GE Sağlık, Türkiye’de biyofarmasötik ve biyoteknoloji endüstrisinin büyümesini desteklemek için eğitim ve Ar-Ge faaliyetlerinin gerçekleştirileceği yaşam bilimleri laboratuvarını İstanbul’da hizmete sunuyor.

General Electric (GE) Sağlık, Türkiye İnovasyon Merkezi’nde yer alan Yaşam Bilimleri Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı’nın resmi açılışını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı, Doç Dr. Hasan Ali Çelik, GE Sağlık Yaşam Bilimleri Doğu ve Afrika Gelişen Pazarlar Genel Müdürü Myra Eskes, GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy’un katılımlarıyla gerçekleştirdi. En yeni GE biyoproses teknolojilerine sahip olan laboratuvar, bölgede hızla büyümekte olan biyofarmasötik ve biyoteknoloji endüstrisini desteklemek ve bölgenin küresel bir Ar-Ge ve üretim merkezi olarak konumlandırılmasına destek olmak için oldukça yetkin ve donanımlı bir şekilde tasarlandı.

GE Sağlık Yaşam Bilimleri iş alanı, resmi açılış esnasında Yaşam Bilimleri Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı ile Türkiye’de biyofarmasötik endüstrisinin gelişimi ve üretimini desteklemeye yönelik yeni bir araştırma programı çağrısının da duyurusunu gerçekleştirdi.

Türkiye’nin sağlık endüstrisi ile ilgili vizyonu, Ar-Ge çalışmalarını desteklemeye ve endüstri-akademi işbirliği faaliyetleri yoluyla yetenekli iş gücü konusundaki eksikliği gidermeye yönelik olarak TÜBİTAK tarafından belirlenen güçlü bir strateji içeriyor. GE’nin bu yeni proje çağrısı ise, yeni teknoloji ve eğitim merkezine erişim imkanı sağlamasıyla ve akademik işbirliği faaliyetlerine destek sunmasıyla bu vizyonu destekliyor.

Laboratuvar, GE’nin yenilikçi biyoproses ve araştırma teknolojileri ile donatılarak, Türkiye’de yerel biyoüretim yetkinlikleri ve uzmanlığı sağlamaya destek olmak üzere Türk GE biyoproses uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından destekleniyor. Laboratuvar şimdiden GE’nin Fast Trak eğitim programı ile uygulamalı eğitim ve proses geliştirme alanlarında bölgedeki müşterilere hizmet vermeye başladı. Laboratuvar artık araştırma projelerini desteklemek üzere üniversitelere ve araştırma kuruluşlarına mensup başarılı başvuru sahiplerini de kabul edecek.

Yaşam Bilimleri Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı’nın açılışına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı, Doç Dr. Hasan Ali Çelik yaptığı açıklamada, yüksek gelir hedefleyen bir ülke olarak, rekabet gücünün Ar-Ge’de, yenilikte, ölçek artırımında, tasarımda, markalaşmada aranması gerektiğine dikkat çekti. Çelik, “İhracatımızın içinde yüksek teknolojili ürünlerin payı yüzde 3-4 civarında seyrediyor. Bu oranı yüzde 15 seviyesine doğru tırmandırmalıyız. Bunun için de hem klasik sektörlerde katma değeri arttırıcı çalışmalara yoğunlaşmalı hem de yeni – nesil sektörlerde ciddi adımlar atmalıyız. İlaç sektörü işte bu açıdan çok kritik bir sektör olarak öne çıkıyor. Bilhassa gen teknolojisinde geldiğimiz nokta, 21. yüzyılın bir ‘biyoteknoloji asrı’ olarak tanımlanabileceğine de işaret ediyor. Gerek ilaç sektöründe gerek biyoteknoloji alanında ülkemizin etkinliğini arttırmayı çok önemsiyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Yaşam Bilimleri Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı’nın da bu açıdan çok güzel gelişmelere vesile olacağını düşünüyoruz. Bu laboratuvarda geliştirilecek olan ürünlerle hem Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlanacağına hem de insanlığa önemli hizmetler sunulacağına inanıyoruz. Bu vesileyle, bu laboratuvarı ülkemize kazandıran General Electric’e teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

GE Sağlık Yaşam Bilimleri Doğu ve Afrika Gelişen Pazarlar Genel Müdürü Myra Eskes konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Proses geliştirme aşamasından, KUBio modüler biyolojik ilaç fabrika çözümümüz sayesinde tam ölçekli üretime kadar, global biyoproses endüstrisine A’dan Z’ye hizmetler sunmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz laboratuvar yatırımıyla, Türk müşterilerimiz artık kurum içi yetkinliklerini arttırırken çalışanlarının becerilerini geliştirme, yenilikçi biyoproses teknolojilerine ulaşma, proses geliştirme ve üretimlerini destekleme imkanına kavuşuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Tüm Makaleler

Zaman Makinası Gerçek Oldu

Gelişen teknoloji sayesinde güzellik uğruna ameliyat olmayı tercih etmeyen kişiler için daha…

Samsung Galaxy Deneyiminin Merkezinde Yer Alan Yeni Nesil Akıllı Telefonlarını Tanıttı

Samsung Electronics, Galaxy ürün ailesinin en yeni üyeleri Samsung Galaxy S7 ve…

İnsülinden Korkmayın

Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya…