CES 2016’da, Bosch, ekranı “patlatarak”, sürücüyü kuşatan, diğerleri gibi dijitalleştirilmiş, bir araba kokpiti konsepti yarattı. Bu yılın konsepti, benzer birçok ekranlı ve daha da ileri teknolojiye sahip, bu tasarımların geliştirilmesi üzerine kurulmuştur. “Sürücü”, yüz tanıma tabanlı kişiselleştirme, OLED ekran teknolojisi ve hareket kontrolü özelliklerine sahiptir.

Bosch’un yeni konsepti biraz daha klasik ve geçen seneye göre daha az gösterişli. Açık iç kısımların her yerinde tahta döşeme dolu. Dijital ekranlar, bu sefer daha üç boyutlu olarak düzenleniyor; gezinmekte olan dijital konsola tepeden bakan bir merkezi geniş ekran ve her koltuğun önünde de geniş ekran bulunuyor.

The wraparound digital display system keeps the driver apprised of all types of driving and personal...

Ekranlar, keskin, kolay okunan grafikler oluşturan OLED teknolojisini kullanıyor. A sütunlarındaki sol ve sağ ekranlar, geleneksel yan görüş aynalarının yerini alıyor ve bir video kamera sistemi ile besleniyor. Sistem, sürüş durumuna göre, otoyol sürüşü esnasında dar bir arkadan görünümü veya şehirdeyken daha geniş bir görünümü gösterecek şekilde ayarlanabilir.

Yüz tanıma teknolojisi, Chrysler gibi diğer otomotiv şirketlerinin CES’te denediği bir şeydir ve Bosch, yalnızca sürücü için de olsa aynı şeyi kullanıyor. Sürücü monitörünün kamerası sürücüyü tanımladıktan sonra, otomobil direksiyon simidini, aynaları, iç sıcaklıkları ve radyo istasyonunu otomatik olarak, kendi tercih edilen ayarlarına göre ayarlar. Aynı kamera, sürüş esnasında sürücüyü uyanık olarak izlemektedir ve sürücü, uyuşukluk belirtileri gösterdiğini belirtirse, araba uyarı veriyor.

Bosch's concept includes facial recognition hardware, electronic mirrors, OLED displays and haptic feedback technology

Geçen yılki Bosch’un iç mekanında olduğu gibi, bu yeni model de dokunmatik ekranlı haptik geri bildirimi vurguluyor. Teknoloji, infotainment ekranına fiziksel düğmelerin hissini veriyor ve sürücüye bakmadan daha kolay çalışmasını sağlıyor. Bosch, teknolojinin geçtiğimiz yıldan bu yana üretim hazırlığına doğru büyük ilerleme kaydettiğini belirtti.

The Light Cocoon loses its top and gains some serious cabin tech

Bosch otomobili, ultrasonik sensörleri kullanarak, bir şehir merkezinde araba kullanırken, açık park yerleri belirleyip, veriyi, bir park yeri haritası oluşturmak için, Bosch algoritmalarının kullandığı dijital bir sokak haritasına yükler. Daha sonra, bölgedeki diğer otomobiller, park izleri ararken, bu haritaya başvurabilir. Bosch zaten bu park sistemini Almanya’da test ediyor ve bu yıl ABD’nin pilot projelerini eklemeyi planlıyor.Bosch's 2017 concept features screens all over, just like last year

 

Yeni Bosch konsepti, bu yıl CES’de sergilenen birçok ilginç otomatik konseptlerinden sadece biridir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…

Sualtı ve Hava Taşıtı İletişimi Sağlayan Sistem: TARF

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir sistemde; sualtı sonar sinyalleri, havada bulunan…