Araştırmacılar, ağustos ayında; ikinci kez yapay bir rahimde, normal şekilde bir kuzuyu yaşatmayı başardıklarını açıkladı. American Journal of Obstetrics & Gynaecology‘de yayınlanan bulgulara göre, Batı Avustralya Üniversitesi Kadın ve Bebek Araştırmaları Vakfı ve Japonya Tohoku Üniversitesi Hastanesi araştırmacıları, birkaç hafta süren, “EVE” olarak adlandırılan “ex-vivo uterin ortamı“nda, birkaç kuzunun daha büyümeye devam ettiğini bildirdi. Kuzuların gayet sağlıklı olduklarını da açıkladılar.

Araştırmacıların, preterm kuzuları inkübe etmek için böyle bir sistemi başarıyla kullanmaları ilk değildir. Philadelphia Çocuk Hastanesi araştırmacıları tarafından, Nisan ayında rekor kıran dört haftalık erken kuzuların kuluçkaları için de benzer bir sistem kullanıldı.

 

Philadelphia Çocuk Hastanesi’ndeki bir ekibin oluşturduğu yapay rahimde bir kuzu. (Philadelphia Çocuk Hastanesi)

 

Yeni çalışmada sistem, kuzuların hayatta kalması için sıvı dolu plastik bir torbaya dayanıyor. Yapay bir amniyotik sıvı, rahimdeki koşulları taklit etmek için bir çantaya doldurulur. Anne plasentasını harici bir oksijenatör doldurur ve kan sisteminde dolaşan oksijeni karbondioksit (CO2) haline dönüştürür. Çocuk Hastanesi’ndeki çalışma gibi Avustralyalı ve Japon araştırmacılar da, kalp ve akciğerlerin gelişimi aşırı yüklenmemesini ve bu organların normal gelişme şansının verilmesini sağlayarak, fetüsün kalbini kullanıyor.

Nisan araştırmasından önce, yapay bir sistemde bir kuzu fetüsünün hayatta kalabileceği maksimum süre 60 saatti ve bu hayvanlar beyin hasarına maruz kalmıştı.

Fetüsle ikinci kez olan çalışmalar başarıya ulaşmıştır ve insan bebeklerinde gerçekten test edilebilecek bir şeye sahip olmak yönünde önemli bir adımdır. Böyle bir sistem, prematür bebekleri bir kuluçka makinasına yerleştirmek ve halen gelişmekte olan organlarına yardımcı olması için vantilatörler gibi cihazları kullanmak mevcut tedaviye kıyasla muazzam bir gelişme olacaktır.

 

Yapay rahim sistemi “EVE”. Kadın ve Bebek Araştırmaları Vakfı

 

Ancak böyle yeni teknolojiler, kaçınılmaz olarak yeni etik sorular ortaya atacaktır. Son zamanlarda, bir araştırmacı, yapay rahim teknolojisinin varlığının bir kadının kürtaj hakkını tehdit edebileceğini belirtti.

Teknoloji, aynı zamanda hayatta kalan prematüre bebeklerin ömür boyu ne gibi sorunlarla mücadele edeceğine dair araştırmacıları sorgulatıyor.

Yapay rahimlerin insanlar için hazır olmalarından önce; yapılacak çok iş ve alınacak çok karar var. Araştırmacılar, denemelerin başarı olasılığının en az beş yıl içerisinde yüksek olacağını belirtiyor.

Yapay rahim; gerçekliğine her gün daha da yakınlaştığımız bir gelecek.

 

 

Araştırmacılar; Nisan 2017’de Yapay Rahim’de prematüre’nin (kuzunun) gelişebildiğini ve korunabildiğini ispatlamış oldular:

/2017/04/26/yapay-rahim/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Düşünce için Sessizlik: İnsan Beynindeki Özel İnternöron Ağları

İnsan beyninin analizi; sinirbilimin temel amacıdır. Bununla birlikte, metodolojik nedenlerle, araştırmalar büyük…

Mikroçiplerle Kansere Çözüm Bulan Prof. Dr. Mehmet Toner

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi Cerrahi Profesörü, Massachusetts General…

Geniş Etkilere Sahip Bulgularda Çoğu ‘Sessiz’ Gen Mutasyonun, Nötr Değil Zaralı Olduğu Ortaya Çıktı

1960’ların başında, Michigan Üniversitesi mezunu Marshall Nirenberg ve diğer birkaç bilim insanı,…

Elektrik Üretmek için Vücudun Kendi Şekerini Kullanan Ultra İnce Yakıt Hücresi

Glikoz, yediğimiz gıdalardan aldığımız şekerdir. Vücudumuzdaki her hücreye güç veren yakıttır. Glikoz,…