Dilin gelişmesi için beyin bölgeleri arasındaki iletişim; beyin hücrelerinin ritmik senkronizasyonu ile desteklenir. Dahası, farklı ritimler, bilgi akışının farklı yönlerini yansıtır. İşlevsel olarak uzmanlaşmış beyin bölgeleri arasındaki iletişim araştırmalarında bir atılım olan çalışma; Nijmegen Max Planck Psikodilbilim Enstitüsü (MPI) ve Radboud Üniversitesi‘nden nörobilim insanları tarafından 11 Temmuz’da PNAS‘da yayınladı.
Birçok nörobilimci, hareketi kontrol etme veya görsel bilgileri işleme gibi spesifik fonksiyonlarda uzmanlaşmış, ayrılmış beyin bölgeleri üzerinde çalışırlar. MPI ve Radboud Üniversitesi Donders Enstitüsü Nörobilimci Jan-Mathijs Schoffelen, beyin bölgeleri arasındaki iletişim konusuyla ilgileniyor. Beyinde gerçekleşen bu bilgi alışverişi, uzmanlaşmış alanlarda kusursuz bir şekilde etkileşim içinde olduğunu gösteriyor. Şimdiye kadar, etkileşimlerin dışardan ölçülmesi zor olduğu için; dinamik etkileşim hakkında çok az şey biliniyordu.

Şekil 1. Oklar, işleme dili ile ilgili beyin alanları arasındaki bilgi akışının çeşitli yönlerini göstermektedir. Yazılı kelimelerle ilgili görsel bilgiler ilk önce beyindeki (sağ, açık mor ve yeşil) görsel kortekse gelir. Daha sonra, temporal lob aktive edilir (orta-alt, kırmızı / turuncu), sözcüklerin anlamını yorumlar. Ardından frontal korteks (sol, mavi) aktive olur ve kelimeleri daha geniş bağlamda yerleştirir. Ayrıca frontal korteks önceki alanlara geribildirim sağlar ve cümlenin gelecekteki seyrini tahmin etmeyi sağlar. Kredi: PNAS

Schoffelen: “MRI tarayıcıları, belirli görevleri gerçekleştirirken, hangi beyin alanlarının aktif olduğunu görmemize izin verir. Belirli alanlara kadar beyin alanları arasındaki aktivasyon kalıplarının nasıl bir ilişki kurduğunu görebiliriz. Ancak aralarında etkileşimin nasıl ortaya çıktığı ve A’dan B’ye doğru nasıl gidildiği, hala bir gizemdir. “
Beyin bölgeleri, aksiyon potansiyelleri yoluyla bilgi alışverişinde bulunurlar:

Beyin Hücrelerindeki Elektrik Aktivitesinin Küçük Deşarjları

Görsel beyin üzerine yapılan daha önceki araştırmalarda; beyin bölgeleri arasındaki ritmik aktivitenin, aksiyon potansiyellerini daha verimli bir şekilde işleme imkânı tanıyan bir protokol oluşturduğunu zaten göstermişlerdir.

Ritmik beyin aktivitesi, beyin bölgeleri arasındaki bilgi alışverişini kolaylaştırır ve iletişimleri daha verimli hale getirir. Dahası, çeşitli ritimler, bilgi akışının çeşitli yönlerini yansıtır. (bkz. Şekil 1). Schoffelen’e göre, “Bulgularımızla, bu protokolün çeşitli diğer uzman beyin bölgelerini de kapsayan genel bir mekanizma olabileceği fikrinde yeni kanıtlar sağlıyoruz” dedi.

Böylece nörobilimciler, beyin bölgelerinin birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarına dair bilmeceyi çözmeye küçük bir adım daha yaklaşmaktadırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…