Kültür-Sanat

Dans ve Bilimin Buluştuğu Yarışma: ‘Dance Your Ph.D.’

0

‘Dance Your Ph.D.’; bilim insanlarının doktora araştırmalarını dans olarak yorumlamalarını sağlayan yıllık bir yarışmadır. Yarışma; bilim sponsoru John Bohannon tarafından devam eden sponsorlar Science Magazine ve Amerikan Bilim İlerleme Derneği’nin himayesinde 2008 yılında başladı. Kazananlar, bilim insanları ve sanatçılardan oluşan uzman bir jüri tarafından seçilir.

Yarışma; dört kategoriye ayrılır: Biyoloji, Fizik,Kimya ve Sosyal Bilim

Science’ın bu yılki “Dance Your Ph.D.” ödülü; Antoina Groneberg’in zebra balığı beyin gelişiminin yenilikçi tasvirine verildi. Gençliğinden beri bir dansçı olan Groneberg, Portekiz Lizbon’daki Champalimaud Research’te nörobilim alanında doktora yaparken öğrencilere caz ve modern dansı bir yan iş olarak öğretti. Berlin Charité Üniversite Hastanesi’nde doktora yapan Groneberg, “Bilim ve dans her zaman tutkum oldu” diyor.

Bu, Science ve AAAS’ın ev sahipliğini yaptığı Dance Your Ph.D.’nin aradığı eşleşmedir. Yarışma, dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarının araştırmalarını mevcut en jargon içermeyen ortam aracılığıyla yorumlamaya davet ediyor: Yorumlayıcı Dans.

Jüri ve (çalışmalarında matematik ve yanılsama kullanan) Sanatçı Alexa Meade: “Antonia Groneberg’in koreografisi; zebra balığı larvalarından esinlenerek, dans ve bilimi estetik açıdan çarpıcı ve entelektüel açıdan ise derin bir sanat eserini birleştirmiş oldu.”

Groneberg’in doktora tezi, zebra balığı larva gruplarının hareketlerinin her bir hayvanın beyin gelişimini ve davranışını nasıl etkilediğini, izolasyonda bazı larvaları yükselterek ve farklılıkları belgeleyerek etkisinin nasıl ortadan kaldırdığını araştırdı.

Champalimaud Research’te bir haftasonunda çekilen video; meslektaşları, bazı dans öğrencilerini, yetişkin katılımcıların çocuklarını ve Lizbon kampüsünde bulunan herkesi içeriyor.
Etkinlik boyunca Groneberg, “Ödünç alabileceğim küçük bebekleriniz var mı?” diye sorarak dolaştığını söylüyor.

Dünyaca ünlü sanatçıların ve bilim insanlarından olan jüriler; hem sanatsal hem de bilimsel değerlere dayanan 30 sunum arasından Groneberg’in dansını seçti. Groneberg hem sosyal bilim kategorisinden hem de genel ödülü kazandı.

“Dance Your Ph.D.”da ödül kazananlar ve dans videolarından bazıları:

Sosyal Bilim Kategorisi Kazananı:

Antonia Groneberg, “Erken yaşam sosyal deneyimleri larva zebrabalığı sosyal kaçınma kinematiğini şekillendiriyor”

Biyoloji Kategorisi Kazananı:

Katharina Hanika, “Domatesde Verticillium solgunluğuna direnç elde etmek için hastalık duyarlılık genlerinin bozulması”

Kimya Kategorisi Kazananı:

Jackie Zorz, “Mikrobiyal biyoenerji sistemlerinde verimliliği artırmak için entegre bir yaklaşım”

Fizik Kategorisi Kazananı:

Samuli Junttila, “Reddedilen ağaçların tespitinde multispektral lidarın kullanılması”

Spread the love

Çin’deki Virüsün ABD’de Bulaştığı İlk Kişiyi Bir Robot Tedavi Ediyor

Previous article

Mühendisler; Arama ve Kurtarma Robotları Tasarımlarında Yılanlardan İlham Alıyor

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up