Çin, Fransa’nın 1.7 katı kadar bir alanda yağmur yağdıracak

South China Morning Post, Çin‘in en büyük projelerinden biri olan bulut tohumlama ile kuzeybatı eyaletlerinde hava şartlarını değiştirmek için 1.15 milyon yuan (168 milyon dolar) harcayacağını bildirdi.

Çin Meteoroloji Dairesi, bulut tohumlaması başarılı olursa, yağmur ve kar yağışının ülke topraklarının yüzde 10’unu aşan 960.000 km²’yi geçebileceğini açıkladı.

Bulut tohumlama teknolojisi, bulutlardan düşen yağış miktarı veya türünü değiştirmek için havaya çeşitli maddeler yayarak bulut içindeki mikrofiziksel süreçleri değiştirme ve kasıtlı bir hava durumu değiştirme girişimi olarak tanımlanabilir. Buradaki asıl amaç yağış miktarını artırmak ama bazen havada bulunan yoğun sisi dağıtmak için de kullanılır.

Bu iş için dört yeni uçak satın alan Çin, süreci üç yıl olarak tahmin ediyor. Tohumlama süreci için kullanılan mevcut sekiz uçak sayısı artacağı gibi yaklaşık 900 roket sistemi daha geliştirilip dijital kontrol sistemlerine de yoğunlaşılacak.

Çin‘in kuzeybatı eyaletleri olan Gansu, Qinghai, Shaanxi, Ningxia and Xinjiang gibi genelde yağmurun yağmadığı ve yazın kuru kışın ise aşırı soğuk olduğu yerlere ağırlık verilecek. Çin, geliştirdiği bulut tohumlama teknolojisine ülkenin atmosferini temizlemek ve yağış problemlerini çözümlemek açısından güvendiğini açıkladı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Tüm Makaleler

Zaman Makinası Gerçek Oldu

Gelişen teknoloji sayesinde güzellik uğruna ameliyat olmayı tercih etmeyen kişiler için daha…

Samsung Galaxy Deneyiminin Merkezinde Yer Alan Yeni Nesil Akıllı Telefonlarını Tanıttı

Samsung Electronics, Galaxy ürün ailesinin en yeni üyeleri Samsung Galaxy S7 ve…

İnsülinden Korkmayın

Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya…