Bir şirket, kimyasal bilgisayarlardan nasıl bir dron ordusu oluşturulabileceğini gösteren konsept bir video hazırladı.
Video, Terminatör’ün sahnelerine benzeyen geleceği gösteriyor. Videoda, (Skynet konuşmalarının gerçek dünyaya uyarılmış hali gibi) kimyasal bileşiklerin dronları “geliştirmek” için kullanılma olasılığıyla uğraşan bilim adamları mevcut.

Video konsepti, “ileri kimyasal süreçlerin, moleküler seviyeden daha yukarıya doğru olması muhtemel, karmaşık elektronik sistemlerin ve uçakların büyümesine olanak tanıyacak, Chemputer adı verilen radikal yeni bir makinayı” anlatıyor. Video BAE Systems tarafından sunuluyor.


Videoda, drone motorunun ve diğer bileşenlerin eklendiği, hazırlama alanına taşınmadan önce büyük miktarda kimyasal madde üretilen bir drone’u gösteriyor.

Growing UAVs Through Chemistry ile ilgili görsel sonucu
Glasgow Üniversitesi Bilim Direktörü, Chemputer’ı geliştiren Profesör Lee Cronin “Kimya gelişiminde çok heyecan verici bir zaman. Sentetik ve materyal kimyasını sayısallaştırmak için rotalar geliştiriyoruz ve gelecekte bir makinedeki karmaşık nesneleri, aşağıdan yukarıya (asgari insan yardımıyla) bir araya getirmeyi umuyoruz. Küçük uçaklar yaratmak çok zor olacak, ancak yaratıcı düşünce ve yakınsal dijital teknolojilerin sonunda karmaşık kimyasal ve materyal sistemlerin sayısal programlamasına neden olacağından eminim, “diyor.

Ordunun, maruz kaldığı tehdide karşı gelmek için UAV’leri hızla “geliştirebilecek” olan bu yeni teknoloji, özel olarak tasarlanmıştır. Şu an sadece bir konsepttir, ancak BAE Systems genelde fikirlerini hayata geçirmesiyle bilinir. Bu nedenle, bir gün gelecekteki askeri uçakların kimya kullanılarak, “geliştirilebileceğini” umuyoruz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…