Sektörün en büyük kapasitesine sahip SSD’sini piyasaya süren Samsung, kurumsal depolama sistemlerinde yepyeni bir döneme imza atıyor.

Samsung Electronics sektördeki en büyük kapasiteye sahip katı hal sürücüsünü (SSD) piyasaya sürdüğünü açıkladı. “PM1633a” adı verilen SSD, 15.36 terabayt (TB) kapasiteye sahip.

2.5 inçlik formda sunulan PM1633a, 3.5 inç büyüklüğündeki benzer bir depolama sürücüsüyle karşılaştırıldığında, kurumsal depolama yöneticilerine; standart bir 19 inç 2U rafa iki kat daha fazla sürücü sığdırma imkanını sunuyor.

Ultra yüksek kapasiteli SSD taleplerinin giderek arttığını belirtien Samsung Electronics Bellek Ürünleri Planlama ve Uygulama Mühendislik Ekibi, Kıdemli Başkan Yardımcısı Jung-bae Lee, bu önemli ihtiyacı karşılamak üzere aralıksız şekilde çalıştıklarını vurgulayarak şunları söyledi: “Hem yüksek kaliteli bellek pazarının büyümesini hızlandırmak hem de müşterilerimize üstün performans ve verimlilik sunmak üzere; SSD’lerde gelişmiş 3D V-NAND bellek teknolojimizi kullanıyoruz. Bu teknolojiyle üretilen yeni nesil SSD’lerle sektördeki lider konumumuzu korumaya devam edeceğiz.”

Yüksek depolama kapasitesi ve olağanüstü performans
Tek bir SSD’de bulunan benzersiz 15.36 TB veri depolama özelliği, Samsung’un 256 Gb V-NAND bellek çiplerinden 512 tanesinin bir araya getirilmesiyle sunuluyor.

Yeni Samsung PM1633a SSD, yüksek depolama kapasitesi ve olağanüstü performansı sayesinde, BT sistemlerine yapılan yatırımlardan çok daha fazla verim alınmasını sağlayacak. Performans alanındaki bu kazançlar, Samsung’un en son dikey NAND (V-NAND) flash teknolojisine ve şirketin kendisine ait kontrolör (kontrolcü) ve ürün yazılımı teknolojisine dayanıyor.

Sırasıyla 200.000 ve 32.000 IOPS’e kadar rastgele okuma ve yazma hızı sunan PM1633a SSD, 1.200 MB/sn’ye kadar sıralı okuma ve yazma hızına sahip. SAS tipi sabit disklerden yaklaşık 1.000 kat daha yüksek rastgele okuma IOPS performansı sunan sürücünün sıralı okuma ve yazma hızlarıysa, klasik bir SATA SSD’ye göre iki kat yüksek.

Reform niteliğinde bir güvenlik düzeyi
Yeni SSD’de, Samsung’un 12 Gb/sn SAS arabirimini destekleyen, toplam 16 GB DRAM kapasiteli gelişmiş kontrol birimleri bulunuyor. Samsung aynı zamanda çok miktarda yüksek yoğunluklu NAND flash belleğe aynı anda erişebilen özel olarak tasarlanmış bir ürün yazılımı da kullanıyor.

15.36 TB PM1633a sürücü, 1 DWPD’yi (sürücünün bir günde yazdığı veri) destekliyor. Yani, bu tek sürücüye her gün hatasız şekilde 15.36 TB veri yazılabilmesi sayesinde, kurumsal depolama sistemlerinin toplam sahip olma maliyetine reform getirecek bir güvenlik düzeyi sunuluyor. Bu sürücü, düzlemsel MLC ve TLC NAND flash teknolojileriyle üretilen klasik SATA SSD’lerden iki ila on kat daha fazla veri yazabiliyor.

Sürücü, veri koruma ve kurtarma yazılım aracının yanı sıra, anlık arıza durumlarına karşı da son derece güvenilir bir veri koruma mekanizması sunuyor. Bu özelliği sayesinde ise kurumsal sitemlerin daha dengeli ve yönetilebilir olmasını sağlıyor.

Samsung, yılın ilerleyen aylarında PM1633a SSD serisinde 15.36 TB yoğunluktan başlayarak 7.68 TB, 3.84 TB, 1.92 TB, 960 GB ve 480 GB olmak üzere çeşitli kapasite seçenekleri de sunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Tüm Makaleler

Zaman Makinası Gerçek Oldu

Gelişen teknoloji sayesinde güzellik uğruna ameliyat olmayı tercih etmeyen kişiler için daha…

Samsung Galaxy Deneyiminin Merkezinde Yer Alan Yeni Nesil Akıllı Telefonlarını Tanıttı

Samsung Electronics, Galaxy ürün ailesinin en yeni üyeleri Samsung Galaxy S7 ve…

İnsülinden Korkmayın

Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya…