Kablosuz teknolojilerin harekete geçirilmesi ve fiziksel anahtarlardan daha iyi güvenlik sağlanması durumunda, kaybedilen araba anahtarları artık geçmişte kalacak. Olasılıklar arasında arabanızla bağlantı kuracak telefonlar, yakınınızdaki iletişimler (NFC) ve gözlerinizin retinal taraması dahildir.

Birkaç otomobil telefonu araba anahtarı yerine giriş ve ateşleme tuşları olarak çalışıyor. BMW, son Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda böyle bir cihazla ilgili ip uçları verdi.

Dikiz aynaları ve kamera aynaları, aynaya gömülü bir göz tanıma sistemi öneren Gentex’e projelendirilerek sunuldu. Şimdilik sadece, telefonlar arabanızı uzaktan başlatabilir. Arabanın kilidini açabilir. Ancak yine de fiziksel bir araba anahtarı olmadan araba kullanılamaz.

BMW, Telefonunuzun Sonraki Anahtarınız Olduğunu Söylüyor

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda BMW, telefonun kablosuz fiziksel anahtarı devralabileceğini ve arabayı çalıştırarak yol alınabileceğini belirtti. BMW yönetim kurulu üyesi Ian Robertson Reuters’e verdiği demeçte “İnsanlar anahtarları cebinden çıkarmıyor” diyor ve ekliyor: “Peki bunu neden yanımda taşımalıyım? Araba anahtarı yerine telefon tuşu ile bunun mümkün olup olmadığını ve bunu yapıp yapamayacağımıza bakıyoruz. İster şimdi, ister gelecekte yakın bir noktada bunu yapacağız, araştırmalar devam ediyor.”dedi.

BMW Smart Remote, 7 Serisi ile bir cep telefonu kadar alanı kaplıyor.

BMW’nin şu anda tipik bir anahtar fob uzaklığı ile bir telefon arasında birkaç yüz dolara değiştirilen bir fiyatla LCD‘nin bulunduğu bir kablosuz anahtarı var. Diğer otomobil üreticilerinde olduğu gibi, BMW de sürüş öncesinde otomobilin sıcaklığını veya soğumasını uzaktan başlatmaya olanak tanıyan bir uygulamaya sahip; bu noktada otomobil, otomobilin sürülmeden önce kokpite fiziksel bir anahtar algılamasını ister.

Tesla Model 3‘te daha şimdiden Bluetooth LE kullanan bir uygulama var. Araba anahtarı ve uzaktan kilit açma düğmesi. Bir çift NFC özellikli anahtar kartıyla birlikte kullanılıyor. Arabanın kilidini açmak için araç çubuğunu kullanabilirsiniz.

Gentex, Arka Görüş Aynası için Bir Kullanım Daha Buldu

Dev Michigan’ın aynalar ve arka görüş sistemleri üreten Gentex, kokpit dikiz aynasında biyometrik kimlik doğrulama sistemi yerleştirmeyi düşünüyor. Anahtar takıldıktan sonra (kablosuz bir uzaktan kumanda veya keyfob kullanarak), sürücü aynanın yönüne bakar ve kimliği doğrulanır.

Otomobil, kişiselleştirilmiş sürücü ayarlarını başlatacak ve yükleyecektir. Koltuk, direksiyon simidi ve pedal konumları; ayna pozisyonları; favori radyo istasyonları; ve navigasyon favorileri (iş, spor salonu, golf kulübü). Ayrıca, okul günlerinde bir coğrafi çit alanının dışında hızlanma veya araba kullanması gibi genç sürücü sınırlarını zorlayabilir.

Gentex Biyometrik’in geeliştirdiği araçta Ayna sürücünün göz irisini tarar.

Gentex, Delta ID, telefonlar ve tabletlerde de kullanılan ActiveIris teknolojisi ile çalışıyor. Gentex, yanlış kişinin arabaya erişimine izin verme ihtimalinin “yüz, ses veya hatta parmak izi tanıma açısından çok daha üstün” olan 10 milyon adedi içerdiğini söylüyor.

Şirketin biyometrik kimlik doğrulamasını HomeLink ile bağlantılandırmayı içeren planları şimdi sahibi. HomeLink, ayna gömülü çok düğmeli garaj kapısı açacağı olup Gentex, güvenlik sistemleri, HVAC ve ev aydınlatmasını kapsayan bir ev otomasyon ağ geçidi olarak genişletmek istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mantis Karidesi’nden Esinlenen Kamera Geliştiriliyor

Mantis karidesinin görsel sisteminden esinlenen, araştırmacıların otomobillerin zorlu görüntüleme koşullarındaki tehlikeleri fark…

Mercedes-Benz W125 Rekordwagen (1938)

Raporlar, Merc’in, yan egzoz borularından patlayan vahşi gürültüyle gözlemcileri şok ettiğini…

Yerli Otomobil Tanıtıldı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) yerli elektrikli otomobili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın…

Jetsons’ın Simgesi Uçan Araçların, Sürdürülebilir Hareketlilikteki Rolü

1960’lardan beri izlediğimiz çizgi film The Jetsons’da George Jetson’ın, her yolculuğunun sonunda…