Paris, Madrid, Mexico City ve Atina belediye başkanları 2025 yılına kadar şehir merkezlerinden mazot tahliye etmeyi planlıyor.

Buna karşın İngiliz hükümeti 2040 yılına kadar bu araçların satışını yasaklayacağını ilan ederek Fransa’yı takip etti.

Neredeyse tüm otomobil üreticileri hybrid otomobiller sunmakta ve çoğu elektrikli araç satmaktadır.

Ancak elektrik yükü ayrıca minibüs ve kamyonlara kadar uzanmaktadır. Bu büyük araçların otomobillerden daha büyük kirleticiler olması nedeniyle daha temiz motorlara geçme ihtiyacı gün be gün artmaktadır.

Araştırma uzmanı Frost & Sullivan ile hareket kabiliyeti uzmanı Ananth Srinivasan “Avrupa’da araçların% 5’inden azı ticari araç veya ağır kamyonlar ancak sera gazı emisyonlarının yaklaşık% 20’sine katkıda bulunuyorlar.” diyor.

Avustralya gibi geniş açık alanlara sahip bir ülkede bile, elektrik dalgası dışarı fırlıyor.

Melbourne merkezli lojistik firması Kings Transport, son zamanlarda SEA Automotive‘den dokuz elektrikli minibüs ve hafif kamyon aldı.

SEA genel müdürü Tony Fairweather, birkaç yıl önce elektrikli ticari araçların tahmin edilenden daha hızlı ekonomik bir şekilde yaşayabildiğini fark ettiğini söyledi.

“Bileşenleri her satın almaya gittiğimizde daha ucuz fiyatla karşılaştık. Pek çok sanayide bunu göremezsiniz. ” dedi.Avustralya’nın ötesinde, elektrikli ticari araçların gittikçe yaygınlaştığı görülüyor.

Almanya’da, örneğin Deutsche Post kendi elektrikli vinçlerini inşa etmeye başladı. Yakında diğer şirketlere satmaya başlayacak. Bu arada, ABD’de Los Angeles şehri, 2030 yılına kadar tüm otobüs filosunu emisyonsuz hale getirmeyi planlıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel sıcaklığın yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altına düşürülmesinin, kısmen dünya çapında 600 milyon aracın elektrifikasyonuna bağlı olacağına inanıyor.

Veri portalı istatistiğine göre, gezegenin yollarında 300 milyondan fazla ticari araç bulunduğu göz önüne alındığında, bu hedefin gerçekleşmesinin yalnızca binek otomobilleri ile sınırlı olmayacağı açıktır.

SEA‘nın yaklaşımı, kendi elektrikli aktarma organı teknolojisini Çin’in FAW tarafından inşa edilen şasiye uydurmayı içeriyor. Büyük araç üreticileri, e-NV200 tam elektrikli minibüsüyle Nissan da dahil olmak üzere ticari araçlara yönelik kendi elektrik sistemlerini geliştiriyorlar.

Birçok hafif ticari araç genellikle depodan çıktıklarında benzer rotalar taşır. Dolayısıyla depolara sahip işletmeler, kendi şarj istasyonlarını kurmak için yatırım yapabilirler.

Carbon Brief’in editör yardımcısı Simon Evans, “Araçlarınız için gece geç saatlerde süper ucuz elektrik alabilirsiniz.” diyor.

Ancak herkes kamyonlarını ve kamyonetlerini bir gecede şarj etmeye başlarsa elektrik tüketim dinamikleri belirgin bir şekilde değişebilir uyarısında da bulunuyor.

Önümüzdeki yıllarda milyonlarca yeni elektrikli araç yola çıkarsa, dünyanın çeşitli yerlerindeki elektrik ızgaraları uyarlanacaktır. İngiltere Ulusal Grid, elektrikli otomobillerde potansiyel bir patlamanın etkisini zaten değerlendiriyor.

Ancak, elektrikli otomobil yelpazesi bir sorun olmaya devam etmektedir. Nispeten sabit olan bu kentsel güzergahları dolaşan daha küçük ticari araçlar için bu çok fazla endişe kaynağı değil.

Ancak uzun mesafelere seyahat eden daha büyük kamyonlar daha zorlu bir yolculuk süreci oluşturuyor.

Akü teknolojisi hala yeterince iyi değil, ancak aralıklı şarjlara izin veren Volvo tarafından test edilen hybrid gibi tasarımlar yardımcı olabilir.

Uzun mesafeli yolların, yolda büyük kamyonlara güç sağlamak için havai kablolarla elektriklendiği deneyler bile var.

Hafif ticari araçların, öncü İngiltere ile birlikte yakın gelecekte elektrik enerjisi kullanmaya devam etme olasılığı en yüksek seviyededir.

İngiltere Ulaştırma Araştırma Laboratuvarından Denis Naberezhnykh, hükümetin geçtiğimiz günlerde çeşitli elektrikli araç girişimlerini de içeren geniş bir yelpazede düşük emisyonlu navlun ve lojistik projelerine 20 milyon para ödediğini belirtti.

Ancak devlet desteği olmaksızın şirketler ve yerel yönetimler bu tür araçlara zaten yatırım yapıyor. Bazı Londra güzergahlarında artık sadece elektrikli otobüs var.

Örneğin, 2020 yılına kadar altı milyon aracı canlandıracak iddialı bir plana sahip Hindistan’ı seçin.

Hintli bir kamyon üreticisi geçtiğimiz günlerde elektrikli otobüslerin pillerini tam şarjlı olanlarla değiştirerek daha uzun süre çalışmaya devam etmesini sağlayan bir sistem önerdi.

Ancak Better Place adlı binek otomobilleri için benzer bir batarya takas girişiminin dört yıl önce en az 500 milyon dolarla (380 milyon sterlin) yakıldıktan sonra İsrail’de büstü edildiğini hatırlamaya değer.

Diğer şehir hizmetleri elektrifikasyon için özellikle iyi görünüyor.

Bay Fairweather’ın SEA‘daki yaklaşmakta olan projelerinden biri, birçok yerde kırpılan elektrikli çöp kamyonları için yeni bir tasarım.

Bay Naberezhnyk, İngiltere’deki konseylerin zaten ilgi gördüğünü belirtti, kısmen elektrikli kamyonlar çok daha sessiz. İlk araç California eyaletinin başkenti Sacramento’da Haziran ayında hizmete girdi.

Dünyadaki birçok hükümet ve işletme, ticari araçların elektrifikasyonu ile açıkça ilgilenmektedir.

Bazı projeler diğerlerine kıyasla daha geçici olabilir, ancak kuruluşların eşsiz konumlarından yararlandığı açıktır.

Çoğu otomobil sahibinin aksine, elektrik enerjisinin başlangıç maliyetini karşılayabilir ve yolda yakıt tasarrufu sağlamak için iş yapma olanağı bulabilirler.

Frost & Sullivan’dan Ananth Srinivasan, yük araç filosu sahiplerinin faaliyetleri ile elektrikli taşıtlardaki yatırımları haklı çıkardığını söylüyor.

Çünkü “iki kilometre uzunluğundaki yolculukların maliyeti benzinli veya dizel motorlu araç ile elektrikli araç yakıt giderine bakıldığında, mali tasarruf oldukça açıktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Atık Plastiklerin, Yüksek Değerli Malzemelere Dönüştürülmesi

ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı’ndaki (NREL) araştırmacılar; atık plastiklerin geri…

Güneş Hasadının Binaların Yan Tarafına Dahil Edilmesi, Enerji Sürdürülebilirliğini Artırabilir

İnşaatçılar; Güneş hasatını bir binanın dış kenarına dahil edebilirlerse, yapının ihtiyaç duyacağı…

“Nesnelerin İnterneti” için Fotovoltaik Motorlu Sensörler

RFID tabanlı cihazlar iç ve dış aydınlatma koşullarında çalışır ve daha uzak…

Microgrids ve Blockchain İle Enerji Geleceği Güçlenecek

Enerji üretiminde bir devrime hazırlanılıyor. Milyonlarca insanın elektrik ihtiyacının bir avuç mikro…