Yemek alerjileri olan çocuklar ve yetişkinler için, bir gezi, bambaşka bir deneyim olabilir. Dikkat edilse bile, taze hazırlanmış veya paketlenmiş yemekler, yanlışlıkla rahatsız edici bir gıdaya dönüşerek bir reaksiyon başlatabiliyor.

Araştırmacılar acil servise gitmeyi önlemeye yardımcı olabilecek yeni bir taşınabilir anahtarlık analizörü ile kullanılabilen allerjen tespit sistemi geliştirdi.

Gıda alerjileri olan insanların çoğu, hafif bir kızarıklıktan hayatı tehdit eden anafilaksiye kadar uzanan belirli bir fıstık, balık, yumurta veya reaksiyona giren diğer ürünlerden kaçınarak durumunu yönetir. Fakat yemekten kaçınılması her zaman mümkün değildir.

Çünkü yiyecek hatalı etiketlenebilir veya çapraz kontamine olabilir. Bu gizli tetikleyicileri tespit etmek için kullanılan geleneksel yöntemler ya hacimli laboratuvar ekipmanı gerektirir ya da yavaştır ve düşük konsantrasyonlarda toplanmazlar.

Ralph Weissleder, Hakho Lee ve arkadaşları daha pratik, tüketici dostu bir seçenek oluşturmak istediler.

Araştırmacılar, entegre eksojen antijen testi veya iEAT olarak adlandırılan 40 dolarlık bir taşınabilir allerjen tespit sistemi geliştirdi. Yiyeceklerden alerjenler çıkarmak için elde tutulan sistem bir cihaz ve sonuçların kablosuz olarak akıllı telefonlara iletildiği allerjenleri algılayan bir elektronik anahtarlık okuyucudan oluşuyor.

Prototip, 10 dakikadan daha kısa sürede altın standart laboratuar tahlilinden daha düşük düzeylerde buğday, yer fıstığı, fındık, süt ve yumurtadan biri olan beş alerjeni tespit edebiliyor.

Lokantalardan alınan menü öğelerinin örnekleri üzerinde yapılan testler, beklenmedik yiyecek ve içeceklerde bazı alerjenleri gösterdi. Örneğin salata gluteni ve bira yumurta proteini gibi.

Prototip beş alerjeni hissetmek üzere tasarlanmış olmasına rağmen, araştırmacılar cihazın diğer alerjenleri ve böcek ilacı gibi gıda dışı kontaminanları da içeren ek bileşikler için test yapılarak genişletilebileceğini belirtti.

Yazarlar, Ulusal Sağlık Enstitülerinden ve Tayvan Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Doktora Sonrası Araştırma Yurtdışı Programı’ndan kaynak sağlandığını onayladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Su krizine çözüm: Deniz suyundaki tuzu yüzde 99,9 filtreleyebilen yeni bir teknoloji geliştirildi

Küresel ısınma ve insan faaliyetleri nedeniyle, gezegenimiz her gün daha fazla zarar…

Multifonksiyonel Lens Sensör Sistemi, Akıllı Kontaklarda Devrim Yaratabilir

Dünya genelinde kronik sağlık riskleriyle birlikte son olarak COVID-19 salgınının etkisi; gerçek…

Giyilebilir Uygulamaları Genişletmek İçin “Dönüştürücü Elektronik Sistemler“

Cildimize bağlandığında yumuşayan ve deforme olabilen bir el tipi elektronik alet düşünün. …