Dünyanın bir yıl içinde yenileyebildiği miktardaki gıdaların tümü, bu yıl 2 Ağustos tarihi itibari ile tüketilmiş olacak. İnsanoğlu, 3 Ağustos 2017 tarihinden itibaren önümüzdeki yılın gıdasından tüketmeye başlayacak.Dünyada bir yılda yetiştirilen ve beslenen tüm bitkisel ve hayvansal gıda ürünleri ile su kaynaklarının tamamıyla tüketildiği tarih,1970’lı yıllardan beri her yıl biraz daha öne geliyor.

Dünyada üretilen gıda kaynakları önceki yıllarda Ekim aylarında tükenirken, bu yıl 2 Ağustos tarihi itibari ile tüketilmiş olacak.

pazar-manav-gidahatti (5)

Gelecek Yılın Gıdasını Tüketmeye Başlayacağız

Böylece 3 Ağustos 2017 tarihinden itibaren dünyadaki insanlar, gelecek yılın gıdasından tüketecek, adeta 2018 yılından “kredi” kullanarak yaşamaya başlayacak.

Her yıl biraz daha erken bir tarihte tükenen gıda kaynaklarının kalıcı biçimde ortadan kalkması, beslenme için gıda bulmanın her geçen gün biraz daha zor olacağını gösteriyor.

global-footprint-network-logo-gidahatti

Global Footprint Network

Kaynakların tüketimini inceleyen Global Footprint Network adlı sivil toplum kuruluşu, gıda kaynaklarının tüketimindeki durumun çok vahim olduğu konusunda uyarıda bulundu.

2017 yılında insanların, dünyanın verebileceği doğal kaynakların 1,7 katını tüketeceğini açıklayan Global Footprint Network, bu şekilde devam edilirse 2050 senesinde kullanılacak yaşam kaynakları için “2 Dünya” gerekeceğini belirtiyor.

Dünya için kritik tarih: 2 Ağustos’ta tükeniyor ile ilgili görsel sonucu

 

Dünyanın 1 yılda verebildiği doğal kaynaklar 1970 yılında 23 Aralık tarihinde tüketilmiş iken, 1980 yılında 3 Kasım, 1990 yılında 13 Ekim, 2000 yılında 4 Ekim, 2010 yılında 28 Ağustos, 2015 yılında 13 Ağustos’ta tüketildi.

Son 3 yıldır “tükenme tarihi”ndeki geri çekilmenin biraz yavaşladığını vurgulayan Global Footprint Network yetkilileri, dünyanın bir yılda verebildiği doğal kaynakların her yıl biraz daha çabuk tüketildiğini belirterek, doğal kaynakların “yenilenebilir” olmadığının altını çizdiler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

New York’un İlk Vegan Kasabı

Önümüzdeki ilkbaharda açılacak olan Monk’s Meats, buğday gluteni olan seitan’ı kullanarak hiçbir…

Havayı Temizleyen Yeni Teknoloji; “BioSolar Leaves”

İlk bakışta parlak yeşil güneş panelleri gibi görünebilirler. Ancak, elektrik üretmek yerine,…

Bitkilerde Tohum Yağı Verimini Arttırmanın Sürdürülebilir Yolu

Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) bilim insanları; laboratuvar koşullarında tohumlardaki doğal yağ…