Astronomi ve Uzay

Dünya’nın Çekirdeğine Doğru

0

Aşırı koşullarda yapılan deneyler; bilim insanlarına Dünya’nın çekirdeğinin kimyasal yapısına dair yeni bilgiler veriyor.

Gelişmiş laboratuvar teknikleri, gezegenimizin metal merkezinin (yüzeyin 1.800 milden daha azının) taşlı meteorlarda yaygın olarak bulunan bir element olduğunu da göstermektedir.

Bulgular; yaklaşık 4.5 milyar yıl önce Dünya’nın oluşumunu düşündüren mevcut bir teoriyi destekleyerek, bir toz ve gaz bulutu içindeki taşlı ve demir zengini meteorlar arasındaki kapsamlı etkileşimlerden kaynaklandı. Bu devasa malzeme bulutu aynı zamanda Güneş’i de oluşturdu.

Bilim insanları; 60 yıldan uzun bir süredir devam eden araştırmalara rağmen, dünyanın çekirdeğinin kimyasal bileşiminin hala yeterince anlaşılmadığını söylüyor.Önceki çalışmalarda, çekirdeğin demir ve nikel alaşımından oluştuğu, ancak diğer unsurların da mevcut olduğu düşünülmüştü.

Edinburgh Üniversitesi uzmanlarından oluşan ekip; elmas örs hücresi olarak bilinen bir cihaza ufak demir, nikel ve silikon karışımlarını ekleyerek, keşif yaptı. Bu şekilde gezegenlerin içindeki derin aşırı basınçlar ve sıcaklıklar yeniden oluşturulabilir.

Karışımı birlikte sıkarak, Dünya’nın çekirdeğinde bulunan yoğunluğa ulaşmayı başardılar. Bilim insanları gezegenin merkezindeki sıcaklığın 5500 santigrat dereceyi aştığını tahmin ediyorlar.Deneyler, Almanya’daki Deutsches Elektronen-Synchrotron ve Fransa’daki Avrupa Senkrotron Radyasyon Tesisinde gerçekleştirildi.

Edinburgh Üniversitesi GeoSciences Okulu’ndan Dr. Tetsuya Komabayashi: “Dünya’nın çekirdeğinin doğası, gezegenin içinde işleyen bir dizi süreci anlamanın anahtarıdır. Bulgularımız bunun nasıl yapıldığının anlaşılmasında önemli bir adımdır.”

Spread the love

Yaşam Boyu Öğrenimi Güçlendirmek İçin Üretken Bellek Yaklaşımı

Previous article

Kuantum Bilgisayarı Kullanarak, Zamanı Tersine Çevirmek

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up