Photos of the McCune Centennial Farm in Alma, Michigan, photo by Len Villano

Cambridge Üniversitesi Bilim Adamları tarafından çiftlik hayvanlarının veya evcil hayvanların ağrı içinde olup olmadığını tespit edebilen bir bilgisayar programı geliştirildi.

Tasarlanan akıllı sistem koyunlarda beş farklı yüz ifadesini tanımak ve hayvanın acı çekip çekmediğini ve ya rahatsızlıkların ne kadar şiddetli olduğunu anlayabilmek için tasarlandı.

Koyun sıkıntılı görünüyorsa çiftçiyi erkenden uyararak sürüdeki hastalıklar için önlem alınabilir. Hayvanları izlemek için su kanallarına kamera monte etmek düşünülüyor.

Araştırmacılara göre, hayvan araştırmalarında kullanılan kemirgenler, evcil hayvanlar veya atlar gibi diğer hayvan türleri için de kullanılabilir.

Cambridge Bilgisayar Laboratuvarı’ndan Profesör Peter Robinson, “Yıllar boyunca insanlarla çok daha fazla çalışma yapıldı.” dedi.

Robinson “Ancak hayvanların yüzünü izlemeye ilişkin daha önceki çalışmaların birçoğu Darwin tarafından yapıldı. Tüm insanların ve birçok hayvanın oldukça benzer davranışlar ile duygularını gösterdiklerini, bu yüzden hayvanlarla insan yüzündeki çalışmalarımız arasında çaprazlama olacağını düşündük.” dedi.

Peter Robinson “Kırsal alanda çok şey yapıyorum. Bu proje üzerinde çalıştıktan sonra sık sık kendimi koyunlarla konuşmaya çalışırken mutlu olduklarından emin olmak için uğraşırken buluyorum.” dedi.

Sistemin Algortiması

Algoritmaya göre sistem; hayvanların gözler daralması, yanaklar sıkılması, kulaklar ileri katlanması ve ya dudaklar aşağı – yukarı çekilmesi ve burun deliklerinin U şeklinden V şekline dönmesi gibi acı belirtileri arıyor.

Ortak yazar Dr. Marwa Mahmoud “İlginç olan, koyunların yüzündeki bu ifadeler ile insanlarda ifadelerin arasında net bir benzerlik görebilmenizdir. Yüzlerindeki ve yüzümüzdeki kaslar açısından bir benzerlik var.” dedi.

Tasarlanan akıllı sistem, koyunlarda farklı yüz ifadelerini tanıyacak ve hayvanın acı çekip çekmediğini tahmin edecek şekilde tasarlandı.

Modeli eğitmek için, Cambridge araştırmacıları, tedavi sağlama aşamasında veteriner hekimler tarafından toplanan yaklaşık 500 koyun fotoğrafını kullandılar.

Koyunlarda şiddetli ağrı, ayak yırtılması, ayağın tamamen kaybolması ve bulaşması gibi durumlarla ilişkilidir. Bu durum mastit, yaralanma veya bakteriyel enfeksiyon sonucu koyunlarda meme iltihabı ayağının kaybolmasına neden olur.

Her iki koşul da büyük sürülerde yaygındır. Erken tespitin daha hızlı tedavi ile ağrı giderme ve erken tanıya imkan vermesi umulmaktadır. Algoritma Washington, DC’de düzenlenen olan 12. Uluslararası IEEE Uluslararası Yüz ve Hareket Tanıma Konferansı‘nda sunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

New York’un İlk Vegan Kasabı

Önümüzdeki ilkbaharda açılacak olan Monk’s Meats, buğday gluteni olan seitan’ı kullanarak hiçbir…

Havayı Temizleyen Yeni Teknoloji; “BioSolar Leaves”

İlk bakışta parlak yeşil güneş panelleri gibi görünebilirler. Ancak, elektrik üretmek yerine,…

Bitkilerde Tohum Yağı Verimini Arttırmanın Sürdürülebilir Yolu

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) bilim insanları; laboratuvar koşullarında tohumlardaki doğal yağ…