Drone’lar hakkında hem ürpertici hem de sinir bozucu bir şey var. Örneğin New York şehrinde yaşanan arka bahçe gözetlemesi durumları gibi. Ancak bir drone’un casusluk yetenekleri de faydalı olabilir.

Drone’lar Hawaii Kaua Adası dik bir uçurumlarında nadir bulunan bir bitki keşfetti. Bu keşif, botanikçileri hayrete düşürdü. Teknolojinin korunmaya muhtaç bitkilere nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kar amacı gütmeyen bir kurum olan Ulusal Tropikal Botanik Bahçesi’ndeki CBS uzmanı ve drone pilotu Ben Nyberg, “Gerçekten heyecan verici.” dedi.

NTBG’nin bir koruma uzmanı olan Merlin Edmonds yaptığı açıklamada, “Bu, alan araştırmacıları için herşeyi değitirecek. Çok şaşırtıcı” dedi. Edmonds, bitkiler fark edilince Nyberg’le birlikte bir deniz uçağı pilotu olarak eğitim görüyordu.

“Böyle bir nüfusun keşfedilmesi, hayatı tehdit eden koşullarda arama y”apmak genellikle birkaç gün alır. Ancak keşif sadece 20 dakika içinde gerçekleşti.”

Limahuli’deki dik uçurumlarında bir drone tarafından bulunan Laukahi bitkileri Hawaii’de korunuyor.

Drone’lar sıklıkla koruma alanında kullanılır. Afrika’da, drone’lar nesli tükenmekte olan filler ve gergedan öldüren kaçak avcıları yakalamak için konuşlandırıldı. Özellikle gece vakti en aktif oldukları zaman görmek çok zor.

Aynı durum, kaçak avcıların fil, gergedan ve kaplanları hedef aldığı Nepal’de de gerçekleşiyor. Drone’lar Amazon’daki nehir yunuslarının yanı sıra Endonezya’daki orangutanlar üzerinde de çalışıyorlar.

Hawaii‘de, yerli türlerin korunması üzerinde duruluyor. Örneğin, drone tarafından keşfedilen bitki olan Laukahi nesli tükenmekte olan bir tür. Yaprakları istilacı keçiler tarafından yok edilmiştir.

Laukahi bitkileri keçilerin ulaşamayacağı sarp kayalıklara itilmiştir. Ancak insanlar oraya da ulaşamıyor. Bu keşfe kadar insanlar, vahşi doğada 25’den az Laukahi bitkisinin kaldığını düşünüyorlardı. Nyberg, drone görüntüleri ile bu sayının yaklaşık 35 olduğunu belirtti.

Yeni Teknoloji Yeni Türler

NTBG, ilk drone’nu şubat ayında satın aldı. Birçok yerli türün sığındığı uzak alanları taramak için kullanıyor. Hawaii bitkileri, milyonlarca yıldır izolasyon halinde evrimleştikleri için çok savunmasızlar.

Yıllar boyunca insanlar tarafından ithal edilen yabani ot, fare, keçi ve domuz gibi istilacı türlerin savunması için savunma mekanizmalarından yoksundurlar.

Limahuli Bahçe ve Koruma Müdürü Kawika Winter, uçaklardan faydalanarak çeşitli nesli tükenmekte olan bitkilerden birkaçını keşfettik. Ancak Laukahi bunların en nadir olanıdır dedi.

Bulgu, yerli Hawai kültüründe Laukahi önemi oldukça fazla. Bu bitki, geleneksel Hawaii kültüründe bir çok alanda kullanılıyor. Yaraları dezenfekte etmek veya yüksek tansiyon tedavisi en yaygın olanları.

Winter, Hawaii bitkisel tıbbını öğrenirken, öğretmeni (onuncu nesil şifacı) ona Laukahi‘den bahsetti. Bu bitkinin çok nadir olduğunu söyledi.

Winter’a göre yeni Laukahi bitkileri bulabilmenin yararı çok fazla. Çünkü bitki Hawaii ormanlarına geri getirilirse doğal Hawai kültürünü kalıcı hale getireceğini umuyor.

Winter, “Bu nadir bitkiler olduğunda ormanda hayatta kalmakta zorlanıyorlar. Artık insanlığı zenginleştiremiyorlar.” diyor.

Dronelar Hawai Kaua Adası dik bir uçurumlarında nadir bir bitki olan Laukahi’yi keşfetti.

Ekosistem için ayrıca bir değeri var. Ormanda yaşayan tür sayısı fazla olduğunda olduğunda daha iyileşebilir olur. Çünkü her bitki ve hayvanın da gelişmesine yardımcı olmak için çok önemli bir rol oynar.

Winter, “Kasırga, orman yangınları veya bir tür felaket olursa, orada bulunan biyo çeşitlilik, sistemin hızlıca iyileşmesini sağlar.” diyor. Aynı paranızı sağlama almak gibi. “Eğer daha çeşitli bir yatırım portföyünüz varsa, ekonomik bir çöküş yaşansa bile, yine de para kazanacaksınız.” diyor.

Botanikçiler, Limahuli kayalıklarındaki Laukahi bitkilerine ulaşamayacaklar. Winter, gelecekte drone’ların kolları olabileceğini bu sayede bazı çiçek ve değerli tohumları toplayabileceğini umuyor.

O zamana kadar NTBG‘nin uçağı kayalıklarla uçmaya devam ederek havayı can sıkıcı bir uğultu ile dolduruyor. Aynı zamanda paha biçilemez bir görev de yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

New York’un İlk Vegan Kasabı

Önümüzdeki ilkbaharda açılacak olan Monk’s Meats, buğday gluteni olan seitan’ı kullanarak hiçbir…

Havayı Temizleyen Yeni Teknoloji; “BioSolar Leaves”

İlk bakışta parlak yeşil güneş panelleri gibi görünebilirler. Ancak, elektrik üretmek yerine,…

Bitkilerde Tohum Yağı Verimini Arttırmanın Sürdürülebilir Yolu

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) bilim insanları; laboratuvar koşullarında tohumlardaki doğal yağ…