Astronomi ve Uzay

Europa Uydusu’nda Yaşam Belirtilerini ‘Tünel Robot’ Araştıracak

0

Araştırmacılar genellikle, suyun kayalık bir çekirdek ile temas halinde olduğu ve yaşam için biyokimyasal katkı maddelerinin var olabileceği geniş buz tabakasının altında nereye bakacakları konusunda hemfikirler. Yine de bu durum numuneleri toplamak için büyük bir taktiksel sorun olmaya devam etmektedir.

Chicago Üniversitesi’nde Dünya ve Çevre Bilimleri Profesörü olan Andrew Dombard; “Buz kabuğunun kalınlığının tahminleri 2 ila 30 kilometre (1.2 ve 18.6 mil) arasındadır ve Europa’da yaşamın temsilcisi olan biyosignatları tutma şansının olduğunu düşündüğümüz alanlara erişmek için herhangi bir bölgenin üstesinden gelmesi gereken büyük bir engeldir.

Dombard ve meslektaşları, Washington DC’deki Amerikan Jeofizik Birliği toplantısında bu soruna olası bir çözüm sundular: nükleer enerjili bir tünel açma probu.

Dombard ve eşi D’Arcy Meyer Dombard, UIC’de yer alan dünya ve çevre bilimleri doçentlerinden ve aynı zamanda NASA Glenn Research COMPASS takımında, uzay araştırmaları ve bilim misyonları için teknoloji ve çözümler tasarlama görevi gören çok disiplinli bir grup bilim insanının da bir parçasıdırlar.

Nükleer Tünelbot

Grup, nükleer enerjiyle çalışan bir “tünelbot” için, buz tabakasına nüfuz edebilen ve yaşam belirtileri ya da soyu tükenmiş yaşantıları araştırmak için kullanılabilecek araç ve gereçler taşırken, okyanusun tepesine ulaşabilen bir konsept çalışması gerçekleştirdi. Bot ayrıca buz tabakasının yaşanabilirliğini de değerlendirecektir.

Dombard; “Tünel robotumuzun Europa’ya nasıl ineceği veya buzu nasıl dağıtacağı konusunda endişelenmedik. Sadece oraya gittiğini düşündük ve okyanusa iniş sırasında nasıl çalışacağına odaklandık.”

Bot, buz-su ara yüzeyindeki suyun yanı sıra, tabaka boyunca buzları örnekleyecek ve mikrobiyal biyofilmleri aramak için buzun alt kısmına bakacaktır. Ayrıca buz tabakasının içinde sıvı su “gölleri” arama yeteneğine de sahip olacaktır.

Araştırmacılar, botları için iki tasarım geliştirdiler: biri küçük bir nükleer reaktör tarafından destekleniyordu, diğeri ise uzay görevleri için tasarlanan Genel Amaçlı Isı Kaynağı Tuğlaları radyoaktif ısı kaynağı modülleriyle destekleniyordu. Bu iki kaynaktan gelen ısı, buz kabuğunu eritmek için kullanılabilir. İletişim, fiber optik kablolarla bota bağlı bir “tekrarlayıcılar” dizisi ile sağlanacaktır.

NASA, Güneş Sistemi’ndeki önemli soruları cevaplayacak teknolojiyi test etmek için konsept çalışmalarına rutin bir şekilde sponsorluk yapmaktadır. “Başka yerlerde hayat var mı?” sorusu hala büyük önem taşıyor. Europa, bakılması gereken en hayati yerlerden biri. Sonuçta bir tünel görevi olup olmadığı ya da bu tasarımlardan birinin seçilip seçilmediği belirsizdir.

Konsept çalışma’da yer alan isimler: Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan Kathleen Craft ve COMPASS ekibi, Steven Oleson ve NASA Glenn Araştırma Merkezi’nden J. Michael Newman.

Spread the love

Yeni Araştırma Kasırgalar İle İlgili Bilinenleri Değiştiriyor

Previous article

Basınç Ayarlı Manyetizma Yeni Elektronik Cihazların Önünü Açıyor

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up