Tıp

E-Bandaj Elektrik Alanı Üreterek, İyileşmeyi Hızlandırır

0

Kronik cilt yaraları arasında diyabetik ayak ülserleri, venöz ülserler ve iyileşmeyen cerrahi yaralar bulunur. Doktorlar; bandajlama, giyinme, oksijene maruz kalma ve büyüme faktörü terapisi de dahil olmak üzere kronik yaraların iyileşmesine yardımcı olmak için çeşitli yaklaşımları denediler. Ancak sıklıkla sınırlı etkinlik gösterirler.

1960’ların başlarında, araştırmacılar; elektriksel uyarımın cilt yaralarının iyileşmesine yardımcı olabileceğini gözlemlemişlerdir. Bununla birlikte, elektrik alanını üretmek için ekipman genellikle büyüktür ve hastanın hastaneye yatışını gerektirebilir. Weibo Cai, Xudong Wang ve meslektaşları, cildin hareketlerini terapötik bir elektrik alanına dönüştürebilecek esnek, kendi kendine çalışan bir bandaj geliştirmek istediler.

Fare cildindeki (üst sol) bir elektrik bandajı ile sarılmış bir yara, bir kontrol bandajı (sağda) altında bir yaradan daha hızlı iyileşti.
Kredi: Amerikan Kimya Derneği

Elektrik bandajlarını ya da e-bandajlarını güçlendirmek için araştırmacılar, örtüşen politetrafloroetilen (PTFE)*, bakır folyo ve polietilen tereftalat (PET)** tabakaları ile giyilebilir nano jeneratör*** yaptılar. Nano jeneratör, normal aktivite veya hatta nefes alma sırasında meydana gelen deri hareketlerini küçük elektrik darbelerine dönüştürdü. Bu akım, zayıf bir elektrik alanı oluşturmak için yaranın her iki tarafına yerleştirilmiş iki çalışma elektroduna aktı.

Ekip, farelerin sırtlarındaki yaraların üzerine yerleştirerek, cihazı test etti. E-bandajlarla kaplı yaralar 3 gün içinde kapatıldı. Elektrik alanı olmayan bir kontrol bandajı için bu süre 12 gündür. Araştırmacılar, daha hızlı yara iyileşmesini, elektrik alanının neden olduğu gelişmiş fibroblast göçüne, proliferasyonuna**** ve farklılaşmasına bağlamaktadır.

 

*Politetrafloroetilen: Politetrafloroetilen (PTFE), tetrafloroetilenin sentetik bir floropolimeridir.

**Polietilen Tereftalat(PET veya PETE): Güçlü bir sert sentetik elyaf, reçine ve polyester polimer ailesinin bir üyesidir.

***Nano jeneratör: Elektrik akımı, elektromanyetik alan veya atom altı parçacık radyasyonu üretebilen bir nano ölçekli (çok küçük) bir cihazdır.

****Proliferasyon: Yeni parçaların hızlı ve tekrarlı üretimi (hızlı bir şekilde hücre bölünmeleri ile bir hücre kütlesinde olduğu gibi) ve bu şekilde oluşan bir büyüme.

Spread the love

Makine Öğrenimi İle Moleküler Kafeslerin Enerji Tasarrufu

Previous article

Rasgele Biyolojik Şifreleme İle Daha İyi Güvenlik

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up