İtalyan bilim insanları ekolojik plastik üretmeyi başardılar. Plastik yapımında petrol yerine sebze atığı yağı kullanılacak. Avrupa’da gıda endüstrileri milyonlarca ton sebze atığı çıkarıyor.

Parma’da yer alan araştırma merkezinde bilim insanları, belli metotları kullanarak protein ve lif yönünden zengin olan fasulye, bezelye ve mercimek gibi sebzeleri işledikten sonra biyo plastiğe dönüştürüyor.

Yıkanıp ezildikten sonra sebze atığına tamponlama uygulanıyor. Kimyager Elenora Umilta: “Tamponlama ile proteinler çözünür hale geliyor. Ardından ise fibröz fraksiyon ile sıvı ile katı, birbirinden ayrılıyor.”

Bu ekstraksiyon işlemi Leguval isimli Avrupa araştırma projesi kapsamında geliştirildi. Lifler kompozit malzemeler yapmak için kullanılacak, proteinler ise biyo plastiğin temel bileşeni olacak.

Kimyager Eleonora Umilta: “Nihai protein ekstraktı isteğe bağlı olarak bazı kalıntı tuzlar içerebilir, ancak protein yüzdesi çok yüksek, yaklaşık % 80’dir.”

Çevresel yönden iki artıya sahip olan projede ilk olarak bir atık geri dönüşüme kazandırılmış oluyor, ardındansa plastik yapımında kullanılan petrol yerine tamamen doğal atıklar tercih ediliyor.

Slovenya’da üretilen ve çiçek saksısı olarak kullanılacak ürünler deneysel çalışmalar yürüten bir aile şirketi tarafından hayata geçirildi.

Tamamen doğal atıklardan üretilen saksılar çevreye uyumlu.

Bokri Firma Sahibi Eva Štraser: “Malzeme, ev kompostunda biyolojik olarak parçalanabilir. Eğer saksıyı artık kullanmıyorsanız evsel organik mutfak atıklara karıştırın ya da toprağa gömün. 3 – 4 ay içinde tamamen yok olduğunu göreceksiniz. İlk olarak 1000 adet örnek ürettik ve olumlu sonuçlar aldık. Şimdi müşterileri bekliyoruz. Hedef kitlemiz ekolojik çiftlikler ve çevreye plastik atık bırakmak istemeyen kişiler.”

Çevreci saksılar ve biyo-plastikten üretilen birçok diğer ürün, paketlemeden taşımacılığa geniş alanda kullanılacak. Euronews

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…

İki Dillilik, Doğal Olarak Beynimize Geliyor

 Nörobilimcilerden oluşan bir ekip, beynin tek bir dildeki ve iki farklı dilden…

Dünyanın Manyetik Alan Haritası Tamamlandı!

Dünyanın manyetik alanı, gezegenin iklimi, tektonik kaymaları, yerçekimi ve hatta rotasyonunu etkiler.…

B1 Hücrelerinin Kökeni Hakkında

Yeni bir MDC çalışması immünolojide onlarca yıllık bir tartışmayı çözebilir: Prof. Klaus…