Techxplore

 Hindistan TCS Robotik Araştırma Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar; yakın zamanda bir kişinin yüzünün görüntüsünü Jordan Eğrisi olarak bilinen; tanınabilir, kendisiyle kesişmeyen bir döngüye dönüştürebilen bir yapay zeka (AI) sistemi geliştirdi.  Daha sonra, bu Jordan Eğrisi, robotik bir el kullanılarak orijinal görüntüdeki kişinin gerçekçi çizimlerini üretmek için kullanılabilir.

Araştırmacı  “Bu fikir; Fiona Ross ve William T. Ross’un “Jordan Curve Theorem Is Non-trivial” başlıklı makaleye rastladığım en iyi matematiksel yazıların koleksiyonunu okurken bir uçuşta aklıma geldi. Daha önce okuduğum, William J. Cook’un Gezgin Satıcı Problemi (TSP) sanatını tartıştığı ‘In Pursuit of the Traveling Salesman’ başlıklı başka bir kitapla ilişkilendirdim.  Makaleyi, TSP sanatı fikrini ve Jordan Eğrisini birleştiren ve onu nihai güzelliğin bir ifadesine dönüştüren Vedantik (Hint veya Hindu felsefesi) bir bakış açısından da yorumlayabileceğimi fark ettim.“ 

 Bir Jordan Eğrisi; aslında uzayda aynı noktada başlayıp biten ve kendisiyle kesişmeden bir görüntü çizen tek bir çizgidir.  TSP sanatı ise, görüntülerin kesişmeyen tek bir çizgi çizilerek üretildiği bir sanat biçimidir.

Bir robotikçi olan Singhal, Jordan eğrileri ve TSP sanatını okuduktan sonra, insanlar için yaratması çok zor olan TSP çizimlerini otomatik olarak üretme olasılığını araştırmaya başladı.  TCS Robotik Araştırma Laboratuvarı’ndaki meslektaşları ile birlikte, sonunda bir görüntüyü tek, uzun bir çizgiden oluşan bir çizime dönüştürebilen ve sonuçta onu bir Jordan eğrisine dönüştürebilen bir sistem olan Chitrakar’ı yarattı.  Hintçe / Sanskritçe’de Chitrakar kelimesi “ressam” veya ”bir resim yapan kişi” anlamına gelir.

Araştırmacı Singhal: “Sistemimiz insan yüzünü bir fotoğraftan ayırmak için son teknoloji, derin öğrenme tekniklerini kullanıyor ve bunu görüntü geliştirme teknikleriyle birleştiriyor. Geliştirilmiş görüntü noktalı ve bu noktalar, her noktanın seyahat eden bir satıcının varış noktası olduğu varsayıldığı bir TSP çözücüsü ile birbirine bağlanıyor. Seyahat eden satıcının son rotası, bir kavşak kaldırma tekniği ile bir Jordan eğrisine dönüştürülüyor.”

 Araştırmacılar tarafından oluşturulan  Chitrakar sistemi; bir insan yüzünün herhangi bir görüntüsünü otonom olarak bir Jordan eğrisine dönüştürebilir.  Daha sonra, bu Jordan eğrisi robotik bir kavrayıcı tarafından bir kağıda çizilir ve sonuçta sanatsal TSP portreleri oluşturulur.

 Araştırmacı Singhal: “Bir robotik kolun kendi benzersiz tarzında bir portre çizmesini sağlamak için son teknoloji derin öğrenme yöntemlerini, görüntü işlemeyi ve robotik teknolojiyi birleştirebilmek bir mühendislik başarısıdır. Yüzünüzü benzersiz bir tarzda çizen bir robot görmek çok tatmin edici…”

Singhal ve meslektaşları tarafından tasarlanan robotik kavrayıcı; biraz farklı çizimler (örneğin, daha ince / daha kalın çizgilerle, farklı renkte vb.) üreten çeşitli farklı kalemleri tutabilir.  Dikkat çekici bir şekilde, insan sanatçılar tarafından elde edilmesi imkansız olan 30 dakikadan daha kısa sürede kabul edilebilir bir sonuca sahip çizimler üretebilir.  Araştırmacıların sistemi şu anda birkaç farklı ülkede patentlidir ve sonunda yaygın olarak kullanılabilir hale gelebilir.

 Araştırmacı Singhal: “Şimdi bunu, insan için başa çıkması zor olan diğer ortamlar için genişletmeyi planlıyoruz. Örneğin, belirli bir resimden benzersiz portreler oluşturmak ve ardından bunları çizgi veya kalem eskizlerine dönüştürmek için Style-GAN ve diğer üretken modelleri kullanmayı planlıyoruz.”

You May Also Like

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Boston Dynamics Robotundan Mick Jagger Taklidi

Boston Dynamics’in ünlü robotu Spot, Mick Jagger’ın Start Me Up parçası için…

Mühendisler; Arama ve Kurtarma Robotları Tasarımlarında Yılanlardan İlham Alıyor

Yılanlar, dayanılmaz sıcak çöllerden yemyeşil tropik ormanlara kadar her gün ağaç, kaya…

Yeni Radar Kral Tutankamon’un Lahitindeki Gizli Odaların Yol Haritasını Çıkardı.

Kral Tutankamon’un resimli duvarlar ardındaki gizli odalarının bulunması amacıyla yapılan araştırma kapsamında…