Akıllı Sistemler

CineMPC: Otonom Drone Tabanlı Sinematografiyi Etkinleştirmek için Bir Algoritma

0

Yapay Zeka (AI) algoritmaları; mobil robotlar ve insansız hava araçları (İHA’lar) gibi gelişmekte olan teknolojiler, sinematografi dahil olmak üzere çeşitli alanlardaki uygulamaları geliştirebilir. Son yıllarda, birçok görüntü yönetmeni ve eğlence şirketi, yüksek kaliteli hava video görüntülerini (yani yukarıdan alınan belirli konumların videolarını) yakalamak için İHA’ların kullanımını özellikle araştırmaya başladı.

Zaragoza Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar; kısa süre önce bir dronun yerleşik video kameralarını otonom olarak kontrol etmek için, kullanılabilecek bir hesaplama aracı olan CineMPC’yi yarattı. ArXiv’de önceden yayınlanan bir makalede tanıtılan bu teknik; İHA’ların kullanımına dayalı mevcut sinematografi uygulamalarını önemli ölçüde geliştirebilir.

Araştırmacı Pablo Pueyo: ” Otonom sinematografi ve özellikle otonom insansız hava araçlarıyla ilgili mevcut literatürü okurken, mevcut çözümlerin kameranın dış unsurlarını (örneğin, kameranın konumu ve dönüşleri) kontrol etmeye odaklandığını fark ettik. Bununla birlikte, sinematografi literatürüne göre, iyi veya kötü bir çekimi belirleyen en belirleyici faktörlerden biri, kamera lensinin odak mesafesi, odak uzaklığı ve odak açıklığı gibi içsel parametrelerini kontrol etmektir.”

Bir kameranın kendine özgü parametreleri (ör. Odak mesafesi, uzunluk ve diyafram), görüntünün hangi bölümlerinin odakta veya bulanık olduğunu belirleyen ve sonuçta izleyicinin belirli bir sahne hakkındaki algısını değiştirebilen parametrelerdir. Bu parametrelerin değiştirilebilmesi, görüntü yönetmenlerinin belirli efektler oluşturmasına, örneğin değişen alan derinliğine sahip çekimler üretmesine veya bir görüntünün belirli kısımlarına etkili bir şekilde yakınlaştırmasına olanak tanır. Pueyo ve meslektaşlarının son çalışmalarının genel amacı; dronun hareketlerini bu tür efektleri otomatik olarak üretecek, optimum şekilde kontrol etmekti.

Önceki çalışmalarından birinde Pueyo ve meslektaşları, CinemAirSim adlı bir yaklaşım geliştirdiler. Bu teknik; dronları kontrol edebilecekleri yerleşik bir sinematografik kamera ile simüle etmelerine izin verdi. Araştırmacılar; geliştirdikleri yeni algoritma olan CinemAirSim’i CineMPC ile entegre ederek, bir lensin iç parametrelerindeki belirli değişikliklerin, drone tarafından toplanan genel video görüntüleri üzerindeki etkilerini simüle edebildiler.

Araştırmacı Pueyo: “Gelişmiş bir proses kontrol yöntemi olan iyi bilinen Model Öngörücü Kontrolü (MPC) kullanarak, dronun kamerasının dışsal ve içsel parametrelerini, kullanıcı tarafından verilen bir dizi sanatsal ve kompozisyon kurallarını karşılayacak şekilde optimize ediyoruz. MPC, kamerayı yapılandırmak için en uygun parametreleri bulur ve kullanıcının kısıtlamalarıyla ilgili maliyet işlevlerini en aza indirir. Bu maliyet işlevleri, alan derinliği gibi bazı sanatsal yönleri kontrol etmemize yardımcı olan matematiksel ifadelerdir.”

 CineMPC, bir sahnedeki belirli nesneleri veya insanları algılayabilir ve bunları bir kullanıcı tarafından belirlenen belirli bir kamera yörüngesinde izleyebilir. Özellikle, bu “yaklaşık” yörünge; aynı zamanda en çok arzu edilen içsel parametrelerle ilgili ilişkili bilgileri de içerir.

 Araştırmacı Pueyo:  “Bugüne kadar ve bildiğimiz kadarıyla, kameranın lensinin parametrelerini sinematografik hedeflere ulaşmak için optimize eden daha önceden hiçbir çözüm yoktur. Bu, otonom drone çekimi açısından çok pratik. Sinematografide uzman olmayanlar ve uzmanlar, çözümümüzün kameranın dışsal ve içsel parametrelerini değiştirerek, tatmin edeceği bazı sinematografik kısıtlamaları belirtebilirler.”

  Gelecekte, yeni araç drone tabanlı sinematografiyi geliştirerek film yapımcılarının havadan daha yüksek kaliteli görüntüler yakalamasına olanak tanıyabilir. Daha önce geliştirilen yöntemlerin aksine, aslında CineMPC, araştırmacıların kameranın iç parametrelerini sanatsal hedeflerine ulaşmak için sürekli olarak uyarlamalarına izin verir.

 Araştırmacı Pueyo şimdi CineMPC’yi; daha sofistike sanatsal ve robotik fikirlerle geliştirmeyi planlıyor. Örneğin, daha fazla insansız hava aracıyla çekşm yapmak (yani, bir çoklu robot yaklaşımı tasarlamak) ve dronun bir kullanıcı tarafından getirilen kısıtlamalarını takip etmek yerine; en iyi sanatsal yönergelere otonom olarak karar verebilmesini sağlamak için ek sanatsal zekayı optimize etmeyi planlıyor.

Spread the love

Yeni Yapay Zeka Aracı, Fotoğraflara Göre Malzemelerin Gerilimini Hesaplıyor

Previous article

Gene WOLFE “Yeni Güneş Kitabı”

Next article

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up