Dünyanın ilk molekül oluşturan moleküler robotu

Manchester Üniversitesi bilim insanları, başka moleküller inşa etmek de dahil, basit görevler yerine getirebilen, dünyanın ilk “moleküler robot“unu üretti.

Büyüklükleri milimetrenin milyonda biri kadar olan moleküler robotlar, küçük bir robotik kol kullanarak ilerleyip, moleküler kargolar yapılandıracak şekilde programlanabiliyor. Özel solüsyonların için kimyasal tepkimeler gerçekleştirerek işliyorlar. Her bir robot, tek bir molekülü yönlendirme becerisine sahip ve sadece 150 karbon, hidrojen, oksijen ve azot atomlarından oluşuyor. Boyutlarını daha iyi anlayabilmek için şöyle düşünebiliriz: Bu robotlardan milyar kere milyar tanesinin oluşturacağı yığın, bir tuz tanesi kadar oluyor.İleride bu robotların pek çok tıbbi amacın gerçekleştirilmesinde kullanılabileceği düşünülüyor. Ayrıca gelişmiş üretim süreçlerinde yararlanılabilir ve hatta moleküler fabrikalar ile üretim hatlarının ortaya çıkmasını sağlayabilirler.

Moleküler Robotun çalışma prensibininin şematize edilişi

Ekip lideri Prof.David Leigh şöyle anlatıyor: “Tüm maddeler atomlardan oluşur ve atomlar, molekülleri oluşturan temel yapı taşlarıdır. Bizim robotumuz, gerçekten de atomlardan yapılmış bir moleküler robot; tıpkı Lego parçalarından basit robotların yapılması gibi. Bilimciler tarafından kimyasal girdilerle programlanan basit görevleri yerine getirebiliyor. Araba üretim hatlarında kullanılan robotlara benziyor. O robotlar bir paneli alır ve arabanın gövdesinin oluşturulması için doğru şekilde yerleşmesi için konumlandırır. Fabrikalardaki böyle robotlar gibi, bizim moleküler robotumuz da bileşenleri konumlandırıp perçinlemek üzere programlanabiliyor. Tabi bunu çok daha küçük ölçekte, moleküler düzeyde yapıyor. “

Böylesine küçük bir mekanizmaya sahip olmanın iyi yanı, malzeme talebini büyük ölçüde düşürüyor. Ayrıca ilaç keşiflerini hızlandırıp geliştirebilir. Potansiyel kullanım alanlarının çok geniş bir yelpazede olacağına kuşku yok. Prof. Leigh şunları ekliyor: “Moleküler robotik, mekanizma minyatürizasyonunda son noktayı temsil ediyor. Amacımız, mümkün olan en küçük makinaları tasarlayıp yapmak. Bu daha başlangıç ve 10 ilâ 20 yıl içinde, moleküler robotların moleküler fabrikalardaki üretim hatlarında, malzeme üretimine geçeceklerini düşünüyoruz.” Bu denli ufak makinelerin yapılması ve işletilmesi aşırı derecede karmaşık olmakla birlikte, ekip tarafından kullanılan teknikler, basit kimyasal işlemlere dayanıyor. Prof. Leigh şunları belirtiyor: “Robotlar, kimya yoluyla üretilip, işletiliyor. Kimya, atomların ve moleküllerin birbirlerine nasıl tepki göstereceklerinin ve büyük moleküllerin, daha küçük moleküllerden nasıl inşa edileceğinin bilimidir. Süreç, araştırmacıların basit kimyasal yapı taşlarından ilaç ya da plastik yaparken kullandıklarına benziyor. Nano-robotların inşa edildikten sonra, robotlara ne yapacaklarını söyleyen kimyasal girdiler ekleniyor; tıpkı bilgisayara yüklenen yazılımlar gibi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Boston Dynamics Robotundan Mick Jagger Taklidi

Boston Dynamics’in ünlü robotu Spot, Mick Jagger’ın Start Me Up parçası için…

Mühendisler; Arama ve Kurtarma Robotları Tasarımlarında Yılanlardan İlham Alıyor

Yılanlar, dayanılmaz sıcak çöllerden yemyeşil tropik ormanlara kadar her gün ağaç, kaya…

Yeni Radar Kral Tutankamon’un Lahitindeki Gizli Odaların Yol Haritasını Çıkardı.

Kral Tutankamon’un resimli duvarlar ardındaki gizli odalarının bulunması amacıyla yapılan araştırma kapsamında…