Yayıncı Activision Blizzard yaptığı açıklamada, bu yeni versiyonun Call of Duty’un İkinci Dünya Savaşı’nın köklerine döndüreceğini söyledi. Franchise 2003 başlangıcından bu yana istikrarlı bir yapımcı oldu. Serideki önemli başlıklar, e-spor turnuvalarında ve Major League Gaming’de düzenli olarak yer aldı.

Call of Duty 175 milyon kopya satış ile, Grand Theft Auto’dan sonra 2.sırada yer aldı. Halen Video oyun tarihindeki en önemli oyun serilerinden birisi . Oyun kullanıcılara sunulduğu tarihten beri 11 milyar dolar hasılat elde etti.

Seri Activision Blizzardın satışları için itici bir güç olmasına rağmen, yeni istekler için üretilen öneriler aldığı geri dönüşümler açısından yeterli değil. Bu defa Call of Duty’de: WWII Oyunu D-Day alanı da dahil olmak üzere, bir kez daha, Greatest Generation’un askeri istismarlarına ışık tutuyor.

Yeni piyasaya sürülecek oyunda, oyuncular savaşta farklı noktalarda yer alan çeşitli karakterlerin rollerini alabilecek. Bu da oyuncuların savaşta farklı noktalardaki karakterleri elde etmesine imkan verecek. Ayrıca oyun online multiplayer olarak da oynanabilecek. Kampanya büyük oranda müttefiklerin Nazi işgali altındaki Avrupa’yı özgürleştirdikleri savaşın ikinci safhalarında gerçekleşecek.

Oyun haberlerinde verilen ipuçları şimdiye kadar duyurulan oyuncuların Amerikan 1. Piyade Bölümünden Private Ronald “Red” Daniels rolünü üstlenecekleri bilgisini içeriyor. Oyuncular yapacakları seçimlerle, bir İngiliz askerinin ayakkabılarını doldurabilecek, hatta Fransız direnişinin bir üyesi olarak bile oynamayı seçebilecekler.

Sledgehammer Games , Call of Duty: WWII oyununu geliştiren firma. Call of Duty oyununun geliştirildiği ortak stüdyoda, aynı zamanda Modern Warfare 3 with Infinity Ward ve Call of Duty: Advanced Warfare oyunları da geliştirildi.

Her Kurşun Önemli

WWII’nin diğer nişancılardan farklı olacağı bilgisi de gelen haberler arasında. Özellikle, oyun savaşın grafik dehşetinden çekinmeyen daha koyu tonlara sahip olacak. Görünüşte uzun soluklu olacak bir diğer özellik ise health-regeneration sistemi. Her merminin üzerinde karakterin ismi yazacak; yani teknik olarak “Oyun Bitmiş” olmayacak ve bu oyun tecrübesini tamamen farklı bir boyuta taşıyacak.

Recon Analytics’in Baş Analisti Roger Entner TechNewsWorld’e yaptığı açıklamada “Bu beceri eğrisinin daha büyük ve zorlukların daha karmaşık olduğu hardcore bir oyun. Grafikler de daha gerçekçi olacak ve bu şiddetin de daha yoğun olacağını gösteriyor. Şu da var ki, oyundaki bazı karakterler tecrübeli oyuncuları hedefliyor. Bugün oyuncuların 30’lu yaşlarda olduğunu da unutmamak gerek. Bu oyun çocuklara hitap etmiyor olabilir. Zaten bugünün oyuncularını çocuk diye adlandırmak da doğru olmaz.” dedi.

Duty’ye Dönüş

Orjinal Call of Duty 2003 yılında piyasaya sürülmüş ve o dönemde büyük bir yükseliş yapamamıştı. Call of Duty oyununu Electronic Arts ön plana çıkartmıştı. (Aynı zamanda Medal of Honor ve Battlefield 1942 oyunları )

Entner “Orijinal Call of Duty’nin dikkat çekmesine yardımcı olan başka şeyler de var ama oyunu yeniden akım haline getiren İkinci Dünya Savaşı filmleri oldu. Savaşın başındaki dehşet, kahramanlık ve vatanseverlik unsurları ile birleştirildi. Oyuncular bu kahramanlar ile oyun oynamayı istediler. ” diye ekledi.

Oyunda gerçek savaş görünürde hala sürüyor. Modern çatışma ortamı oyunun rotasını değiştirmiş görünüyor. Ancak günümüz oyuncularının II. Dünya Savaşı’na tekrar dönmek isteyip istemeyeceğini tahmin etmek zor.

Call of Duty, birden yükselişe geçen ilk Franchise değil. EA’nın geçen sonbaharda çıkardığı Battlefield 1 oyunu oyuncuların oyunda kurgulanan döneme ilgi gösterebildiklerini kanıtladı. Bu oyun, geçen yıl en çok satanlardan biriydi. Oyun, hayranlarına farklı bir şey için hazır olabileceklerini düşündüren çok şeye sahip olabilir. Ancak yine de riskler var.

Entner “Oyunların da, filmler gibi çok yüksek bir başlangıç maliyeti vardır ve işte bu yüzden böyle yüksek sonuçlar alıyoruz. Aynı zamanda, devam filmi çekebilmek için ilk seferden fazlasını yapmak gerekiyor.” dedi.

Tarih ve Oyun

World War II ile tarihe ilgi duyan bazı insanlar tekrar oyunlara çekilebilir. Military Trader’ın (Askeri hatıra ve tarihi yeniden hayat verenler ayrılmış bir yayın) Editörü, John Adams-Graf TechNewsWorld’e “Orjinal Call of Duty popülaritesinde oyuna direkt olarak kattığım WWII ile farkındalığın patlak vermesine tanık oldum. Epik II.Dünya Savaşı filmi olan Er Ryan’ı Kurtarmak filminden sonra HBO serisi tarafından çıkarılan Band of Brothers II.Dünya Savaşı’ndaki küçük silahlara ilgi düzeyini arttırdı. Detay derinliği ve oyun içi kaynaklar, oyunculara Dünya Savaşı hakkında (Kullanılan silahlar ve hizmet etmiş olan kadın ve erkekler.) daha fazla bilgiye anında erişebilmeyi de sağlıyor.” dedi.

Sınırsız Savaş

Bu oyun gerçekçilik vaat ediyor. Gelişmiş grafik ve oyun sayesinde Activision ve geliştirici firma olan Sledgehammer Games oyunun herkesim oyuncu için bir şeyler içermesini sağlamasını başarmış.

Call of Duty: WWII popüler zombie yardımcı modu da dahil edilerek trailer ve resmi web sitesi ile çok az detay elde edildi. 2008’de Call of Duty: World at War’ın çıkmasından serinin bir sonraki oyunu Call of Duty: Black Ops oldu.

Entner Recon Analytics“Oyun farklı kullanıcılar için de bir şeyler vereceğini taahhüt ediyor. Oyunun diğer sunduğu önemli değişiklik gerçekçilikten kurtulma. Bu, bira ve çubuk kraker (beer-and-pretzels) modunda olup aptalca eğlenmek isteyenler için gayet güzel.” bilgisini verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Atari Ustası: Yeni AI Video Oyunu Mücadelesinde Google Deepmind’i Çökertiyor

Yeni bir algoritma türü, en son teknolojiye sahip AI’den 10 kat daha…

Bulut tabanlı oyuncuları senkronize tutmak için bir sistem

    Araştırmacılar, buluttan iki cihaza iletilen medya akışlarını senkronize ederek bulut…

Zihin Kontrol Oyunlarının Sinirbilimi

2016 sonlarında Boston merkezli yeni başlayan Neurable, sinirbilimci Ramses Alcaide’nin ve Michigan…

Çok Oyunculu Oyun Oynamayı, Eğitsel Bir Deneyime Dönüştürmek

Yeni bir video oyun sistemi; işbirliğini ve problem çözmeyi geliştirirken, birden fazla…