Filmlerde yer alan havadan atışlar için Drone’lar kullanılıyor. Drone’lar kullanılacağı zaman uçakta çalışan bir kişi ve kamerayı uzaktan kumanda eden bir kişi daha bulunuyor.

MIT ve ETH Zürih tarafından yapılan yeni bir araştırma kısa zaman sonra Drone’ların özerk bir aktörle birlikte izlenmesini mümkün kılacak. Böylece Aktörlerin yüzlerini her zaman “doğru” çerçevede tutmak engeller den kaçınarak mümkün olabiliyor.

 

Operatörler deneysel yeni sistemi kullanacak. Böylece Drone’un kimi izleyeceği bir bilgisayar ara birimi ile gerçekleştirecek.

Ekranın ne kadarında yüz veya bedenin, nerede olmasını ve kameraya nasıl yönlendirilmeleri gerektiği ayarlanabilecek. (Seçenekler arasında düz, profil, her iki taraftan da dörtte üçü veya omzunun üzerinde olması gibi.)

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

Drone harekete geçtiğinde, bilgisayar kablosuz olarak, aktörle birlikte uçmasına izin veren kontrol sinyallerini gönderir. Aynı zamanda atış parametrelerini muhafaza etmek için uçuşunu da ayarlar.

Sinematografi Drone’ları

Bu da eğer aktör Drone’na arkasını dönerse aktörün yüzünü görüntülemek için otomatik olarak aktörün önünde uçar. Ya da eğer aktör yürüyüşünü hızlandırırsa Drone da aynı şekilde hızlanarak kamera mesafesini korur.

Ek olarak uçaklar küçük aktör gruplarını takip ediyor, grubun içindeki aktörleri belirli bir şekilde çerçeveye almayı sağlamak için çalışıyor. Kullanıcı, ana aktör olarak bu aktörlerden birini baş aktör seçebilecek.

Diğer aktörlerin kamera görüşlerini engellemelerini önlemek için Drone’un hareket etmesini sağlayabilecek. Sistem, aktörün yörüngesini yaklaşık saniyede 50 kez tahmin edebilen algoritmaları kullanıyor.

Böylece hava taşıtının eylemden bir adım önde kalmasına izin veriyor. Ayrıca, yerleşik sensörlerin durağan bir engele ilerlediğini tespit ederse, kendi uçuş yolunu düzeltebiliyor. Örneğin; bir hareketli engel (örneğin bir aktör) onunla bir çarpışma rotasında bulunursa.

MIT de Profesör Daniela Rus liderliğindeki bir ekip, 22 Mayısta Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansı’nda araştırma hakkında bir sunum da yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Einstein Fontu ile Yazılara Dahice Bir Dokunuş

Harald Geisler’ın, hayalini gerçeğe dönüştürmesi 6 yılını ve 100’den fazla karakter’ini aldı…

Su krizine çözüm: Deniz suyundaki tuzu yüzde 99,9 filtreleyebilen yeni bir teknoloji geliştirildi

Küresel ısınma ve insan faaliyetleri nedeniyle, gezegenimiz her gün daha fazla zarar…

Multifonksiyonel Lens Sensör Sistemi, Akıllı Kontaklarda Devrim Yaratabilir

Dünya genelinde kronik sağlık riskleriyle birlikte son olarak COVID-19 salgınının etkisi; gerçek…