Yeni radyo teleskopu; koyu enerjinin gerçekten evrenin genişlemesine sebep olup olmadığını teyit edebilir.

7 Eylül’de Kanada’da güçlü bir teleskop; evrenin sesini dinlemeye başladı. Kanada Hidrojen Yoğunluğu Eşleme Deneyi: CHIME, bilim insanlarının kozmosun geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmesine katkı sağlayacak. Ayrıca; yer çekimi radyo dalgalarından patlamalarına bilim insanları tarafından teyit edilmesine de yardımcı olacak.

CHIME dört metre uzunluğunda yarım borularından oluşan bir kaykay tahtasına benziyor. Evrenden sinyaller almak ve her gün saniyede bir terabayt bilgi toplayabilmek için son yedi yılda inşa edilmiştir. Bu, teleskopun, 3 boyutlu büyük bir uzay haritasını oluşturup, sürekli güncellediği anlamına geliyor.

British Columbia Üniversitesi, Toronto Üniversitesi, McGill Üniversitesi ve Kanada Ulusal Araştırma Konseyi (NRC) ‘nden 50 bilim insanı projeyi kavramsallaştırmaya başladığında, o miktarda bilgi işleyecek hiçbir sistem yoktu. (Video oyun donanımındaki ilerlemeler sayesinde sistem artık mevcut.) Saniyede 1 TB; çok delice geldiğinden, CHIME, dosyaları disklere kaydetmeden önce 100.000 faktörle sıkıştırdı.

 

Canada's new radio telescope starts mapping the universe ile ilgili görsel sonucu

 

CHIME işlev görmesiyle birlikte; artık birincil hedefine ulaşmaya çalışıyor: Evrenin Genişlemesinin Hızlanma Ölçümü. Genişlemenin doğru bir ölçüsü, “karanlık enerji” ya da başka bir şey olarak adlandırılan enerjinin bilim insanları tarafından anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Teleskop verileri, bir gün, karanlık enerjinin gerçekten var olup olmadığını doğrulayabilir.

British Columbia Üniversitesi’nden Dr. Mark Halpern açıklıyor:

“CHIME teleskopu ile evrenin genişleme öyküsünü ölçeceğiz. Teleskopla bu genişlemeyi daha hızlı hale getiren, gizemli karanlık enerjinin anlaşılmasını umuyoruz. Fizikte anlamadığımız temel bölüm olan evrenin genişleme hızı’na cevap bulunursa; karanlık enerjinin var olup olmadığını da açığa çıkmış olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bilim insanları holografik bir solucan deliği yaratıp, içinden bir mesaj gönderdi

ABD’de bir araştırma ekibi, holografik bir solucan deliği oluşturdu ve içinden bir…

James Webb Uzay Teleskobu uzak bir gezegende su keşfetti

NASA’nın, uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu…

NASA’nın uzay teleskobu Jüpiter ve uydularını görüntüledi

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Jüpiter ile uyduları Europa, Thebe ve Metis’in…

NASA, James Webb teleskobunun gönderdiği ilk fotoğrafı paylaştı

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nun…