Çin’in büyük internet şirketleri, Silikon Vadisi’ndeki yatırımcılar tarafından Batı ürünlerini kopyalama eğilimi gösteren marjinal firma olarak etiketlenmiş ve işten çıkarılmışlardı.

Ama şimdi durum değişti. Bugün bu firmalar giderek daha da büyüyen uluslararası canavarlar haline geldiler.

Çin’in en büyük e-ticaret grubu olan Alibaba, her yıl eBay ve Amazon‘a göre daha fazla satış işlemi gerçekleştiriyor. Şirket Başkanı Jack Ma, 20 yılda dünya çapında 2 milyar tüketiciye ulaşacakları vaadinde bulunuyor.

Çevrimiçi oyunlarda ve sosyal medyada uzmanlaşmış olan Tencent, şu anda dünyanın en değerli 10. şirketi olarak sıralamaya giren ve cirosu 2750 milyar doları bulan kamu şirketi. Pony Ma, Çin’in “gelecekteki küresel teknoloji devrimine başkanlık etmesini” istiyor.

Ancak bu iki firma küresel güç olduğunda, Çin’de yer alan “BAT” internet devleri üçlüsünden üçüncü sırada olan Baidu’nun Google sansürlerinden kaçınmak için ülkeyi terk etti. Böylece bir diğer firma olan kalmil ana karaya hakim olan çevrimiçi arama firması olarak ismini duyurdu.

Her üç şirket de Batı’daki benzerlerinden önemli derecede farklılar. İlk olarak, Batılı şirketler genellikle birkaç temel alan üzerinde yoğunlaşmayı tercih ederken, Çinli internet firmaları genelde bulut bilgisinden dijital ödemelere kadar tüm aşamaları yapmaya çalışıyorlar.

WeChat Uygulaması

Tencent’in çılgınca başarıyla sonuçlanan WeChat uygulamasında olduğu gibi işlem sonuçları etkileyici olabilir.

İkinci olarak, siyasi sansür hariç, Çin’deki internet sektörü sansürsüz olarak düzenlenmiştir. Bu durumu destekleyici olarak Çinli internet firmalarının Facebook, Apple ve Google’daki arama oranlarının artışı, diğer pazarlarda da dikkat çekecek bir şekilde pazar hakimiyetini elde edebilecekleri yönündedir.

Üçüncü olarak, ticarette devlet egemen ekonomi uygulamarı çok verimsiz olduğu için Çin’li internet firmalarının işlem geneli değerlendirildiğinde başarılı olabilmeleridir.

Örneğin, genellikle sözde üçüncü katmanlı şehirler, büyük perakende merkezlerinden yoksundurlar. Ülke genelinde 1.2 milyon kişi başına bir alışveriş merkezi bulunmaktadır.

Bu büyük ev piyasası dev üçlünün arasındaki kanlı savaşları durduramadı. Savaşın sonucu hızla netleşiyor. Tencent ve Alibaba öne çıkıyor.

Bu iki firma bir dizi hedef ile Baidu’yu geride bıraktı. Baidu’nun geri kalması ile ilgili yerel uzmanlar arasındaki gerileme ile ilgili yaygın görüş, yenilik eksikliği ve bir takım yönetim silindiri yüzünden bu hale geldiği yönünde.

Gelir artışı, 2014’te %54, 2015’te %35 iken 2016’da% 6,3’e düştü. Şirket, gelirlerinin dokuzda birini çevrimiçi reklamlardan aldı. Ancak pazarlamacılar, reklam harcamalarını Baidu’daki arama ağından yönlendirdiğinden bu gelir azaldı.

WeChat gibi sosyal medya ağları ve mobil ticaret platformları ise Alibaba tarafından işletilmektedir. Bu arada Baidu, yapay zeka (AI), çevrimiçi video, sanal ve artı-gerçeklik teknolojileri ve “çevrimiçi çevrimdışı” (O2O) hizmetler üzerine çeşitli büyük bahislerini tutmaya çalışarak oldukça fazla para harcıyor.

Bu durum Çin’in en saygın iş danışmanlarından birinin, geleceği konusunda kötümser bir yaklaşım sergilediği şeklinde açıklanabilir.

Diğer iki dev firma arasında, Tencent muhtemelen en korkutucu olanı. Zaten Alibaba firmasına göre daha yüksek kazanca sahip.

WeChat uygulamasında reklam yayınını artırırken kazancı gayet iyiydi.(kullanıcıların tepkisini vermediği sürece).

Alibaba‘ya karşı ana silahı, Çin’in en agresif ve başarılı seri girişimcilerinden Richard Liu tarafından yönetilen ve ülkenin ikinci büyük e-ticaret şirketi olan JD.com‘daki hissesidir.

JD.com, Amerika’da bulunan Amazon firmasına benzeyen pahalı “varlık ağırlıklı” bir iş modeli benimsemiştir. Şimdiye kadar depolar, lojistik ve kuryelerdeki geniş yatırımları Alibaba‘nın ayakta kalmasını sağladı.

Bir önceki yıl şirketin cirosu 280 milyar dolar iken geçen yıl 375 milyar dolara yükseldi. 2016’da % 18 olan Çin’in işletme-tüketici pazarındaki payı,% 25’e yükseldi.

Bay Liu’nun altyapı yatırımları fayda yaratmaya başlarsa, Alibaba’nın gelecekteki yerel büyümesinin büyük kısmı risk altında olabilir.

Bu tehdit, Mr Ma’nın Alibaba‘nın yerel e-ticaret pazarının% 70’lik payıyla neden memnun olmadığını açıklayabilir. 2016’da, Güneydoğu Asya’nın en büyük e-ticaret şirketi Lazada’yı kontrolü altına almak için 1 milyar dolar harcadı.

Lazada, Mart ayında Alibaba‘nın iki yerli e-ticaret platformlarından biri olan Taobao’da doğrudan alışveriş yapmak için Singapurlular için yeni bir hizmet başlattı (Tmall).

Geçen yıl Mr Ma, önde gelen ülkelerin G20 zirvesini, küçük işletmelerin sınır ötesi ticaretini kolaylaştıracak bir “elektronik dünya ticaret platformu” (eWTP) önerisini onaylamaya ikna etti.

Alibaba, Malezya’daki inisiyatifin bir parçası olarak bir “dijital serbest ticaret bölgesi” başlattı. Hem lojistik hem de ödemeleri basitleştirmeyi içeren bu kamu-özel ortaklığı, küçük yatırımcılara yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, Bay Ma’nın küreselleşmeye giden ana silahı, New York’ta 2014 yılında Alibaba‘dan çıkarılan 250 milyar dolar tutarındaki Ant Financial’dır. Ant Financial Çin’de birim çevrimiçi bankacılıktan yatırım ürünlerine kadar çeşitli hizmetleri sunmaktadır.

Anakara ilk doğru tüketici kredi puanlama ajansı olan Susam Kredi, punters kredibilitesini hesaplamak için büyük veri kullanarak çalışır. Ant, halihazırda Çin’de 450 milyondan fazla müşteriye sahiptir.

Tayland, Filipinler, Singapur ve Güney Kore’deki yerel çevrimiçi ödemeler ile firmalarına yatırım yapıyor. Amerika Ant firması, para transfer şirketi MoneyGram International‘ı satın almak için Amerikalı bir rakip Euronet ile çılgınca bir teklif vermek için savaş halinde.

17 Nisan’da Ant, MoneyGram için ilk teklifini üçte bir oranında artırarak 1.2 milyar dolara yükseltti ve Euronet‘in teklifini geçti.

Tencent ayrıca yurt dışında cesur satın almalar yapıyor. Önde gelen bir konsorsiyum, Tencent‘i dünyanın en büyük çevrimiçi oyun tedarikçisi haline getiren bir anlaşma ile Finlandiya’nın Supercell‘ı satın almak için 86 milyar dolar harcadı.

Tayvan Foxconn şirketi, sözleşme üreten firma ile birlikte, geçen yıl 175 milyon dolarlık yatırım yaparak Amerika’nın WhatsApp‘ine benzeyen Hintli bir mesajlaşma uygulaması olan Hike Messenger‘a yatırım yaptı.

Bu satın alımların bir nedeni, Tencent‘in WeChat‘ı yurtdışında tanıtmak için gösterdiği çabaların (Avrupa’da bir futbolcunun Lionel Messi’sini içeren gösterişli bir reklam kampanyası da dahil olmak üzere) başarısız olması.

Facebook ve WhatsApp gibi kurulan sosyal ağlar, yerinden oynamak için fazla yerleşik olduklarını ispatladı. Ayrıca kendi kopyalarını yaptılar.

WeChat‘ın yeniliklerinden bazılarını kabul ettikten sonra, Batılı tüketicilerin Çin ağına geçiş yapmak için çok az nedeni vardı.

Hindistan tam bir savaş alanı. Bu ay, eBay ve Microsoft ile birlikte Tencent, önde gelen Hint çevrimiçi perakendecilerinden Flipkart‘a 1.4 milyar dolarlık yatırım yaptı.

Alibaba ve Ant‘ın birlikte Hindistan’ın en iyi online ödeme şirketlerinden Paytm‘a yaklaşık 900 milyon dolar yatırım yaptıkları bildirildi.

Şubat ayında Paytm, Alibaba‘nın Tmall‘ına benzer ve Hindistan’daki Flipkart ve Amazon‘u devralacak bir e-ticaret portalı başlattı.

Tencent diğer ülkelerde, geçen ay Avrupa’daki firmaların WeChat‘ı satmasına izin verecek bir hizmet sundu. Bu durum ülkelerin doğrudan Çin’e satış yapmalarına izin verecek.

Tencent, geçtiğimiz günlerde elektrik ve özerk araçlarda öncü olan Amerika’nın Tesla‘sına 1.8 milyar dolar yatırım yaptı. Bu, makine öğrenimi ve AI‘ya geleceğini bahseden Baidu için özel bir meydan okumadır.

Baidu’nun yurt dışına çıkışı, esas olarak bu alanlardaki yeteneklere erişmenin bir yoludur. Firma, Stanford Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü dahil olmak üzere en iyi Amerikan üniversitelerinde ilk işe alma kampanyasına başlamıştır.

Bir AI uzmanı Andrew Ng’nin son yolculuğuna rağmen, Silikon Vadisinde saygın bir AI laboratuarı var. Ancak Baidu Alibaba ve Tencent ile aynı güce sahip değildir.

Küresel hedeflerle ilgili Büyük BAT ifadeleri düşünerek söylemek gerekir. Karlı iç pazarı ihmal etmek bir hatadır.

Bir yatırım bankası olan Goldman Sachs, Çin’in çevrimiçi perakende pazarının 2020 yılına kadar iki kat artacağını ve 1,7 trilyon dolara ulaşacağını düşünüyor.

Alibaba ile ilgili yeni bir kitabın yazarı Duncan Clark’a göre Bay Ma ve diğer internet patronlarının denizaşırı girişimleriyle yaptığı manşetlerde “Çin’in yer çekiminden uzaklaşmak gerekiyor”. Ancak evde ve yurt dışında, dikkat edilmesi gereken şey: Çin’in internet titanları göz ardı edilemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Amazon, Snackable AI şirketini satın aldı

Amazon, podcast projelerini güçlendirmek için ses içeriği keşif motoru Snackable AI şirketini…

Kredi Kartı Sahtekarlık Tespitinde Yanlış Pozitiflerin Azaltılması

Model, şüpheli etkinliği daha doğru bir şekilde işaretlemek için işlem verilerinden granüler…

İsveç’te Yapay Zeka ve Robot Dönemi: İş Mülakatlarında Ayrımcılığı Önlemek İçin Robot Kullanıldı

Yapay zeka teknolojisi ve robotlar son yıllarda günlük hayatımızın bir parçası haline…

Blockchain Tabanlı Akıllı Telefon: XPhone

Blockchain teknolojisini günlük yaşam içerisindeki cihazlara entegre etmek için çalışan Pundi X…