Uluslararası seyahate çıktığınızda, bir gün kendinizi, nazik, duyarlı ve robotik sınır güvenliği ile görüşürken bulabilirsiniz.

Gerçek Zamanlı, Gerçek Değerleme için Otomatik Sanal Aracı (AVATAR) şu anda Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı (CBSA) ile birlikte sınır güvenlik görevlilerinin, Kanada’ya gelen gezginlerin ülkeye girmek için açıklanmayan sebepleri olup, olmadığını belirlemelerine yardımcı olmak için test edilmektedir.

 

San Diego Devlet Üniversitesi Yönetim Bilgi Sistemleri Profesörü Aaron Elkins, “AVATAR, havaalanı check-in’i veya self alışveriş gibi .” “Ancak, bu sistem, gezginlerin sorularını soracak ve görüşme sırasında fizyoloji ve davranıştaki değişimleri algılayabilecek bir yüze sahip. Sistem, potansiyel riski belirlemek için gözlerdeki, sesteki, hareketlerdeki ve duruştaki değişiklikleri algılayabilir. ”

*AVATAR Seyahatlerde yapılan görüşmeler sırasında fizyolojideki ve davranıştaki değişiklikleri algılar. / Aaron Elkins

Yolcuları “Bagajınızda meyve veya sebze var mı?” veya “Yanınızda silah taşıyor musunuz?” gibi bir dizi sorulara maruz bırakılmadan, göz algılama yazılımı, hareket ve basınç sensörleri, yalan söyleme veya rahatsızlık hissinin fizyolojik bulgularını yolcuları izleyerek tespit edecek. Böylelikle yolcular stressiz kontrolden geçebilecek ve gereksiz seçilmelere maruz kalmayacak.

Sistem, aldatmayı tespit ettikten sonra, bu yolcuları insan ajanlarından daha fazla incelemek üzere işaretleyeceklerdi.

Arizona Üniversitesi öğrencisi olan Elkins, doktor olmasının ardından AVATAR üzerinde çalışmaya başladı. Aldatma Algılama Projesi daha da geliştikçe ve daha fazla sensör eklendikçe, görüşülen kişi hakkında daha fazla veri analiz edildi.

Elkins, 2016 sonbaharında SDSU’da asistan profesör olduğunda, çalışmaları onunla birlikte devam etti. Burada, yapay zeka hakkında çalışmalarına, öğrencileri araştırmaya ve öğretmeye yönelik laboratuvarında tamamladı.

Elkins, “Sadece sınır güvenliği için değil, aynı zamanda kolluk kuvvetleri, iş görüşmeleri ve diğer insan kaynakları uygulamaları için de kullanılabileceğinin farkına vardım” dedi. “AVATAR’ı birçok endüstride potansiyel olarak değerli bir araç haline getiren Büyük Veri Analizi teknikleriyle toplanan verileri analiz etme gibi iyileştirmeler yapmaya devam ediyoruz.”

 

Bu arada Elkins, teknolojiyi gerçek dünyada uygulamak isteyen bir devlet kurumu arayışı içerisinde.

Elkins : “AVATAR laboratuvarlarda, hava limanlarında ve sınır geçiş istasyonlarında test edildi,” dedi “Sistem, kaçak akışının engellenmesine, kaçan suçluların önüne geçilmesine ve uluslararası sınırların güvenliğini sağlamak için potansiyel teröristlerin ve diğer birçok uygulamanın tespit edilmesine yardımcı olmak için uygulamaya hazırdır.” dedi.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…