Elektrospinning işleminde, nanofiberler çok yüksek yoğunluklu bir elektrostatik alanda (10-100 kV) polimerik solüsyonun yüzeyinden polimerik jetler olarak oluşturulur.

Nanofiberler ya bir kılcal borunun ucunda (iğne ya da kılcal döndürücüler) dönen elektrot üzerindeki sıvı yüzeylerden alarak (iğnesiz teknoloji) oluşturulabilir.

İğneli elektrospinning ile karşılaştırıldığında, iğnesiz teknoloji endüstriyel bir ölçekte nanofiber üretimine olanak tanınır.

Elde edilen sonuçlar iğnesiz Nanospider teknolojisi tarafından üretilen nanofiberlerin kök hücre büyümesini ve çoğalmasını desteklediğini doğrulamaktadır.

Sinir dokusu mühendisliği için potansiyel iskele olarak, çeşitli elektrospuan nanofiberleri, nöronal hücre yetiştiriciliği için substratlar olarak incelenmiştir.

Elektrospinning tekniğinin modifikasyonu, paralel hizalı liflerle nanofiber substratların üretimini mümkün kılar.

Nanofiber Yönlendirmesi

Hizalanmış poli (L-laktik asit) nanofiberleri, rasgele yönlendirilmiş nanofiberlere kıyasla, lif oryantasyonu yönünde artmış nöral kök hücre farklılaşması ve nevrit büyüme oranını destekler.

Benzer şekilde, dorsal kök ganglion eksplantlarından yönlendirilen nörit büyümesi ve glial göç, bir kollajen / poli-ε-kaprolakton harman veya poli-L-laktat olan poli-ɛ-kaprolaktonun hizalanmış elektrospınn nanofiberleri de bulundu.

Jelatin nanofiber üzerinde yetiştirilen insan mezenşimal kök hücrelerinin konfokal mikrografı; F-aktin (falloidin) ve hücre çekirdeği (DAPI) için immünofloresan boyama. Bir sıçan omuriliğinin kesilmesi için yuvarlanmış bir nanofiber iskele implante edildi.

Dura mater, kaslar ve subkütan doku anatomik tabakalarda dikildi. Kan damarı (RECA boyaması), nanofibren iskele içine büyüdüğü gözlendi. Nanofiber iskele tabakaları mavi renkte görülebilir

(F) Birkaç astrositik süreç (GFAP boyaması) nanofiber iskele içine büyüdü. İskele katmanları üzerinde Schwann hücrelerinin içine battı (p75 boyama). NF-160 nevrofilamentlerin (yeşil) ve Schwann hücrelerinin (kırmızı) nanoyapılı iskeleye girdi. İmmünohistolojik boyamalar implantasyondan 4 hafta sonra değerlendirildi.

Çok sayıda in vitro çalışmaya göre, nanofibröz iskeleler ve özellikle yönlendirilmiş lifler hücre tedavisi ve sinir dokusu onarımı için uygun yol gösterici yollar olarak işlem görebilirler. Bununla birlikte, halihazırda sadece birkaç çalışma in vivo deneylerde elektrospınn nanofiberlerin potansiyelini doğrulamaya çalışmıştır.

İğneli elektrospinning ile karşılaştırıldığında, iğnesiz teknoloji endüstriyel bir ölçekte nanofiber üretimine olanak tanınır.

Periferik sinir hasar modelinde rejenerasyon için iskeleler olarak, elektrospun kitosan veya poli (laktik-ko-glikolik asit) / poli-ε-kaprolakton harmanından yapılmış dokunmamış mikro / nanofiber örgü tüplerinin greftleri geliştirildi.

Fonksiyonel ve histolojik sonuçlar, otogreftlere kıyasla greftte sinir yenilenme sürecinin geciktirildiğini göstermesine rağmen, bu sinir kanallarının siyatik sinir transeksiyonunda sıçan modelinde fonksiyonel periferik sinir rejenerasyonunu uyarmak ve yönlendirmek için umut verici biyo-emilebilir iskeleler olduğu gösterildi.

Polimer Nanofiber

Omurilikte, polimer nanofiber tabakalarına dayanan iskele, çevreleyen dokuya entegre oldukları ve bağ elemanları, kan damarları ve sinir hücresi süreçlerinin iç büyümesini teşvik eden hemisected spinal korda implante edildi.

İyileşmenin boyutu, nanofiber tabakaların mekansal yönlendirmesine bağlıydı. Hücrelerin bir doku mühendisliği iskelesine entegre edilmesi girişimi olarak, insana ait nazal koku mukoza hücreleri veya insan embriyonik omurilik hücreleri ile tohumlanan biyolojik olarak parçalanabilir bir dekstran sülfat-jelatin ko-çöktürmesinden yapılmış paralel nanolif demetleri içeren bir boru şekilli iskelet kullanıldı.

Sıçan spinal kord transeksiyonunun rejenerasyonu için bir implant. Fizyolojik ve davranışsal analizler, implantasyondan 3 ay sonra bir veya iki ekstremitenin kısmen iyileştiği görüldü. İnsan embriyonik omurilik hücreleri implante edildiğinde iyileşme sağlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Hasarlı veya eski organların yaşlanma süreci tersine çevirilebilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte hasar görmüş organların gençleştirilmesinin mümkün olabileceğine inandığını…