Elektrik-Elektronik

E-Tekstil, Cep Telefonunu Ve Akıllı Saatleri Şarj Edebilir

0

Pire boyutundaki küçük güneş pilleri ile gömülü giysiler, kullanıcıların hareket halindeyken elektrik üretmelerine ve cep telefonları, akıllı saatler gibi öğeleri şarj etmelerine izin verebilir.

Nottingham Trent Üniversitesi, minyatür güneş pillerini iplik haline getirmek için bir yol geliştirdi. Bu teknolojiyle, bir cep telefonu ile bir Fitbit şarj edilmiş ve test edilmiştir. Hücreler, tekstil kumaşının yıkanması ve başka herhangi bir giysi gibi giyilmesine izin veren bir reçine içinde kapsüllenir. Sadece 3 milimetre uzunluğunda ve 1.5 milimetre genişliğindeki hücreler çıplak gözle neredeyse görünmez ve kullanıcı tarafından hissedilmezler. Giysiler, elektrik üretme kabiliyetine sahip olsalar da, başka herhangi bir giysi ile tamamen aynı görünmektedir.

Sanat ve Tasarım Okulu’ndan proje lideri Profesör Tilak Dias: “Minyatür güneş pillerinin ipliğe gömülmesiyle, sürdürülebilir bir şekilde güç üreten giyim ve kumaşlar üretebiliriz. Kıyafetler diğer tekstil ürünleri gibi görünecek ve davranacak. Ancak liflerin içinde elektrik yaratan minyatür hücreler olacaktı. Bu, öğeler duvar prizlerine takma gereğini ortadan kaldırabilir ve karbon emisyonlarını azaltırken grid talebini azaltır. Akıllı e-tekstiller için elektrik enerjisi talebi her zaman zayıf nokta olmuştur ve bu teknoloji insanların hareket halindeyken akıllı tekstil ürünlerini kullanmalarına izin verecektir.”

200 minyatürize edilmiş hücre, 2.5-10 volt ve güçte 80 miligrad’a kadar üretebilir. Üniversitenin İleri Tekstil Araştırma Grubu, 200cm ile 5cm boyutunda 5cm’lik konsept tekstilin bir ispatını yaptı. Bu bir cep telefonu ve bir Fitbit şarj etmek için yeterince güçlü olduğunu kanıtladı. Araştırmacılar, 2,000 güneş hücresinin bir tekstile dahil edilmeleri halinde bir akıllı telefonun şarj edilmesi için yeterli güç üreteceğini söylüyorlar.

Araştırmacı Achala Satharasinghe: “Bu, güneş enerjisi, giyim ve giyilebilir teknoloji hakkında düşündüğümüz şekilde devrim yaratan heyecan verici bir teknolojidir. Minyatür güneş pilleri ile giyim, moda aksesuarları, tekstil ürünleri ve daha fazlası gibi şeyleri kullanarak bir dizi yeni yolla güç üretebiliriz. Mobil cihazların, tüketiciler için daha önce hiç olmadığı kadar uygun olan çevre dostu yollarla şarj edilmesini sağlayacaktır.”

Spread the love

Yüksek Teknolojili Esnek Yamalar İle Isınabilirsiniz

Previous article

Yeni Kan Testleri İle Kişiselleştirilmiş Kistik Fibroz Tedavisi

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up