Eski Mars’ta uzun süredir devam eden bir göl araştırması ile , NASA’nın Curiosity rover görevinin ilk üç buçuk yılındaki bulguları kapsamlı bir şekilde incelenerek, gölün bir bölümünden önemli ölçüde farklı çevre koşullarına ulaşıldı.

Önceki çalışma, Mars‘ın Gale Kraterinde üç milyar yıldan daha uzun bir süredir bir göl varlığını ortaya çıkarıldı. Bu çalışma gölün kimyasal koşullarını tanımlıyor ve güçlü bir araştırma merakı sonucu gölün katmanlı olduğu verilerine ulaşmayı planlıyor.

Tabakalı kütleler, derin su ile sığ su arasında keskin kimyasal veya fiziksel farklılıklar sergiler. Gale’nin gölündeki sığ su, oksidan açısından derin sudan daha zengindir.

Araştırmanın ortak yazarı ve aynı zamanda Los Alamos Ulusal Laboratuarı’nda Bilim Adamı olan Roger Wiens, “Gölün bir bölümünde ve belirli zamanlarda su daha fazla oksijen taşıyor. Bu önemli, çünkü mineraller tortularda çökeltiyi etkiliyor.” dedi.

Ayrıca oksijen hayat için önemlidir. Fakat Gale Gölü’nün gezegenimizdeki oksijene henüz adapte edilmemiş olduğunu hatırlamalıyız.

Fotosentez henüz olmadığından bunun yerine, manganez ya da demir gibi bazı elementlerin oksidasyon durumu, Mars’ta mevcut olsaydı hayat için daha önemli olabilirdi. Bu oksidasyon durumları, suyun çözünmüş oksijen içeriği tarafından kontrol edilir “dedi.

Marslı bir Lakebed’in Sedimanter İşaretleri (Sığ Bölüm): 2014 yılında Mastcam tarafından NASA’nın Curiosity Mars rover’inde görüntülenen bu düzgün katmanlı kaya karışımı, akan suyun göle girdiğinde yakınında bir göl tabanlı sedimenter depozitin tipik bir örneğini gösteriyor. Örnek alınan, Eski bir Mars Gölü’nün sığ ve derin kısımları lakebed birikintilerden oluşan çamur taşında farklı ipuçları bıraktı.

Oksitleyici Tabakalaşma

Raporun baş yazarı olan Stony Brook Üniversitesi’nden Joel Hurowitz “Bunlar aynı gölde çok farklı ancak birlikte var olan ortamlardı. Bu tür oksitleyici tabakalaşma, Dünya’daki göllerin ortak bir özelliğidir ve şimdi bunuMars’ta bulduk.

Bu Mars gölündeki ortamların çeşitliliği, farklı mikrop türlerinin hayatta kalması için çok sayıda fırsat sağladı. ” dedi.

Mars’ın şimdiye kadar herhangi bir hayata ev sahipliği yapmış olup olmadığı bilinmiyor. Yine de Dünya, Mars ya da daha uzak gezegenler olsun, herhangi bir gezegende yaşam belirtileri aramak için çevrenin yeniden yapılandırılması gerekir.

Curiosity

NASA, Mars’ın eski yüzeyinde yaşanabilir ortamları keşfetmek için “Curiosity”ı kullanıyor.

Curiosity, 1.700’den fazla solcu (24 saat, 39 dakika uzunluğundaki )martya günleri üzerinde, Gale kraterinin alt kısmından kraterin merkezine yakın kesimden 16 km’den fazla yol kat etti.

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı, Fransız uzay ajansı ile birlikte yapılan araştırmalar sayesinde lazer çekim Kimyası ve Kamera (ChemCam) aletini geliştirdi. Los Alamos’un ChemCam gibi keşfedici araçlarla ilgili çalışmalar yapıyor. Bunlar; labaratuvarın ulusal güvenlik için 500’den fazla uzay aracını inşa etmesi ve işletmesinden kaynaklanıyor.

Bilim adamları, Mars’ın jeolojik geçmişinin daha kapsamlı bir resmini bir araya getirmek için ChemCam ve diğer araç üstü araçlarla toplanan tüm verileri kullanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

NASA, James Webb teleskobunun gönderdiği ilk fotoğrafı paylaştı

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nun…