DergiVR/AR

Eureka! Sanal Gerçeklik Artık Bedeninizde

0

Idaho kırsalındaki bir ameliyathanede gerçekleştiren yeni bir çalışmada; doktorlar hastayı ameliyat etmek için sanal gerçeklik kullanmaya hazırlamaktadır. Bu sahne her ne kadar bilim kurguymuş gibi görünse de, Vicarious Surgical adlı bir Charlestown, Mass merkezli girişim, bu vizyonu gerçeğe dönüştürecek teknolojiyi geliştiriyor.

Şirketin ortak kurucuları olan Adam Sachs ve Sammy Khalifa, neredeyse Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’den mezun olduklarından beri bu teknolojiyi geliştirmeye çalışmaktadırlar. 27 yaşındaki Sachs, meslektaşı Khalifa ile birlikte MIT’den mezun olduklarından bu yana yaklaşık beş yıl önce şirketi kurduklarını ve o zamandan beri üzerinde çalıştıklarını ifade etmiştir.

Sachs: “Robotları küçültmenin ve ameliyatın tüm hareketlerini karın (abdominal) boşluğuna koymanın yolları üzerinde çalışıyoruz. Tüm hareketi karın boşluğunun içine koyarsanız, insizyon* bölgelerinin etrafındaki hareketle sınırlı kalmazsınız.”

Kurucuların sürekli düşündüğü şey; minyatür robotlarını Oculus Rift gibi sanal gerçeklik kulaklıkları kullanarak, vücudun içinde, görme yeteneği ile birleştirme potansiyeline sahip oluşuydu.

Sachs: “Bu bir ‘Eureka (Buldum!)’ anı değildi, ancak vizyon iki ya da üç hafta sonra bir araya geldi. Robotları daha insancıl hale getirebiliriz ve sanal gerçeklik bedeninizde bu varlığı sağlayacaktır.”

Sachs ve Khalifa için teknoloji, sağlık hizmetlerinden daha hızlı sonuç verecek alanlarda yaygın olarak uygulanabilse de öncelikle sağlık pazarını ele almak önemliydi.

Sachs:” Birçok insan, teknolojimizin birçok uygulamaya sahip olduğunu belirtti. Ancak insanların konuştuğu tüm nedenlerden dolayı sağlık hizmetleri bizim için anlamlıdır. Teknoloji açısından büyüleyici ve sosyal açıdan anlamlı bir proje üzerinde çalışabilme lüksüne sahibim.”

Bilim ve girişimcilik Sachs’ın ailesine uzanmaktadır. Adam’ın babası Ely Sachs, MIT’de profesördür ve devrim niteliğindeki 3D baskı şirketi Desktop Meta’nın kurucularından biridir. Sachs’a göre: Robot bilimindeki bazı yenilikler, şirketin Sachs’ın küçük insansı robotlar dediği şeyi geliştirmesini sağlamıştır.

Sachs: “İki insan kolunun ve insan kafasının robot versiyonunu hayal edin. Aynı derecede özgürlük ve insan kolu oranlarına sahip iki robot kolu ve robotun omuzlarının üzerine yerleştirilmiş bir kamera… Birkaç santim ötede. Bir robot, motorlu robotu kullanarak robotun hasta üzerinde çalışması için hareketlerini uzaktan kontrol edebilir. Onlar, başka bir odada veya mükemmel bir internet bağlantısı ile yüzlerce kilometre uzakta olabilirler. Vicarious’ın teknolojisini kullanan cerrahlar için birincil geri bildirim sanaldır. Robotun “gözlerine” bakarlar ve robotun kollarını aşağı bakarak görebilirler. Cerrahın kol hareketini takip ederek; kollarını ve ellerini taklit ediyoruz. Birincil geri bildirim, cerrahın küçültülmüş gibi göründüğü izlenimini yaratmaktır.”

Vicarious Surgical’ın kurucularının ve yatırımcılarının misyonu; hem yüksek etkili ameliyatların maliyetini düşürmek hem de en iyi cerrahlara uzak teknolojiler aracılığıyla erişimi kolaylaştırmaktır.

Innovation Endeavors Genel Müdürü Dror Berman: “Çalışırlarsa sektörü gerçekten değiştirecekleri şeylere yatırım yapmış olacapız. Minimal invaziv ameliyatlar ve cerrahi robotikler kesinlikle gelecekte yaygın olarak kullanılacak ve bu henüz daha yeni başlıyor. Toplam 313 milyon cerrahi işlemden cerrahi robotik kullanılarak 900.000 ameliyat yapıldı. Düşük bir oran ve bunları satın almak çok pahalı… Genel olarak bu, hastaların büyük çoğunluğuna teklif edilmedi. Vicarious bu erişimi demokratikleştirmekle ilgilidir… Eğer işe yararsa, çok daha iyi ameliyatlar için çok daha iyi prosedürler kullanabilen insanlar adına büyük bir pazar açacak.”

Sachs: “Bununla ilgili sorunlardan biri, daha küçük hastanelerin bu 2 milyon dolarlık robotu karşılayamaması. Cihazları küçülterek ve hastanın içindeki harekete uyarak; bir cerrahın uzun süreli bir prosedür başlatabilmesini sağlayabilir ve daha küçük hastanelerde erişimi genişletebiliriz.”

Daha sonra, Vicarious farklı cerrahi uygulama ve yöntemlerin taksonomilerini oluşturabildiğinden, hastaneler bu ameliyatların çoğunun sadece robot tarafından idare edilebileceği noktaya kadar prosedürlerin daha fazla yönünü otomatikleştirmeye başlayabilir. Şirket şu anda minyatür robotlarını laboratuvarlarda test ediyor ve hayvan denekleri kullanıp kullanmadığı konusunda yorum yapmıyor. Vicarious aynı zamanda insan karnını da modellemekte ve mümkün olduğunca sanal testler yapmaktadır.

Sachs: “Uzun vadeli vizyonumuzun birçoğu, teknolojimizi yalnızca ABD’deki büyük şehirlere ve büyük hastanelere ya da kırsal ABD’deki küçük şehirlere ve kasabalara değil, dünyada erişebileceği her noktaya büyütmek ve ölçeklendirmekle ilgili. Uzun vadeli, cerrahi robotikten gelebilecek olan ameliyatın demokratikleşmesiyle ilgili.”

 

*Ameliyatı yapmak için cilde yapılan kesinin tıbbi adıdır. Hemen her ameliyat için klasikleşmişinsizyonşekilleri vardır; örneğin yüz germede kesinin (yani insizyonun), kulak önünden arkasına doğru yapıldığını çoğu kişi bilir; bu kesi yüz germe insizyonudur.

Spread the love

Afrika Sanatındaki Önemli Bulgular, Tıbbi Teknoloji Sayesinde Açıklandı

Previous article

Evren Kayıp Kütlesini Nerede Saklıyor?

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up