Elektrikli ve elektronik hurda (e-hurda) artık en hızlı büyüyen atık türlerinden biridir. E-hurda, buzdolabı veya iklimlendirme sistemleri, akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve diğer tüketici elektroniği gibi büyük ev aletlerini içeren çok çeşitli eski elektronik cihazları içerir.

E-hurdayı yeniden kullanmanın ilginç ve uygun maliyetli yollarının bulunması, çevre için birçok avantaj sağlayabilirken, aynı zamanda üretim maliyetlerini de potansiyel olarak azaltabilir. Bununla birlikte, şimdiye kadar, e-hurdanın yeniden kullanımı, esas olarak değerli malzemelerin ayrılmasıyla sınırlı kalmıştır.

Potansiyel olarak, elektronik atık aynı zamanda kendi kendini sürdürebilen robotlar (SSR) oluşturmak için yenilenebilir enerji kaynakları ile birlikte kullanılabilir. TU Wien’deki araştırmacılar yakın zamanda bu olasılığı araştıran bir çalışma yürüttüler ve yenilenebilir enerji kullanan e-hurdadan yapılmış bir robot olan Scrapino’yu geliştirdiler.

Bir güneş panelini güç kaynağı olarak kullanan bu kendi kendini idame ettirebilen robot (SSR), çevreyi saranve enerji toplamak için en iyi noktaları araştırarak hareket edebilir. Pilini yüzde 50’nin üzerinde şarj ettikten sonra, Scrapino bir çok görevi tamamlayabilir, örneğin öğrencileri üniversitede karşılayabilir veya yararlı bilgiler sağlayabilir.

Araştırmacılar, robotu temel hareketlilik becerileriyle donatmak için, DC motorları, çevrelerindeki engelleri tanımlayabilen ultrasonik sensörler ve ışığı algılayabilen LDR sensörleri kullandılar. Robotu oluşturmak için kullanılan bileşenler arasında eski tarayıcı makineleri, yazıcılar, robotlar, bilgisayarlar ve oyuncaklar gibi elektronik cihazlardan geri dönüştürülen yeni ve eski teknolojinin bir kombinasyonu yer alıyor.

Yenilenebilir enerjiyi kullanan e-hurdadan kendinden sürdürülebilir robot (Scrapino) engelleri algılayabilir ve sonar sensörleri kullanarak bunları önleyebilir. Bir diğer önemli işlev ise bir güneş paneli ile kendi kendini sürdürebilmesini mümkün kılan pillerini şarj edebilmesidir.

Bu çalışma ile araştırmacılar, bir robotun yaygın elektrik tüketimi gerektirmeden atık malzemeler kullanılarak inşa edilebileceğini göstermek istemişlerdir. Projeleri, elektronik atıkların geri dönüşümü ve yenilenebilir enerji kullanımı yoluyla çevreye daha fazla özen gösterilmesini teşvik ediyor .

Araştırmacılar makalelerinde; SSR, çok iyi bir öğrenme deneyimi sunacağını ve robotik ve yenilenebilir enerjinin el ele geçebileceğini; SSR’nin e-hurdaya geçmeye başlaması için bir ağ geçidi olarak hizmet edebileceğini gösterdiğini belirtti.

Esas olarak, Scrapino iki ana adımda çalışır. Birincisi, fotovoltaik panelleri (PV) kullanarak bataryasını şarj edebileceği en iyi güneşlenme yerlerini arayan çevresi etrafında hareket eder. Pil en az yüzde 50 şarj edildikten sonra robot, öğrencileri karşılayabilir, el ilanları dağıtabilir ve devam eden konferanslar, çalıştaylar, dersler vb. hakkında bilgi vermek dahil olmak üzere üstesinden gelmek için tasarladığı görevleri tamamlayabilir.

Scrapino, eski elektroniği yeniden tasarlamanın ve aynı zamanda daha düşük elektrik tüketimini ve daha temiz bir ortamı teşvik etmenin harika bir örneğidir. Gelecekte, bu çalışma, diğer araştırmacıların e-hurdanın yeniden kullanılabileceği veya geri dönüştürülebileceği ilginç yolları araştırmaya teşvik edebilir.

Bu makalede anlatıldığı gibi, e-hurdanın yeniden kullanılması ve eski ve yeni teknolojilerin birleştirilmesi, büyük miktardaki üretimin dikkate alındığı, e-hurdaya yönelik yeni bir strateji oluşturmaya katılmak için bireysel seviyelerden nasıl başlayabileceğimizin bir örneğidir. Robotların ve günlük yaşamdaki rollerinin de elektrik tüketimi üzerinde etkisi vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni AI Sistemi, Robotların Binlerce Nesneyi Kolaylıkla Manipüle Etmesini Sağlar

İnsanlar uzun zamandır el becerisinin ustaları olmuştur; ancak, robotlar hala yetişiyor. MIT’nin…

Boston Dynamics Robotundan Mick Jagger Taklidi

Boston Dynamics’in ünlü robotu Spot, Mick Jagger’ın Start Me Up parçası için…

Mühendisler; Arama ve Kurtarma Robotları Tasarımlarında Yılanlardan İlham Alıyor

Yılanlar, dayanılmaz sıcak çöllerden yemyeşil tropik ormanlara kadar her gün ağaç, kaya…

Yeni Radar Kral Tutankamon’un Lahitindeki Gizli Odaların Yol Haritasını Çıkardı.

Kral Tutankamon’un resimli duvarlar ardındaki gizli odalarının bulunması amacıyla yapılan araştırma kapsamında…