Giyilebilir cihazları ve tıbbi cihazları daha da güçlendiren bataryalar için, bilim adamları tuzlu suda yenilenebilir aküler geliştirdi. Hatta gelecekte bir gün kan, ter veya gözyaşı ile de yenilenebilecek.

Bu bataryalar daha güvenli. Çünkü toksik kimyasallar kullanmak yerine, tuzlu su ve IV rehidrasyon solüsyonları gibi nispeten zararsız sıvılar kullanıyorlar. Vücudunuzun üzerinde veya dışında giyilen bir cihaza bu bataryalar ile güç sağlanabilecek. Giyilebilir batarya bir şekilde giysi içerisine sızıntı yaşatsa bile içerdiği şeyler size zarar vermez.

Bataryalar elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolayarak çalışırlar. Bunların üç ana bileşeni vardır. Elektriği ileten pozitif yüklü iki metal elektrot ve arasında bir elektrolit bileşeni.

Batarya bir cihaza güç sağladığında, iyonlar elektronlarını döküp elektrolit bileşeni boyunca bir elektrottan diğerine geçerler.

Çalışmada, esnek bataryaların çoğunun bu elektrolit çözeltilerinin güçlü asitlerden veya zehirli kimyasallardan üretildiği belirtiyor.

Bu malzemeler aşındırıcı, yanıcı veya toksiktir. Kesinlikle vücudunuzun üzerine veya içine sürüklenmesini istemezsiniz. Bu nedenle, Çin’deki Fudan Üniversitesi bilim adamları bu toksik elektrolit solüsyonlarını çok daha az zararlı olanlarla değiştirmek için bir yol buldular.

Bataryalar iki farklı biçimde oluşur. Bir tanesi elektrolitin arasına sarılmış iki düz elektrottan yapılmış bir şerit bandı.

Diğer batarya, karbon nano tüplerden yapılmış iki küçük parçadan oluşur. Bir iplik, pozitif yüklü elektrot lekelerini, diğeri ise negatif yüklü elektrotlarda örgüleri içerir.

Daha sonra iki iplik, elektrolit çözeltisi ile dolu küçük, içi boş bir tüp içine paketlenir. Fikir, bu ipliğe benzer pillerin bir gün giyilebilir veya akıllı kıyafetler haline gelebileceğidir.

Araştırmacılar birkaç farklı elektrolit çözeltisi türünü denemişlerdir.

En iyi sonucu veren sodyum sülfat çözeltisi, bazı araştırmalarda müshil olarak kullanılırdı. Ancak tuzlu suyla seyreltilmiş olan tuzlu su çözeltileri de bu araştırmalarda iyi sonuç verdi.

Çalışma sonunda, kan, ter veya gözyaşları gibi vücut sıvıları elektrolit solüsyonunu alıp tıbbi implantların güç kazanmasına neden olabileceği bilgisine ulaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Nesnelerin İnterneti’ne Güç Sağlamak İçin Enerji Hasadı

Nesnelerin İnterneti olarak bilinen gündelik nesnelerin kablosuz ara bağlantısı; düşük fakat sabit…

Geleceğin Fabrikası

Pek çok analist; önümüzdeki on yıl içinde çevrimiçi hale gelecek endüstriyel “nesnelerin…

Elektroniği Fiziksel Prototiplere Entegre Etme

MIT araştırmacıları, elektronik prototipleme için yaygın olarak kullanılan düz platformlar olan “breadboard’ları”…

Altın ve Gümüş Bir Dokunuş

Metaller genellikle iyi elektriksel iletkenlik ile karakterize edilir. Bu özellikle altın ve…