Henüz okuma yazma bilmeyen bebeklik çağındaki çocuklar, akıllı telefonlar ve tabletlerde dijital oyunlar oynarken, uzmanlar anne babaları uyarıyor. ERA Kolejleri’nden sınıf öğretmeni ve eğitim yönetimi uzmanı Füsun İkizoğlu’na göre, bilgisayar oyunları çocuk gelişimini olumsuz yönde etkilediğinden mutlaka sınırlandırılmalı.

Oyun sözcüğü, yetişkinlere çocukların eğlenceli dünyasını hatırlatır. Mesela renk renk oyuncakların satıldığı oyuncak dükkanları gelir aklımıza. Oysa bugün çocukların okul koridorlarında, kısacık zaman aralıklarında arkadaşlarıyla çığlık atarak amaçsızca sağa sola koşuşturmaları oyun olarak görülüyor. Gelişen teknoloji ve kentleşme, çocuklarımızı ev ile okul arasında hapsetmiş durumda. Oyun alanları, parklar, yeşil alanlar birer birer yok oluyor. Çalışan ebeveynler, akşamları eve yorgun geliyorlar ve çocuklarına ilgi gösterecek zaman ve enerjiye sahip değiller. İlgisiz kalan çocuklar için bağımlılık yaratan bilgisayar oyunları, pek çok zararına rağmen kolay ulaşılan bir liman.

Çocuklar oyunla öğrenir
ERA Kolejleri’nden sınıf öğretmeni ve eğitim yönetimi uzmanı Füsun İkizoğlu, çocuk gelişimi için oyunun yemek ya da uyku kadar değerli olduğunu belirtiyor. Deneyimli eğitimci, oyunun yararlarını şu sözlerle açıklıyor: “Öğrenme, çocukta oyunla gerçekleşir. Ona cazip gelen, olayın içine katılan çocuk bu sayede kendine düşen hisseyi alacaktır. Çocuk, oyunda kurallarla tanışır. Çocukların kurallara uyması, bir takım görev ve sorumlulukları yerine getirmesi, her istediğinin anında olamayacağını anlaması, başarının yanı sıra başarısızlığı da kabullenmeyi ve başaranı takdir etmeyi öğrenmesi gerekir.

Çocuk oyunlarla büyür. Oyunların çocuklarda fiziksel, zihinsel, sosyal ve psikolojik gelişime katkıda bulunduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Örneğin en sevilen oyunlardan ‘top oyunu’ çocuğun kas gelişimine yardımcı olur. Öte yandan çocuğun herhangi bir sayı alabildiğini, bir şeyi başarabildiğini görmesi, özgüvenini geliştirebilmesi için çok önemlidir. ‘Evcilik oyunları’ büyükleri taklit ederek, olumlu kişilik özelliklerini pekiştirmeye yardım eder. Böylece çocuk, farklı rollerin görev ve sorumluluklarını keşfeder; sorun çözme yöntemleri geliştirir. Oyunlar sayesinde duygularını, hayallerini dile getirir. Arkadaşlığı, kardeşliği, sevgiyi, saygıyı ve paylaşmayı öğrenip bencillikten uzaklaşır. Rekabeti sevecen duygularla yapabilme yeteneği de en çok arkadaşlarla ve oyunlarla gelişir.”

Oyunlar ve oyuncaklar değişti
Yapılan araştırmalar, 3-10 yaş aralığındaki çocuklara yönelik oyun ve oyuncakların tamamen farklılaştığını göstermekte. Günümüzde çocuklar henüz bebek denecek yaşta, henüz okuma yazma bile öğrenmeden ellerinde telefon, tablet ya da oyun konsolları ile internetten oyun indirebiliyorlar. Hatta bu oyunları cihazlara kendi başlarına kurabiliyorlar. Çocukların teknolojiye hakim olması ebeveynleri mutlu ederken, gelişimleri için çocuk oyunlarının sağladığı yararlardan mahrum kalmaları ise gözden kaçıyor. Çocuklar da oyuncaklara eskisi kadar ilgi duymuyor ve küçük yaştan itibaren çoğunlukla bilgisayar oyunları ile vakit geçiriyorlar. Bu durum, çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişimi olumsuz yönde etkiliyor. Asosyallik, kendini sözlerle iyi ifade edememek, sabırsızlık ve saldırganlık eğilimi, bilgisayar ile aşırı zaman geçiren çocuklarda sıkça gördüğümüz olumsuz özellikler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Tüm Makaleler

Zaman Makinası Gerçek Oldu

Gelişen teknoloji sayesinde güzellik uğruna ameliyat olmayı tercih etmeyen kişiler için daha…

Samsung Galaxy Deneyiminin Merkezinde Yer Alan Yeni Nesil Akıllı Telefonlarını Tanıttı

Samsung Electronics, Galaxy ürün ailesinin en yeni üyeleri Samsung Galaxy S7 ve…

İnsülinden Korkmayın

Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya…