DergiFizik/Kimya

CERN’den Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı

0

CERN; daha fazla ‘Tanrı Parçacığı’ bulmayı daha da büyük Büyük Hadron Çarpıştırıcısı planlıyor. Son çalışmalarında; yeni makinenin “topluma geniş bir etkisi olan birçok teknolojiyi geliştirme” potansiyeline sahip olacağını belirttiler.

100 km2’lik (62 mil) bir alanı çevreleyen bu projede; mevcut makineden yaklaşık dört kat daha büyük bir Büyük Hadron Çarpıştırıcısı için planlar geliştirirliyor. Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı (FCC) mevcut makineden de neredeyse 10 kat daha güçlü olacak.

CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü), 2040 yılına kadar kullanılması gereken FCC’nin; madde ve evren hakkındaki bilgimizi önemli ölçüde artıracağını belirtiyor. Araştırmaya 150 üniversiteden, araştırma enstitüsünden ve endüstriyel ortaktan 1.300’den fazla katılımcı katkıda bulundu.

Mevcut makine, esas olarak; araştırmacıların maddenin kütlesini nereden aldığını daha iyi anlamalarını sağlayan “Tanrı Partikülü” adlı Higgs Bozonu’nu keşfetmesi ile bilinir.

CERN

Cenevre merkezli CERN; partikül keşfinin yeni fiziğe açılan bir kapı yarattacağı görüşünde.
FCC’de yeni nesil yüksek alanlı süper iletken mıknatıslar kullanılacak. Yüksek enerji seviyelerinin ise; bir Higgs parçacığının başka bir Higgs parçacığı ile nasıl etkileşime girdiğine dair hassas araştırmalara izin verecek.
FCC’ye hazırlık çalışmaları, 2014 yılında “benzeri olmayan enerjilerde ve yoğunluklarda elektron-proton ve elektron-iyon çarpışmaları olasılığıyla elektron-pozitron, proton-proton ve iyon-iyon çarpışmalarını” sağlayabilen bir makine hayal ederek başladı.

Kavramsal Tasarım Raporunu ortaya koyan CERN, “emsalsiz enerji ve yoğunluk” içeren bir makinenin “harika fizik olanakları” sunduğunu söyledi.,

CERN

CERN Genel Müdürü Fabiola Gianotti: “FCC; yeni, göz korkutucu zorluklar sunarken; toplum üzerinde geniş bir etkisi olan birçok teknolojiyi de geliştirme potansiyeline sahiptir.”

Teknoloji Direktörü Frederick Bordry: “FCC’nin 21. yüzyıl boyunca parçacık fiziği topluluğuna fayda olacak, zengin bir program sağlayacaktır.”

FCC’nin maliyetinin yaklaşık 8 milyar sterlin olması bekleniyor; bunun yarısından fazlası 100 km çevresi olan bir tünelin inşası için olacaktı. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı şu anda iyileştirmelerden geçiyor ve iki yıl boyunca faaliyet dışı kalması bekleniyor.

Spread the love

Çoklu Robot Sistemlerde, Yörünge Üretme Algoritması

Previous article

Dünya’nın İlk Pilsiz Bluetooth Çipi

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up