BilgisayarSes ve Görüntü SistemleriSosyal MedyaTeknolojiYazılım

Facebook Akıl Bilgisayarı için Arayüz Ayrıntılarını Açıkladı

0

Facebook bilgisayarınız ile etkili iletişim kurabilmek için aklınızı kullanmanızı istiyor. Facebooközellikle, bilgisayar/ telefon ile iletişim kurmak için ekran veya kontrol paneli yerine yalnızca akıl gücümüzü kullanabileceğimiz yollar arıyor. Facebook yapılandırıcılarındanBuilding 8′ in başkanı , şirketin gizli R&D (Regina Dugan) donanım bölümü F8’de araştırmayı ayrıntılı olarak inceledi. “Peki ya direk aklinizi kullanarak yazabilirseniz?” diye soruyor.

Dugan bir Demo video ile tanıtım yaptı. Videoda Stanford Laboratuvarı’nda 1 dakikada tam olarak 8 kelimeyi aklıyla yazabilen bir kadını örnek olarak gösterdi. Dugan, bu telefon klavyesini kullanmadan arkadaşlarınıza mesaj atabileceğiniz anlamına geliyor, dedi. Önümüzdeki birkaç yıl içinde 1 dakikada 100 kelime dağıtım kapasitesine sahip, gerçek zamanlı sessiz bir konuşma sistemini gerçekleştirmeyi umduklarını söyleyerek “Bu akilli telefonunuzda yazı yazmaktan 5 kat daha hızlı ve direk aklınızdan geliyor. Beyin aktivitesi bir kelimenin ne olduğundan çok daha fazla öneme sahiptir. Ayrıca o kelimelerle ilgili anlamsal bilgi içerir. ”dedi

Dugan sistemin, Körler alfabesini kullanmaya benzeyen aynı zamanda aktüatör ve sensörlerden oluşan bir sistem olduğunu, cildiniz ile insan konuşmasını “dinleyebilmenin” de mümkün olabileceğini, ” ekledi. Dugan, yaptığı videolu sunumda, bir kadının bir kol bandı aracılığı ile sisteme bağlı verileri, girdilere dayalı dokunmatik bir ekranda hangi nesnelerin seçildiğini bildiği örneği gösterdi. Kol bandı sistemi olan aktüatörler 16 frekans bandı olarak ayarlanıyor ve 1 saatte öğrenilen, 9 kelimeden oluşan dokunmaya dayalı bir sözlük olarak ifade ediliyor.

Dugan bu durumun aynı zamanda dil engellerini de ortadan kaldırdığını belirterek, “Mandarin dilinde düşünüp, ispanyolca hissedebilirsiniz. İletişim ve bağlanmaya kablo döşüyoruz. Bu teknolojilerin çoğunun uygulama zamanı tabii ki birkaç yıl sonrasına ait olacak.” diye de ekledi.

Dugan Facebook’a Nisan 2016’da katıldı ve bu yaptığı çalışmaların çok küçük bir örneği. Dugan Amerika’nın İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı 19. Direktörü ve Google’ın İleri Teknoloji ve Projeleri Grubu eski Başkanı olarak çalıştı.

Dugan, “Facebook’un Building 8’de yaptığı şey DARPA’dan sonra modellenmiş ve akıl ve beden ile entegre edilmiştir. Dünyamız hem dijital hemde fiziksel, karşınızdaki insanlarla iletişim kurabilmek için telefonunuzu elinizden bırakmanıza gerek yok. İkisine de ihtiyacımız var bu yüzden birisini seçmek yanlış olur. Hedefimiz tüketici ürünlerini yeniden tanımlayarak öncelikle sosyal açıdan ölçeklendirmek. Zamansız olanın samimiyetini onurlandırabiliriz ve yanlış seçimleri reddeden ürünler oluşturabiliriz.” dedi.

Facebook’un gönderisinde CEO Mark Zuckerberg durumu şöyle açıkladı. “Her saniye 4 HD film için veri üreten bir beyne sahibiz. Sorun, dünyaya bilgi toplamak için en iyi yol olan -konuşma- yalnızca 1980’li yıllarda olduğu gibi aynı miktarda veri iletebilir. Şu anki telefonunuz ile yazabileceğinizden 5 kat daha hızlı ve aklınız ile yazmanıza izin veren bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Sonunda giyilebilir bir teknolojiyi belli bir ölçekte üretebilmek istiyoruz. Basit bir Evet-Hayır komutunu “akıl butonu” ile kolaylaştırarak arttırılmış gerçeklik gibi hissedebiliriz.”

 

Spread the love

Kalp Dokusu Hasarı İyileştirilebilecek: 3 Boyutlu Yama

Previous article

Yeni Mikroskobik Metod: “epr-SRS”

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up