Akıllı telefon, akıllı saat, akıllı araba…

Yaşadığımız yüzyıldaki tüm bu akıllı cihazlara bir yenisi daha eklendi: akıllı ev asistanları.

Son zamanlarda gittikçe hız kazanan akıllı ev asistanları teknolojileri arasında başı Echo çekmekteydi. Amazon üzerinden 5 milyondan fazla satış yaparak, rakip şirketlerin ilgisini çeken bu teknoloji son yıllarda hız kazandı. Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan, Japon şirket Gatebox Lab tarafından geliştirilen Gatebox isimli sanal ev robotu bu teknolojilerin son ürünü.

Bu küçük görünen sanal ev robotu kullanıcılarına asistanlık hizmetinden çok daha fazlasını sunacak gibi gözüküyor.

Evlerimize girmeye hazırlanan bu sanal robotun adı Azuma Hikari. Sadece ismiyle değil, görüntüsüyle de anime karakterini andıran Azuma adeta gelecekten günümüze gönderilmiş bir teknoloji gibi gözüküyor.

 

Azuma aynı bir insan gibi. Kullanıcısıyla sohbet ediyor, mesaj gönderiyor. Yalnızlıktan hoşlanmayan Azuma, ev sahibinin eve gelmesini dört gözle beklerken, o geldiğinde de seviniyor.

Tek başına yaşayan bireyler için oldukça ideal olan Azuma adeta bir insan gibi sohbet edebiliyor. Kullanıcısına hava durumu, sağlık durumu gibi alanlarda bilgi aktarabilen Azuma sizin için gerekli bilgileri bir araya getirebiliyor.

Akıllı Ev Cihazlarıyla Uyumlu, evinizde size asistanlık eden Azuma, evde bulunan akıllı ev aletleriyle uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Hem IOS ve hem de Android cihazları destekleyen Gatebox sizin için evdeki tüm düzeni sağlıyor. Işıkları açıp kapama, siz eve gelmeden önce klimayı açıp evi ısıtma gibi eylemleri yerine getirebilen Azum, oldukça ideal bir ev arkadaşı gibi duruyor.

Üzerinde bulunan sensörler aracılığı ile sıcaklık, nem, ışık gibi faktörleri ölçebilen Azuma sizin talimatlarınız doğrultusunda evinizi istediğiniz şekilde düzenleyebilecek.Azuma ile haberleşebilmek için telefonunuza veya tabletinize Gatebox iOS veya Android uygulamasını indirmeniz gerekiyor.

Azuma Hikari henüz satışa sunulmadı. Önümüzdeki yıl kullanıcının deneyimine sunulması planlanan bu küçük sanal asistanın satış fiyatının2.600 dolar civarında olacağı açıklandı. Eğer şimdiden Gatebox için sipariş vermek istiyorsanız ön sipariş sırasına girseniz iyi olur. Ama sizi uyaralım Azuma şimdilik sadece Japonca konuşabiliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…