak oldukça ayırt edici bir tasarım yaratmamıza imkan verdi.” dedi.

BMW Motorrad firması, BMW’nin Almanya’da bulunan motosiklet bölümünü oluşturuyor. Firma araçta kendi kendini dengeleyerek dik durabilmeyi sağlayan bir sistem kurdu. Böylece iki tekerlekli konsept Scooter ile trafik kazalarının “geçmişte” kalacağına inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mantis Karidesi’nden Esinlenen Kamera Geliştiriliyor

Mantis karidesinin görsel sisteminden esinlenen, araştırmacıların otomobillerin zorlu görüntüleme koşullarındaki tehlikeleri fark…

Mercedes-Benz W125 Rekordwagen (1938)

Raporlar, Merc’in, yan egzoz borularından patlayan vahşi gürültüyle gözlemcileri şok ettiğini…

Yerli Otomobil Tanıtıldı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) yerli elektrikli otomobili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın…

Jetsons’ın Simgesi Uçan Araçların, Sürdürülebilir Hareketlilikteki Rolü

1960’lardan beri izlediğimiz çizgi film The Jetsons’da George Jetson’ın, her yolculuğunun sonunda…