Araştırmacılar, yeni devrimci devre tasarımlarının çalışmasını engelleyen atomları silmek ve değiştirmek için bir yol buldular. Bu, telefonlar ve bilgisayarlar gibi ortak elektronik ürünler için kullanılan yeni bir silikon yonga türünü ortaya çıkarıyor.

Wolkow, “İlk kez, atom ölçeğinde bulunan güçlü özelliklerin ortaya çıkmasına neden olabiliriz” diyerek, atomik ölçekte çalışırken silikon yonga üzerindeki baskı hatalarının kaçınılmaz olduğunu belirtti. “Çalışmamız mükemmelliğe yakındı. Ancak küçük eksikler vardı. Düzeltme yapabildiğimize göre, mükemmel kalıplar sağlayabileceğiz. Böylece devreler de çalışır. Atom skalasında düzenlenecek bu yeni uygulama, büyük fark yaratıyor “dedi.

Yazarken yapılan bir hatayı ve geri dönüp tekrar yazabileceğinizi düşünün. Şimdi hatanın, aslında tek bir hidrojen atomu olduğunu düşünün. Böylece daha önce erişilemeyen hassaslık seviyesine ulaşılmış olmaktadır.

Alberta Üniversitesi, Ulusal Araştırma Konseyi ve Quantum Silicon Incorporated’in bilim adamları ile birlikte çalışan Wolkow “Bu şekilde hataları tam olarak silebiliriz. O atomu doğru yerde yeniden kullanabiliriz. Bu gerçekten mükemmel” dedi.

Güvenilir Bir Prosedür

Bilim adamları, atomik devrelerin ulaşabileceği birçok ipucu gördüler. Bununla birlikte, gerekli hassasiyet daha önce yalnızca ultra-düşük sıcaklıklarda muhafaza edilmesi gereken basit malzemeler için mümkündü. Örneğin; bilgisayarlar ve kişisel dijital cihazlarda istenen gündelik uygulamalar gibi. Wolkow ve ekibi, oda sıcaklığında kararlılığı sağlamak için yeni yöntemler ve malzemeler keşfetti.

Wolkow lisansüstü öğrencileri Roshan Achal ve Taleana Huff, postdoc Moe Rashidi ile birlikte, bugünkü devrelerde kullanılan aynı silikon yongalarına değiştirilmiş bir yaklaşımla bu engellerin üstesinden gelebileceklerini gösterdi. Daha önce atomik silikon baskının doğruluğunu geliştirdikleri halde, yanlış yerleştirilmiş atomlar şeklinde olan hatalar bu defa daima bir yüzde seviyesinde gerçekleşti. Yerleştirme hataları nanometre’nin yaklaşık üçte biri kadar küçük olsa da devrenin çalışmasını bozacak kadar büyüktü.

Öğrenciler, atomik olarak keskin probları ile tekli hidrojen atomlarını toplamak ve atomik yanlış izleri mükemmel bir şekilde silmek için bir veya daha fazla hidrojen atomunu değiştiren güvenilir bir prosedür oluşturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Alman fizikçi: Atılan her mesaj Dünya’nın kütlesini değiştiriyor

Vopson’ın teorisine göre maddenin 5. hali bilgi Birleşik Krallık’taki Portsmouth Üniversitesi’nde görev…

Kuantum Araştırmacıları Bir Hata Düzeltici “Kedi” Yaratıyor

Yale fizikçileri, bir hata düzeltici ”kedi” geliştirdiler. Hata düzeltici bu “kedi”; Schrödinger’in…

Fizikçiler bor nitrürde ferroelektrik mühendisliği yapıyor

 Ultra ince bir grafen çeşidindeki yeni özellik, çok daha yoğun bilgisayar belleğine…

Kuantum Dünyasında Işınlanma Mümkün mü?

“Beam me up”, (Işınla beni) Star Trek serisinin en ünlü repliklerinden biridir. …