Eğitim

Çalışanları, Rehin ve Soygun Durumlarına Hazırlamak için VR Kullanımı

0

Geleneksel iş başında eğitim, bu senaryoyu kapsar; genellikle siz ve diğer çalışanların, her adımda sizi yönlendiren bir yönetici ile, durumu daha iyi görmenize yardımcı olmak için resim ve metin içeren bir kitapçık ile sınıfta oturuyor olursunuz.

ABD’de en yeni akıllı telefon teknolojisiyle dolu 1.600 mağazayla, Verizon, ticari konumlarının hızlı para kazanmak isteyenler için uygun hedefler olduğunu biliyor. Yapılacak herhangi bir yanlış hareket, bir mağaza çalışanı veya müşterinin ciddi şekilde yaralanması veya hatta öldürülmesiyle sonuçlanabilir.Verizon, çalışanlarına potansiyel olarak şiddet içeren değişimler sırasında daha iyi kararlar almaları konusunda gereken bilgileri vermek amacıyla;ekip üyelerini, kullanıcının kendilerini zor durumda buldukları sanal gerçeklik deneyimi ile eğiterek, VR eğitim uzmanları STRIVR Labs’e yöneldi.

Masie Center tarafından yayınlanan Sürükleyici Gerçekler raporuna göre; VR eğitiminde çok büyük avantajlar var. Çalışanlar, fiziksel sonuç riski olmadan inanılmaz derecede tehlikeli durumlara sokulabilir. “Gerçek dünyadaki bir ortamda mümkün olmayan şeyleri yapabilirler, ancak genel deneyimde büyük bir rol oynayarak risk ve empati ile fiziksel ve duygusal bir tepki verebilirler.”

Verizon’un VR eğitim simülasyonunda, mağazayı açtığınızda silahlı iki kişi dükkana girer. Silahlı kişilerden biri çalışanlardan biri rehin alırken, diğer silahlı adam talimatları söylemeye başlar. Bu durumda, sizi veya başka birini tehlikeye atmayacak akıllı kararlar vermeniz ve tereddüt etmemeniz gerekir; VR deneyimi devam ederken, bir sonraki adımınız olarak size farklı seçenekler sunulur.

Silahlı adamlarla birlikte her zaman bulunduğunuz mağazanın içindesiniz ve beyniniz bunu bir oyun olarak görmüyor. Yani duygularınız ve kararlarınız gerçeği yansıtıyor.

STRIVR’nin kurucusu Derek Belch: “Sanal gerçeklik beyninizi başka bir yere götürür. Burada sınıfta duruyorum ve beynim fabrika katında olduğumu, bir uçak pistinde veya bir Verizon mağazasında olduğumu düşünüyor.”

Verizon Güvenlik Şefi Michael Mason, VR eğitimindeki değeri ve çalışanların gerçek dünya sonuçları olmadan son derece tehlikeli durumlarla nasıl başa çıkabileceklerini gördü.

STRIVR’ın Verizon eğitim programının üç farklı senaryosu var. Bunlar; Mağaza Açılışında Silahlı Soygun, Mağaza Kapanışında Silahlı Soygun ve Mağaza Saatlerinde Soygun.

Her VR senaryosu, duygusal, travmatik ve hassastır. Ayrıca kendinizi böyle durumlarda bulursanız ne yapabileceğinizi önceden deneyimlemiş olursunuz.

Güvenlik Şefi Mason için amaç, mağaza envanterinin korunması değil, Verizon çalışanlarının korunması ve güvenli olması için gerekli eğitime sahip olmalarının sağlanmasıdır. Mason, görmezden gelinemeyecek bir gerçek olduğunu ifade etti.

Daha önce, STRIVR, sporcuların onları çeşitli VR eğitim simülasyonlarına maruz bırakarak nasıl egzersiz yaptıklarını değiştirdi; futbol oyun kurucuları, NHL hokey oyuncuları ve hatta ABD Olimpik Kayak ekibi ile çalışıyor. Oradan, şirket VR eğitimi alma ve çalışanlar için kullanma potansiyelini gördü. Şirket kısa süre önce haberlerde, her Walmart çalışanına Oculus Go bağımsız kulaklık seti ile müşteri etkileşimi ve mağaza operasyonunda eğitim vereceklerini duyurdu. VR eğitimi yaklaşık 5.000 Walmart mağazası lokasyonunda 1 milyondan fazla Walmart çalışanına verilecek.

Spread the love

Nihai Bir Mobilite Aracı: Elevate

Previous article

Kalabalık Grupların Hidrodinamiklerini Açıklayan Model

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up