Yeşil Enerji

Dalga Cihazı, Binlerce Eve Temiz Enerji Sağlayabilir

0

Binlerce ev için düşük maliyetli elektrik üretilmesine yardımcı olabilecek bir dalga enerji teknolojisi geliştirilmektedir. Cihaz; geleneksel tasarımlardan daha az maliyetli, daha az hareketli parçaya sahip ve dayanıklı malzemelerden yapılmıştır. Mevcut okyanus enerji sistemlerine dahil edilmek üzere tasarlanmıştır ve dalga gücünü elektriğe dönüştürebilir.

Bir okyanus simülatöründeki küçük ölçekli deneyler; tam boyutlu bir cihazın 500kW’ye eşdeğer bir enerji üretebileceğini, yaklaşık 100 ev için yeterli elektrik üretilebileceğini göstermektedir. Mühendisler; tasarımlarının İskoç sularındaki güçlü dalgalardan yararlanmak için denizde on yıllardır düşük maliyetli, kolay bakım yapılan yapı filolarında kullanılabileceğini söylüyor.

Edinburgh Üniversitesi mühendisleri; esnek kauçuk membranlar kullanarak cihazlarını (Dielektrik Elastomer Jeneratör – DEG) geliştirdi. Denize yerleştirildiğinde, kısmen dalga hareketi ile yükselen ve düşen su ile dolu dikey bir tüpün üstüne oturması için tasarlanmıştır.

Dalgalar, tüpü geçerken, cihazın üstündeki jeneratörü şişirmek ve söndürmek için içindeki su; sıkışmış havayı yukarı iter. Membran şişerken, bir voltaj üretilir. Voltaj; membran söndükçe ve elektrik üretildikçe artar. Ticari bir cihazda, bu elektrik; su altı kablolarıyla kıyıya taşınır.

Trento, Bologna ve Edinburgh Üniversiteleri ve Scuola Superiore Sant’Anna Pisa

Sistemin küçültülmüş bir versiyonu; Edinburgh Üniversitesi’ndeki FloWave Tesisi’nde, okyanus dalgalarının ve akımların herhangi bir birleşimini çoğaltabilecek 25 metre çapında dairesel bir tank olarak test edildi.
Sistem; karmaşık hava türbinleri ve pahalı hareketli parçaları içeren geleneksel tasarımların yerini alabilir.

Edinburgh Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Profesör David Ingram: “Dalga enerjisi, İskoçya’nın kıyı şeridi çevresinde potansiyel olarak değerli bir kaynaktır.”

Spread the love

Hiperbolik Metamalzemeler Nano Ölçekli ‘Parmak İzi’ni Mümkün Kılar

Previous article

Yapay Fotosentetik Yapraklar

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up